28/4/17

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana yurt dışı bankalarda para tutarak vergi kaçıranlarla ilgili araştırmalar yapan Lgad Listesi olarak bilinen listeyi hazırlayan Fransız-İtalyan gazeteci Evre Faltsiani ile Kıbrıs hükümetinin işbirliği yapıyor olması. Gazeteye göre Kıbrıslı yetkililer Faltsiani ve çalışma arkadaşlarından hizmet alımı konusunda öneride bulundular. Güvenilir kaynaklardan elde edilen haberlere göre taraflar arasında çok düzeyli bir işbirliği için temaslar devam ediyor ve durum önümüzdeki dönemde netleşecek. Daha somutta Faltsiani'den Vergi Dairesi'nin şu anda araştırmalar başlattığı Kıbrıslı hukukçular ve tüzel kişiler hakkında davaların tamamlanabilmesi için yardım isteniyor. Konunun mahkemeye sevki durumunda kendisinden polise ifade vermesi isteniyor ve vergi kaçıran daha başka Kıbrıslıların tespiti için de talep ediliyor. Kıbrıs Hükümeti Faltsiani ve ekibine konunun daha detaylı araştırılması için geçici bir süreliğine Kıbrıs'a yerleşme önerisinde bulundu. Faltsiani ise Kıbrıs'ta misafir edilmesi önerisini avukatı ile inceleyecek çünkü İsviçre'den kaçak olan Faltsiani Fransa'da koruma altında şahit konumunda. Bununla birlikte güvenilir kaynaklara göre Falstiani Kıbrıs Hükümeti ile işbirliğine olumlu yaklaşıyor ve bu işbirliği çalışma ekibinden bir grubun Kıbrıs'a gelmesi ile gerçekleşecek. Faltsinai daha önce Simerini'ye iki röportaj vermiş bu röportajları sırasında Kıbrıs Hükümeti ile işbirliği arzusunu dile getirmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bazılarının Kıbrısrum tarafında ve aynı zamanda Kıbrıstürk tarafında Cumhurbaşkanı Anastasaidis'in enosis plebisitinin yıldönümü ile ilgili yasayı Yüksek Mahkemeye götürme "zorunluluğunu" kullanmaya çalıştıklarını söyledi. Sözcü, Cumhurbaşkanı'nın bu süreçte sorumluluk yükleme oyununa katılmayı arzulamadığını belirtti. Partilerin Kıbrıs sorununda Cumhurbaşkanı'na yönelik eleştirilerini Yeni Delhi'de yanıtlarken herksin ciddiyet göstermesi gerektiğine işaret etti ve " Cenevre görüşmelerinde nelerin yaşandığını, açıklamalarla her gün neler yaşadığımızı, Türk Hükümeti'nin faaliyetlerini herkes biliyor ve hiçbir kimse Cumhurbaşkanı'nın zorunlu olduğu bir faaliyeti ve hareketi nedeniyle niyetini sorgulayamaz" dedi. Sözcü devamla da hereksin çözümü arzulaması durumunda müzakere masasına odaklanması, kritik görüşmeleri izlemesi gereğine vurgu yaptı ve herkesin orada değerlendirileceğine işaret etti. Cumhurbaşkanın tartışılan kararının tek yol olup olmadığı sorusunu yanıtlarken de Başsavcının bu konuda net olduğunu belirtti "Bir hukuk devletinde Cumhurbaşkanı Hukuk Danışmanı'ndan , Başsavcıda onaylanan yasanın anayasaya aykırı olduğu ile ilgili görüş aldıktan sonra bunu görmezden gelirse vay halimize. Böylesi bir durumda yasanın anayasaya uygunluğu konusunda herhangi bir şüpheye mahal vermemek için Cumhurbaşkanı'nın hakkı bir zorunluluğa dönüşür." dedi.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Sosyal Sigortalar'ın 7 milyar euroluk rezervinin Fona hiçbir gelir getirmemesi. Gazeteye göre Sosyal Sigortalar'ın 7 milyar euroluk rezervi Fona hiç gelir getirmiyor. Fon'un Meclis'e yaptığı son bilgilendirmeye göre bu para sıfır faizle devlete "yatırılmış" durumda. Bu sorun sendikal hareketi ve Meclis'in yetkili komisyonlarını birçok kez meşgul etti. Sosyal Sigortaların 2016 yılı sonu itibarıyla yatımı 7,3 milyar euro düzeyindeyken Fon'un gerçek sermayesi sadece 286,6 milyon çünkü geri kalanı devlette. Özünde bu somut para yok ancak devlet bunu deklere etme zorunda. Fon'un gerçek sermayesinden 204,1 milyonu %4,6 faizle Devletin Avrupa bonolarına yatırıldı. Geri kalan 9,6 milyonu da devletin daha başka kağıtlarına yatırıldı ve bunlardan da %6 faiz alınıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Marko Kipriyanu'nun DİKO Yürütme Kurulu'nun Nikolas Papadopulos'un Cumhurbaşkanlığı adaylığı önerisini Merkez Komitesi'ne sunması ve Merkez Komitesi'nin de onayı ile Papadopulos dün itibarıyla 2018 Şubat Cumhurbaşkanlığı seçimlerine resmi aday olmuş oldu. Papadopulos'un adaylık süreci parti merkez komitesi önünde yaptığı konuşma ile başladı. Papadopulos bu konuşmasında kampanyasının açılışını da konuşma yaptığı kürsünün arkasında panoda yazılı "Başlıyoruz" sloganı ile yaptı. Papadopulos " değişim için büyük uğraşıya bugün başlıyoruz" dedi. Papadopulos'un adaylığının ele alındığı parti yürütme kurulunda farklı görüşler dile getirildi. Dört üye Papadopulos'un adaylığı konusunda çekimser oy kullandı. Bu çekimser oyların adaylığa karşı olmadığı yöntemle ilgili