12/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yeni bir konferans için Cenevre'ye gitmek için hazır. Ancak bunun için iki net koşul koymuş durumda. Bunlardan ilki uygun bir hazırlık yapılması ve konferansın çıkmaza girmeyeceğinin güvence altına alınması. Daha önemli olan ikincisi ise Türkiye'nin güvenlik ve garantiler konularında özlü tartışmaya hazır olması. Bu arada dün dört saat süren Anastasiadis- Akıncı görüşmesi herhangi özlü bir sonuç vermedi. tarafların tek anlaştıkları konu liderler arasında programlanmış son görüşme olacak 17 Mayıs görüşmesinde durum değerlendirmesi yapacakları oldu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Akıncı ile görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na dönüşünde yaptığı açıklama Kıbrıs sorunun hangi noktada bulunduğuna ilişkin bir gösterge. Anastasiadis " ortam sonuçtan daha iyiydi" dedi. Müzakerecilerin nasıl görüş birlikleri sağlanabileceğini araştırmak için temaslarına devam etmeleri yönünde alınan karar da dünkü görüşmeden herhangi bir sonuç alınamadığının bir başka göstergesi. Espen Barth Eide'nin New-York'tan ayrılırken ifade ettiği Birleşmiş Milletler'in yeni düşünceleriyle ilgili olarak da Cumhurbaşkanı Anastasiadis herhangi bir farklılaşma olmadığını söyledi Gerekli olanın yeni düşünceler değil irade olduğuna vurgu yaptı. Yeni düşünceler konusu Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in sabah Eide ile gerçekleştirdiği görüşmede de gündeme geldi. Anastasiadis Eida'ya konuya ilişkin soru sordu. Tek duyduğu bugüne kadar yapılan çalışmanın boşa gitmemesi konusunda Genel Sekreter'in duyduğu endişe oldu. Buna paralel olarak Cumhurbaşkanı Anastasiadis Eida'ya enerji konularını gündeme getirmek istemesi durumunda Türkiye ve Türkiye'nin provokasyonları ile ilgili konuşması gerektiğini söyledi. Bu görüşme sonrası da Eida her tür gerginliğin azaltılması için çalışılması gerektiğini söyledi. Dün Anastasiadis, Eida'nın ya da Akıncı'nın hiçbir açıklamasının cevapsız kalmamasına müsaade etmeyeceği izlenimi de verdi. ,Anastasaidisü Kıbrıs Hükümetinin enerji programlanmasında herhangi bir değişiklik olmayacağı görüşünü de savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Muhalefet Partileri dün hem Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eida'yı hem de Kıbrıs sorununu ele alış biçimi nedeniyle Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i eleştirdiler. DİKO Eida'yı Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde yasadışı ihlalleriyle Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını kullanmasını eşitlemekle suçladı. DİKO, Cumhurbaşkanı'nın yanlış politikalarının ve stratejisinin bedelinin ödendiğini , bunun Kıbrısrum tarafını zor duruma soktuğunu belirtti ve strateji değişikliğine gidilmesini istedi. Yurttaşlar İttifakı da Eida'nın açıklamalarının salt şantaj olarak nitelendirilebileceğini belirtti. Dayanışma Hareketi başkanı Eleni Theoharu ise Hükümetin izlediği politikanın sürekli mutasyona uğradığını söyledi. Kıbrıs'ın 42 yıldır uygulanan ve sonuç vermeyen politikalara değil gerçekçi politikalara ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Sağlık bakanı Yorgos Pamporidis Genel sağlık Planı'nın onaylanması sürecini olumsuz etkileyecek çıkarlara müsaade etmeme konusunda kararlı. Pamporidis dün meclis Sağlık Komisyonunda konuşurken Hükümetin son dönemde sendikalarla üzerinde anlaşma sağlanan tüm kanunları yasaya eklemlemeye hazır olduğunu belirtti ve " Hükümet vermiş olduğu herşeyi vermiştir" dedi. Bakan konuyla ilgili tartışmalar için bir haftalık süre belirledi ve diyalogun bunu aşmaması uyarısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde AKEL'de ikinci yarı oynanmaya başlandı. Polit Büro bugün partinin olası seçeneklerini bugün ikinci kez tartışacak. Bugünkü tartışma somut isimler üzerinden yapılacak ve parti liderliğinin kesin tavrının belirlenmesine çalışılacak. Polit Büro'nun bir önceki toplantısında 2018 seçimleri için parti dışı aday aranması kararı verilmişti. Poltis'in elde ettiği bilgilere göre AKEL yeni bir Yorgos Vasiliyu arıyor. Yani kendi alanında başarılı ancak Kıbrıs sorunu gibi büyük konularda AKEL'in tezlerine yakın duran bir kişilik. Elde edilen bilgilere göre AKEL bu konuda kısa listeye geçti. Sigmalive'da yayınlanan AKEL'in iş insanı Maik Spanu'nun adı üzerinde durduğu haberi geniş tartışma yarattı. AKEL liderliği söz konusu haberi yalanlamadı. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun konuya ilişkin sorulara " Her yazılan adı yorumlamam söz konusu değildir. Herkes biraz sabır göstersin. Bizim AKEL'de demokratik süreçlerimiz var. Bu konuda ne Andros Kipriyanu ne de parti liderliği karar verir" dedi. Bu arada Spanu'un adının AKEL'de tartışıldığı bir gerçek ancak tartışılan tek isim değil. Avukat Ahilleas Dimitriadis de adaylar arasında. Andros Kipriyanu'nun somut bu isimlerle görüşüp somut öneri hazırlaması bekleniyor. Bu arada Spanu AKEL'in kendisine yaklaştığını doğruladı. Ancak aday olmaya karar vermesi durumunda bağımsız aday olacağını ve bu konuyu düşündüğünü belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Anastasiadis: Yeni bir Cenevre'yi olasılık dışı tutmuyorum" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Akıncı ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada " Yeni bir Cenevre'yi olasılık dışı tutmuyorum ancak konu buna hazırlıklı gitmemizdir" dedi. Dünkü görüşmede iki lider mülkiyet ve yönetim başlıklarını görüştü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dün Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen tören sonrası Konstantinos Petridis yeni içişleri bakanı olarak görevi devraldı.Sokratis Hasikos kişisel nedenlerden dolayı bu görevinden istifa etmişti. Cumhurbaşkanlığında düzenlenen törende Vasilis Palmas da Cumhurbaşkanlığı müsteşarlığı ve Mihalis Sosokleus da Cumhurbaşkanlığı Bürosu Müdürülüğü görevini devraldılar. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu atamaları, kişisel moral değerlerini bilerek bu kişilerin yeteneklerine ve ülkeye katkı yapma olanaklarına olan inancı nedeniyle yaptığını söyledi.

-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eida dün Cumhurbaşaknı Anastasiadis ile görüşlmesinde bu görevinden ayrılacağı haberlerini doğruladığı belirtiliyor. Elde edilen bilgilere göre Eida Kıbrıs sorunun çözümü için uğraşılarda ne yaptıysa Eylül ayına kadar yapmaya devam edecek. Eida'nın sözleşmesi de Eyll ayında sona eriyor.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı'nın onaylanmasına karşı Aveorof Neofitu ve Nikolas papadopulos'un birlikte hareket ediyor olması. Gazeteye göre büyük özel çıkar grupları sağlığı büyük bir "yeme" operasyonuna dönüştürme uğraşısı içerisinde. Nikolas papadopulos'un özel sigorta şirketlerinin katılımıyla bir ara Genel Sağlık Planı önerisi sonrası DİSİ Başkanı Averof Neofitu da benzer bşr öneriyle devreye girdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, müzakerelerde hem ülkede hem de ülke dışında “zor bir iklim” olduğunu ifade ederek, müzakerelere daha çok sonunlar yaratabilecek gerginliğin azaltılması için tüm taraflara daha çok çaba göstermeleri çağrısında bulundu. Nikos Anastasiadis ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamada bulunan Eida , 17 Mayıs tarihinde iki lider arasında yapılacak görüşme sırasında müzakerelerinin değerlendirileceğini ve “17 Mayıs tarihine kadar kalan zamanı en iyi şekilde kullanmamız gerekir” dedi. Eide, Cumhurbaşkanı’nı geçen hafta New York’ta yaptığı temasları hakkında bilgilendirdiğini ve BM’nin iki liderin kalan zamanı en iyi şekilde kullanmaları için yardımcı olma konusundaki “güçlü kararlığını” teyit ettiğine işaret etti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in her iki lideri müzakere masasında şu ana kadar sağlandıkları ilerleme için tebrik ettiğini anımsatan Eide, Guterres’in mevcut zamandan daha iyi bir zaman olmadığını ve yakın gelecekte ilerleme sağlanmasının mümkün olduğunu, yaratılan mevcut ivmeyi değerlenmeleri çağrısında bulunduğunu söyledi. Müzakerecilerin son iki haftada “zor ve iyi” çalışmalarda bulunmasından dolayı tebriklerini ifade eden Eide, zor bir iklim olduğu “sır değildir” dedi. Her iki liderin son aşamayı geçmeleri için uygun bir iklimin yaratılmasının önemine işaret eden Eida, mevcut zorlukların çoğunun beklenen zorluklar olduğunu ve hem Anastasiadis hem de Akıncı’nın kendileri onaylanmadıkları bir çözüm planı üzerine referandumun gerçekleşmesini istemeyeceklerine inandığını söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in belli koşullarda yeni bir Cenevre görüşmesini kabul ediyor olması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Hükümetin enerji programında herhangi bir değişikliğin olmasının söz konusu olmadığını söyledi. Kıbrıs Hükümetinin bu alanda egemenlik haklarını uyguladığını belirtti. Türkiye ve Kıbrıstürk toplumuna doğal gaz aramalarının Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin yararına olduğunu anlamaları çağrısında bulundu. Doğal gazın değerlendirme aşamasına kadar uzun bir mesafe olduğunu belirtirken en kısa sürede yarar sağlamak için araştırmaların şimdi yapılmasının bir gereklilik olduğuna vurgu yaptı. "Aramalar ülkemizde istikrarı sağlayacak yaşayabilir ve işler bir çözüm bulmamıza katkı sağlarsa bu daha refah bir Kıbrıs olasılığı yönünde işlev görecektir" dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

16 Mayıs
Bu sabah yaşanan trafik kazasında 68 yaşındaki Andreas Avgusti hayatını kaybetti.
16:32
Ulusal Aşılama Planı hızlı bir şekilde devam ediyor.
16:31
Kiprianu: Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununun yönetimi konusunda çelişkili ve geri adımlar atıyor.
16:30
Kıbrıs'ta yarın normale dönüşe yönelik bir adım daha atılıyor.
16:28
Borrell: İsrailliler ve Filistinlilerin güvenlik, özgürlük ve demokrasiyle yaşamaya hakları var.
16:26
Cumhurbaşkanı, vatandaşlık programıyla ilgili sorumluluklarını kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.
16:23
Joe Biden, İsrail başbakanı ile telefonda görüşerek şiddetin tırmanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.
12:16
Al Jazeera ve Associated Press: Gazze'de gazetecilere yönelik hava saldırısı savaş suçudur.
12:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Cenevre müzakerelerinde çöküşün engellenmesi başarıldı.
12:13
Dışişleri Bakanı, Ürdünlü mevkidaşıyla temaslarda bulunmak için Amman'a gidiyor.
12:12
Aşılama portalı, bugün 55-60 yaş arası kişiler için açıldı
12:11
Kıbrıs’ın epidemiyolojik tablosu gün geçtikçe iyiye doğru gidiyor.
12:11
Tüm haberler

Video on Demand