10/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta iç cephede artan gerginlik. Gazeteye göre sandığa girmeye henüz 10 ay varken ve adaylar dahi resmileşmemişken 2018 seçim bayrağı iyice yükseldi. Cumhurbaşkanı seçim sürecine girdiğini gösteren günlük davranışlar içerisinde. İç cephede kendisine yönelik eleştirilere yanıt verirken ses tonunu oldukça yükseltti ve müzakere masasında daha sert bir görünüm veriyor. Dün Kamu Memurları PASİDİ'nin kongresinde konuşurken Kıbrıs sorununda ifade ettikleri özünde bir yandan iç cephede kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt diğer yandan da seçim konuşması niteliğindeydi . İfade ettiklerinin çoğunda hedefi AKEL'di. Diğer yandan Cumhurbaşkanının taktik değişikliğini hedef alan siyasi partiler de yüksek ses tonuyla konuştular. Muhalefet partileri Cumhurbaşkanının seçim nedeniyle değişim içerisine girdiği ortak tespitinde buluştular. Muhalefet partilerinden AKEL, Cumhurbaşkanı'nın bu değişiminin Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarına zarar vereceği görüşünü savunurken merkezdeki siyasi partiler ise Anastasiadis'in Eida'ya yönelik tavrını samimi bulmadılar ve bu tavrının arkasında cumhurbaşkanlığına tekrardan talip olması olduğunu belirttiler. Bu gergin ortamda Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakerelere yarın devam edilecek. İki lider bir araya gelecek ve mülkiyet ve yönetim başlıklarını ele alacaklar. Bu iki başlık dün müzakereciler Mavroyanis ve Nami arasında da görüşüldü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde imzaladıkları anlaşmalarla Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ortağı konuma gelen dev enerji şirketleri Türk tehditlerine rağmen enerji planlamalarına normal bir biçimde devam ediyor. Dün Meclis enerji komisyonuna bilgi veren Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis bu konuda net konuştu. Komisyonun dünkü toplantısı anlaşılır nedenlerden dolayı Bakan'ın bilgilendirme sürecinde kapalıydı. Lakkotripis Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne yönelik Türk tahriklerinin yanı sıra Hükümetin hidro karbon politikaları ile ilgili de bilgi verdi. Bakanlığın konuya ilişkin önceliklerini dile getirdi. Afrodit bölgesindeki doğal gaz yataklarının Mısır'da değerlendirilmesi konusu tartışıldı. Bakan'ın ifade ettiklerine göre Türk provokasyonlarına rağmen Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde araştırmalar devam edecek. Bakan büyük şirketlerin gerginlik ortamlarında çalışmaya alışık olduklarını söyledi. " Bir sondajın yapılması bir günde planlanan ve uygulanan bir konu değildir ve bunun çok paraya gerek vardır ve kolayına değişmez." dedi. Bakan Türkiye'nin tahrik ettiğini ancak planlamaların değişmediğini belirtti. "Egemenlik haklarımızı kullanmaya devam ediyoruz" dedi. Var olan planlamaya göre TOTAL'in gelecek Temmuz'da ENi de bu yıl sonu ya da önümüzdeki yıl başında sondaj yapacak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL'in Kıbrıs sorununun ele alınışına yönelik DİSİ ve Hükümet ile karşıtlık içine girmesi. Gazeteye göre AKEL ve DİSİ kendilerini birleştiren birçok şeyin olduğu bir alan seçim arenasına dönüştü. AKEL, Kıbrıs sorununu kenara bıraktığı ve tüm dikkatini seçim çalışmalarına yönelttiği konusunda Cumhurbaşkanı'na eleştirilerini yoğunlaştırdı. Cumhurbaşkanı ise bu eleştiriyi reddetti ve bundan rahatsız olduğu görünümü verdi. Cumhurbaşkanı kendisinin seçimleri ne kadar ve Kıbrıs sorununu ne kadar dikkate aldığını ortaya koyan bir tavır içerisinde olduğunu söyledi. Bunu yaparken kullandığı argümanlar ise daha sert pozisyona değiştiğini gösterir nitelikteydi. Bu arada DİSİ de bir açıklama yaparak AKEL'in Cumhurbaşkanı'na yönelik eleştirilerinin Sol'un seçim mücadelesine girdiğini gösterdiğini ileri sürdü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Lakkotripis dün Meclis Enerji Komisyonu'nu enerji politikaları hakkında bilgilendirdi. Bilgilendirme kapalı oturumda yapıldı ancak Bakan daha sonra basına yaptığı açıklamalarda da içerde ifade ettiklerini açık bir biçimde dile getirdi. Sondajlarda geri adım atılmayacağını belirtti. Ortaya çıkan süreci komşu ülkelerle daha yakın ilişkiler kurarak yönettiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı'nın Temmuz ayı içerisinde Lübna'ı ziyaret edeceğini ve görüşmelerinde enerji konusunun gündemin önde gelen maddelerinden biri olacağını duyurdu. Bakan bu arada milletvekillerinin karada doğal gaz sıvılaştırma terminaline ile ilgili bir sorusunu yanıtlarken " Bu terminal önceliklerimizin tepe noktasındadır ve hedefe yönelik beş üretim treni öngören Vasiliku bölgesi hazırlanmıştır" dedi. Bakan Vasiliku'da doğal gaz sıvılaştırma terminali planlanırken Afrodit'teki yataktan 7,5 milyar ayak küp doğal gaz beklendiğini ancak 2017 sondajında bunun yarı yarıya azaldığına dikkat çekti. Bu nedenden dolayı terminal inşasının yeni sondajlarda daha büyük miktarlarda kaynaklara ulaşılıncaya dek ertelendiğini belirtti. Lakkotrpis bu arada Afrodit'teki yataktan çıkacak doğal gazın Mısır'a satılıp satılmayacağına bu yıl içinde karar vereceklerini de ifade etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne gönderdiği mektup. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne gönderdiği mektubunda Genel Sekreter'den sadece müzakere sürecinin kurtarılması için değil özlü bir biçimde devamının sağlanması için Türkiye ve Kıbrıstürk tarafı nezdinde kişisel girişimlerde bulunmasını istedi. Cumhurbaşkanı dün akşam sunulan mektubunda son haftalardaki Türk provokasyonlarını da şikayet etti ve bunların Kıbrıs sorununda her özlü ilerleme uğraşısını engellediğine vurgu yaptı. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Kıbrısrum tarafının ve kişi olarak kendisinin sürecin devamına bağlılığını da belirtti. Meclis'in enosis plebisiti kararı sonrası görüşme sürecinde yaşanan sorunları hatırlatarak bunun aşılması sonrası müzakereler devam edecek ve doruk noktaya ulaşacak yerde uğraşıları kolaylaştırmanın ötesinde iklimi zehirleyen Türk provokasyonlarının ve davranışlarının gündeme geldiğine dikkat çekti. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı mektubunda Eida konusuna hiç girmedi. Bu da Cumhurbaşkanı'nın bu konuyu devam ettirmek istemediği şeklinde yorumlandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu önemsiz bir nedenden dolayı Kıbrıs sorununu iki ay hareketsiz bırakan Mustafa Akıncı’nın şimdi her gün zamanın daralmakta olduğunu söylediğini dile getirdi. Neofitu Türk tarafının Barbaros gemisinin tahriklerde bulunduğu bir anda zamana atıfta bulunamayacağına dikkat çekti. DİSİ başkanı, Cumhurbaşkanı’nın Eida’nın görevden alınmasını istemediğini ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine görüşlerini aktarma hakkına da sahip olduğunu ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Çözüm umudunu tıraşladılar" başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis dikkatini 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerine çevirerek Kıbrıs sorunun çözüm umudunu tıraşladı. Müzakerelerin kritik bir anında geri dönüş yaptı. Eida'nın güvenirliliği konusunda kamuoyu önünde ortaya koyduğu tavır sorunlar yarattı. Bu koşullarda liderlerin yarın gerçekleştirecekleri görüşme büyük önem kazanmış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Türkiye’nin tahrik edici tavırlarının yıllardan beridir var olan bir fenomen olduğunu ve Kıbrısrum tarafının müzakere masasında ilerleme için tüm olanakları kullanması gerektiğine vurgu yaptı. Stefanu Hükümet edenlerin Kıbrıs sorununda sürekli değişikliğe uğramalarının başarısızlığı örtmeye çalışmak yerine sorunun çözümüne odaklanmaları gerektiğine vurgu yaptı.


SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi iç siyasi cephede yaşanan gergin karşıtlık. Gazeteye göre Kıbrıs sorunundaki gelişmeler temelinde iç cephede karşıtlıklar arttı. Hükümet cephesi her yandan ateş altında. AKEL gelinen noktada çözüm arayışında Cumhurbaşkanı'nı terk etti. Merkez partiler ise Cumhurbaşkanı'nın stratejisinin başarısız kaldığına vurgu yaptılar. Cumhurbaşkanı ise tüm eleştirileri reddetti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos'un seçim stratejisi hemen hemen hazır. Kısa bir süre içerisinde makineler çalışmaya başlayacak. Papadopulos'un seçim bürosuna kendisine destek evren üç partiden temsilciler katılacak. Bunlardan bazıları iletişim bazıları örgütlenme bürolarında yer alacak. Papadopulos'un bir dar bir de geniş ekibi olacak. Küçük ekip seçim stratejisi üzerinde çalışmalarda bulunacak. Bu arada Yurttaşlar İttifakı başkanı Yorgos Lillikas da adaylık konusunda ilerliyor ve bu hafta sonu adaylığını resmileştirmesi bekleniyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

10 Aralık
Dün gece saat 09.30 sularında meydana gelen trafik kazasında 17 yaşındaki genç ağır yaralandı
16:05
Mossad: Kıbrıs güvenlik yetkilileriyle işbirliği içinde, İran'ın İsrail ve Yahudi hedeflerine yönelik terör saldırısı önlendi
16:05
Kıbrıs'taki yetkililer, Noel döneminde olası saldırıları önlemek için ek güvenlik önlemleri alıyor.
16:03
Dendias: Türk-Yunan ilişkilerinde sayfa değişikliği için, Türkiye'nin yapısal konulardaki duruşu da değişmelidir
16:02
AB Genel İşler Konseyi'nde, Türkiye ile genişlemenin gidişatı ve Avrupa-Türkiye ilişkilerinin sonuçları ele alınacak.
16:00
Antonio Guterres: Güvenlik Konseyi, jeostratejik bölünmeler nedeniyle felç oldu
15:57
09 Aralık
Hristodulidis: Fitch'in Kıbrıs’ın kredi notunu yükseltmesi, Kıbrıs ekonomisi için güven oyu niteliğindedir.
16:02
Guterres-Hristodulidis arasında yapılan telefon görüşmesinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili atanacak kişi ele alındı.
15:58
Aglantzia'da bir otobüsün alev alması nedeniyle durdurulan otobüs seferleri, Pazartesi günü yeniden başlıyor
15:57
Dün gece Lefkoşa'da 15 yaşlarında bir çocuk, çalıntı araba kullanırken görüldü.
15:54
Maliye Bakanı: Fitch'in Kıbrıs ekonomisini istikrarlıdan olumluya revize etmesi popülizme cevap niteliğindedir.
15:52
Yunanistan: Taraftar şiddetiyle ilgili alınacak kararlara ilişkin açıklama yapılması bekleniyor.
15:50
Tüm haberler

Video on Demand