olduğu belirtildi. Bu dört kişinin önce işbirliği programının yazılması gerektiği görüşünde oldukları ifade edildi. Çekimser oy verenlerden Angelos Votsis',n merkez siyasi alandan diğer partilerle temasların devamını ve AKEL dahil diğer partilerle işbirliği kapılarının da kapatılmamasını istediği öğrenildi. Hristos Patsalidis ise adaylığın DİKO Başkanı için tüzüksel bir hak olduğunu ve bunun oylanmasına gerek olmadığını söyledi. Patsalidis bu süreçte daha başka partilerle işbirliği olacağından siyasi bir deklarasyona gerek olduğu görüşünü de savundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi dün küçük bir kız çocuğunun kaçırılması. Gazeteye göre 4 yaşında Marie Eleni Grimsrud'un dn sabah annesinin yanında iki maskeli kişi tarafından kaçırılması toplumu sarstı. Polis tüm adada küçük kızı arıyor. Olayın ilk anından itibaren araştırmalar kızın Norveçli babasına yöneldi. Babanın daha önce de kızını kaçırmaya çalıştığı belirtiliyor. Baba hakkında tutuklama kararı çıkartıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ Başkanı Averof Neofitu siyasette duygularla değil ülkenin iyiliği için mantıkla hareket edildiğini söyledi. Kıbrıs sorununda çıkmaza girildiği ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in enosis plebisiti yasasını Yüksek Mahkeme'ye gönderme kararı almasının DİSİ ve AKEL''i boşlukta bıraktığı haberlerini yorumlayan Neofitu bu konunun basının büyük ilgisine mahzar olmasını anladığını ancak bu konunun büyük resimle herhangi bir ilgisi olmadığını belirtti. Kendisinin politikada popüler olmak ve alkış toplamak için yer almadığını ifade ederek " Bir siyasetçi olarak, Kliridis'in kurduğu en büyük siyasi hareketin başkanı olarak diyalogun yeniden başlaması için her şeyi yapma yükümlülüğüm vardı. Diyalog gelişme halindedir. Kıbrıs sorununa müzakereler aracılığıyla doğru çözüm bulması uğraşılarında Cumhurbaşkanı'nı destekliyorum. Bunun dışında herhangi bir şeyi yorumsuz bırakıyorum çünkü biz büyük hedefe bakmalıyız. Küçük ve kişisel şeyleri, endişelerimizi, rahatsızlık hissediyorsak bunlardan uzak duruyoruz... Eğer ben duygularımla hareket etseydim bugün olduğum ben olmazdım. Eğer duygularımla hareket etseydim Akıncı'ya gitmezdim" dedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunu görüşmek için dünkü AKEL polit büro toplantısı. Gazeteye göre AKEL Polit Bürosu dünkü toplantısında seçimlerde hedefleyeceği siyasi işbirliği için siyasi çerçeveyi, destekleyeceği adayda arayacağı kriterleri ve süreçle ilgili takvimi ele aldı. AKEL'in gerek adaylık için kendileri ilgi gösterenlerden gerekse partinin kendisinin temasa geçtiği kişilerden oluşan bir aday adayı listesi var. Bu arada AKEL seçimlerde işbirliği için dört temel kriter belirledi. Bunlar da 1: Kıbrıs'ın iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümü çerçevesinde özgürlüğü ve yeniden birleşmesi hedefinde tutarlı olmak. 2: Sosyo-ekonomi politikalarında köklü değişiklik ve sürdürülebilir bir büyüme ve sosyal devleti güçlendirecek halktan yana politika izlemek.3: Devlette ilerici reform ve adil yönetimi ileri götürmek. 4: Yolsuzluk ve çıkar ilişkileriyle mücadele etmek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL görüşmelerin devam etmesi ve ilkelerde ve üzerinde anlaşmaya varılan çerçevede ısrar ederek olumlu bir biçimde sonuçlanması için Cumhurbaşkanı'na girişim üstlenmesi çağrısında bulundu. Dün toplanan AKEL Polit Bürosu on maddelik bir açıklamayı onayladı. Bu açıklamada Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin kritik bir evrede olduğuna dikkat çekildi. Süreçte ilerleme sağlanamamasının temel sorumlusunun Türkiye ve Mont Peler'indeki ilerleme dahil üzerinde görüş birliği sağlanan konulardan geri adım atan Kıbrıstürk tarafı olduğuna ilişkin herhangi bir şüphe bulunmadığı belirtildi. Türkiye'nin tahriklerinin ve kabul edilemez faaliyetlerinin gerekli ortamın yaratılmasına katkı saplamadığı gibi bunların söylemdeki çözüm ifadeleriyle de uyumlu olmadığına vurgu yapıldı. AKEL açıklamasında Kıbrıs sorununda çözüm ilkelerine uyması amacıyla Türkiye'ye baskı yapması için uluslararası topluma da çağrıda bulundu. Bu arada AKEL'e göre Kıbrıs sorunun iç yanlarında taraflar anlaşma menzili içinde ve temel konulardan sadece bazıları askıda. Bu durumda bunların bir paket haline getirilip tümünün tartışılması bir zorunluluk. AKEL bu konularda gerekli siyasi iradenin gösterilmesi ve geçmişteki görüş birliklerine herkesin saygı göstermesi durumunda bir anlaşmaya varılmasını mümkün gördüğünü de duyurdu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand