11/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Avrupa Birliği'ne Sultan Fermanı" başlığı altında Türkiye'nin Brüksel'den talepleri. Gazeteye göre dün Türkiye'nin Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ömer Çelik'in Brüksel'e sunduğu talepler listesi Ankara'nın her şeyi istediğini gösterdi. bakanlık tarafından basına verilen listeye göre Türkiye Avrupa Birliği'ne tam üye olmayı, tam üyelik müzakere başlıklarının açılmasını, vizelerin kaldırılmasını, Gümrük Birliği Anlaşmasının düzeyinin yükseltilmesini talep ediyor. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre Türk yetkili Komisyon liderliğine "Ankara'nın başka bir seçenekle var olmayacağını" ve tam üyelikte ısrar edeceğini net bir biçimde ortaya koydu. Bu tavırla Erdoğan'ın 24 saat önce yapmış olduğu açıklamayı harekete geçirmiş oldu. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın yakın çalışma arkadaşı Avrupa Birliği'ne Kıbrıs'ın bloke ettiği temel haklarla ilgili 23. ve adaletle ilgili 24. başlıklarının derhal müzakereye açılması çağrısında bulundu. Medya ile yargının Türkiye'de bağımsız olmadığını iddia edenlerin bu konularda herkes için tatmin edici bir çözüm bulunması amacıyla bu iki başlığı derhal açmakla yükümlü olduklarını söyledi. Vize uygulaması ve Gümrük Birliği anlaşmasının statüsünün yükseltilmesi konusu şimdi Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 25 mayıs'ta Avrupa Komisyonu başkanı Juncker ve Konsey Başkanı Tusk ile gerçekleştireceği görüşmede ele alınması bekleniyor. Bu iki konunun yanı sıra dondurulmuş müzakere başlıklarının çözülmesi ile tam üyelik sürecinin hızlandırılması da ele alınacak konular arasında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Geri dönmeyen kredilerle ilgili rakamlar nedeniyle Avrupa Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Bankası Kıbrıs'ın 2018 büyüme rakamlarını daha aşağıda görüyor. Banka buna paralel kamu borçlarının gayri safi yurt içi hasılayı %100 aşan yüksekliği nedeniyle 2018 cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde kamu ekonomisinde disipline uyulmasının da zor bir sınav olduğu görüşünde. Bankanın raporuna göre Kıbrıs ekonomisi 2017 yılında %2,5 oranında büyüyecek. Oysa Banka'nın 20176 yılı kasımında yaptığı öngörüde bu büyüme oranı %2,2'ydi. Banka Kıbrıs ekonominin 2018 yılında ise %2,2 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu. Bu arada Avrupa Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Bankası Başkanı Libor Kroski Kıbrıs bankalarının geri dönmeyen kredilerle ilgili çalışmalarını danışmanlık vererek desteklediğini açıkladı. Ticari bankaların kooperatiflere göre bu alanda daha büyük ilerlemeler sağladıklarını belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres'in Kıbrıslı liderlere mesajı. Gazeteye göre Kıbrıs'ta müzakerelerin Kıbrıslı mülkiyeti belli bir oranda Birleşmiş Milletler yetkililerinin ellerini bağlıyor. Son günlerde Güvenlik Konseyi daimi, üyeleriyle ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antoni Guteres ile görüşmelerde bulunan Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eida bugün Kıbrıslı iki lidere Guteres'in mesajlarını getirecek. Uluslararası örgütün merkezinde hakim olan görüş taraflara ne şantaj yapılmasından ne de olası çıkmazın sorumluluğunu kendilerine yüklemden yana. Politisin diplomatik çevrelerden elde ettiği bilgilere göre sadece " iki lider olası bir başarısızlığın sonuçlarını algılamalıdır" görüşendeler. Birleşmiş Milletler özünde bu yolla iyi niyet göreviyle her zaman burada olmayacakları ve Kıbrıslıların mülkiyetinde müzakerelerin de herhangi bir sonuca götürmeyeceği görüşünü ortaya koyuyorlar. Aynı anda Amerika Birleşik Devletleri'nin yapacağını söylediği kesintiler nedeniyle Birleşmiş Milletler Barış Gücünün içeriği ve faaliyetleriyle ilgili de uğraşıyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dün yakıcı bir sıcak vardı. iç bölgelerde sıcaklar 35 dereceye kadar yükseldi. Oysa Mayıs ayında normal sıcaklıklar 28 derece civarında. Yüksek sıcaklar nedeniyle sahillere ilgi de artmış durumda. Başkent Lefkoşa'da dün birçok yerde klimalar da çalıştı. Dondurmacılar da ciddi iş yaptı. Bu hafta sonu sıcaklara az da olsa bir düşüş olacak. Pazar günü sıcakların 36 dereceye yükselmesi ise olası.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununun çözümünün mali bedeliyle ilgili olarak yapılan çalışmalar. Gazeteye göre Avrupa Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Bankası'nın Yıllık genel Kurulu çerçevesinde bugün Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak gerçekleştirilecek özel oturumda Kıbrıs sorunun olası çözümünün mali yükü ele alınacak. İlk kez böylesi ekonomik bir formda çözümün ekonomisi ve ele alınacak. Oturum sırasında Dünya Bankası, örgütler ve iki müzakereci katılımcılara bilgi verecek. Uluslararası örgütlerin uğraşılara daha aktif katılımı için görüş alış verişinde bulunulacak. Bu süreçte Kıbrıstürk tarafının işgal bölgesindeki bankaların ekonomik durumuyla ilgili bilgi vermeyi reddetmeye devam etmesi bir sorun olarak varlığını koruyor. Mustafa Akıncı bu konuda "Maliye bakanı" Serdar Denktaş'ı suçluyor. Bu ret Kıbrıstürk bankalarının gerekli denetimini ve bunun bir sonucu olarak da çözümün bedelinin belirlenmesini zorlaştırıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı bugün öğleden sonra yeniden bir araya gelecekler. İki lider mayıs ayındaki son görüşmelerini 17 Mayıs'ta gerçekleştirecek. Bu arada Anastasiadis ve Akıncı dün sabah Lefkoşa eski Hava Alanı'nda Avrupa Komisyonu Yapısal Reformların Destek Hizmetleri Genel Sekreterliğinin Genel Müdürü Marteen Verwey ile görüştüler. Görüşmede Kıbrıstürk toplumunun Avrupa müktesebatına uyumu süreci ele alındı. Cumhurbaşkanı görüşme sonrası gazetecilerin, Kıbrıslıtürklerin Avrupa müktesebatını uygulama hazırlıklarının nasıl ilerlediğiyle ilgili sorularını yanıtlarken, “bu yönde, herhangi bir açıklamada bulmaktan kaçınmama izin veriniz. Ama ne olursa olsun, çok iş ister” cevabı verdi.
Sayın Akıncı ve Avrupalı yetkiliyle görüşmesi konusunda, Cumhurbaşkanı, “bu, gelecekte bir çözüm durumunda, Kıbrıs Türk toplumunun Avrupa müktesebatı ile uyumuyla ilgili ad hoc sonuçlarını görmek amacıyla, Sayın Vervey huzurunda yapılan bir görüşmeydi. Detaylı raporun, daha sonra, incelenmek ve amaçlanan hedeflerin nasıl başarılabileceğini görmek üzere, her tarafın uzmanlarına gönderileceğini söyledik” dedi. Vervey de Kıbrıs sorunundaki müzakere çerçevesinde Komisyon'un çalışmalarına bazı sınırlamaların zorunlu olduğunu ifade etti ve bu aşamadaki çalışmaların sonuçlarının tüm müktesebatı kapsamadığını söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Genel sağlık Planı ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Genel Sağlık Planı ile ilgili süreçte hastahanelerin özerkleştirilmesi konusunda bir koşul olan iş ilişkilerinde anlaşmaya yönelik olarak Sağlık Bakanlığı ile devlet hastahanelerinde örgütlü sendikalar arasında bir adım kaldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL, Hükümet edenlerin Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda söylemdeki değişimine yönelik eleştirilerden hayrete düşmemeleri gerektiği görüşünde. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu değişimin herkesin anlayacağı şekilde çok açık olduğuna vurgu yaptı. AKEL’in müzakerelerin gelişmesinden ve özellikle de ertesi güne yönelik olumsuz gelişmelerden endişe duyup suçlayıcı konumunda olduğunu belirtti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre müzakereler artan tüm provokasyonları koşullarında devam ediyor. İki lider bugün sondan bir önceki görüşmesini gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne gönderdiği mektubunda Türklerin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki provokasyonlarını şikayet etti. Aynı mektubunda Eida'nın Mustafa Akıncı ile birlikte yeni bir Cenevre konferansı yaratma yönünde bazı faaliyetleri nedeniyle gündeme gelen düşünceler de dolaylı ancak net bir biçimde gündeme getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail liderler zirvesi Yunanistan'da gerçekleştirilecek. Yunanistan başbakanı Aleksis Tsipras konuyla ilgili Selanik'teki Başbakanlık Bürosu Genel Sekreterine ve çalışma arkadaşlarına konuya ilişkin açıklama yaptı. Yeni üçlü zirvede egemen konu enerji konusunda üç ülkenin işbirliği, East Med ve Euroasya İnter-connector gibi bu alandaki çalışmalar olacak. Zirvede mutlak bir biçimde güvenlik ve bölgesel güvenlik konuları da tartışılacak. Son anayasa referandumu sonrası Türkiye'nin tavrının değerlendirilmesi de olası.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand