27/4/17

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi `Mustafa Efendi fırsatı buldu" başlığı altında Türk tarafının sorumluluk yükleme oyununa girmesi. Gazeteye göre Mustafa Akıncı "sorumluluk yükleme" oyununu başlatmak için fırsat arıyordu ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in son tavırlarıyla bunu buldu. Mustafa Akıncı yaptığı yazılı açıklamada Anastasiadis'i seçimler yaklaştıkça çözümden uzaklaşmakla suçladı. Elde edilen bilgilere göre enosis plebisiti konusunda Akıncı'nın eleştirleri daha da sertti ancak bunları ifadede son metinde daha soğuk kanlı bir tavır takındı. Ve tüm bunlar Türkiye artık Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içine giren yeni NAVTEX ilan ederken, Erdoğan'ın danışmanı işgal bölgesini Türkiye'nin bir ili olarak ilan ederken yaşandı. Bu arada Erdoğan'ın danışmanının Kıbrıs'ı Türkiye'nin bir ili olarak ilan ettiği açıklaması Kıbrıslıtürk siyasi partilerin şiddetli tepkilerini çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in DİSİ'nin önerisi ile Meclis tarafından onaylanan plebisiti kararını Yüksek Mahkeme'ye gönderme kararı sonrası ortaya konan çeşitli tepkiler DİSİ'de" partini "Cumhurbaşkanı yanlıları" ve "partililer" ayrımının yaşandığını gösterdi. Cumhurbaşkanı söz konusu kararı ile DİSİ tabanının sertlik yanlılarını memnun ederken bir kısım partiliyi de öfkelendirdi. Cumhurbaşkanı'nın bu seçimi nedeniyle Açıkta bırakıldığı konusunda her nedene sahip olan Averof Neofitu görüşlerini Ulusal Konsey'de ve kısmen polit büro toplantısında dile getirdi. Ancak Kıbrıs sorununda izlenmesi gereken yola ilişkin mesajlar vermekle birlikte kamuoyuna yönelik açıklamalarında dikkatli bir dil kullandı. DİSİ kadroları düzeyinde ise karşıtlık belirgin olmanın da ötesinde.DİSİ Başkan Yardımcısı Yorgos Yorgiyu'nun Anastasiadis'in kararını AKEL de karşı yanlış siyasi bir tavır olarak nitelemesi parti içinde sertlik yanlılarının ve aynı zamanda elde edilen bilgilere göre "Saray'ın" tepkisini çekti. Bir diğer parti Başkan yardımcısı Sotiris samson Yergiyu'ya AKEL'in yolunu göstermede tereddüt etmedi. Kişisl Facebook hesabından kamuoyu önünde AKEL'in tezlerini savunanların Sol partiye gitmekte özgür olduklarını yazdı. Partisinin önerisine Meclis'teki oylama sırasında ret oyu veren Limasol Milletvekili Andreas Kipriyanu da Yorgos Yorgiyu'nun görüşlerine karşı çıktı ve Cumhurbaşkanı'nın söz konusu kararını tamamı ile doğru olarak gördüğünü söyledi. Andreas Themistekleus da parti Başkanı Averof Neofitu'ya saldırdı. Bu gelişmelere karşı Averof Neofitu ise partisinde herhangi bir mesafe olmadığını sadece partisinin pluralist bir parti olduğunu belirtti. Neofitu bu arada Kıbrıs sorunundaki süreçten endişe duyduğunu olguların gittiği yönünün kendisini düşündürdüğünü de dile getirdi. Bu arada Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos Cumhurbaşkanı'nın Yüksek mahkemeye başvuru kararını savundu. Bunu yaparken söz konusu yasaya olumlu oy veren DİSİ ve AKEL'in çarpıtmanın düzeltilmesi için iyi yaptıklarını ancak Cumhurbaşkanı'nın da Anayasa'nın bir bekçisi olarak işlev görme zorunda olduğunu söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Parlamentosu'nun Erdoğan'ın tavırlarına karşı ortaya koyduğu tavır. Gazeteye göre Avrupa Parlamentosu Komisyon'dan Tayip Erdoğan'ın Anayasa reformunu belirlediği biçimde ileri götürmesi durumunda Türkiye'nin üyelik sürecini ve üyelik öncesi bu ülkeye yapılan mali yardımların dondurmasını istedi. 2017 yılında bu mali yardım miktarı 634,4 milyon euro olarak belirlenmişti. Parlamento'nun Türkiye Raportörü Hollandalı Sosyalist milletvekili Kati Piri'nin rapor taslağında alternatif bir seçenek olarak gümrük birliği anlaşmasının genişletilmesi de gündeme getirildi. Ancak gümrük birliği süreci de Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik yükümlülüklerine bağlı. Taslak Türkiye için bir şamar da olsa ve Türkiye'de var olan sert gerçekliği de yansıtsa Kıbrıs sorununa özellikle Türkiye'nin tahrik edici tavırları nedeniyle gündeme gelen olumsuz gelişmelere ilişkin eşit mesafeli yaklaşımı içeriyor. Kıbrıs sorununa ilişkin, Kıbrıs sorununun çözümünün bölgeyi olumlu olarak etkileyeceği ve özellikle de Kıbrıslırumlara ve Kıbrıslıtürklere büyük yararlar sağlayacağı dile getiriliyor. Aynı zamanda görüşmelerde sağladıkları ilerleme nedeniyle iki lider övülüyor. Harita değişimi ve garantör ülkelerin katılımı ile gerçekleştirilen uluslararası konferans selamlanıyor. Ancak operasyonun başarısız kaldığına ve Akıncı'nın müzakere masasını terk ettiğine herhangi bir atıfta bulunulmuyor. Türk gemilerinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki mevcudiyetlerine ve Türkiye'nin NAVTEX'leri ve Barbaros gemisinin Kıbrıs açıklarında araştırma yapmasına herhangi bir atıf yok. Kati Piri ülke içindeki kabul edilemez koşular nedeniyle Türkiye'nin cezalandırılmasını önerirken Kıbrıs'ta devam eden işgali nedeniyle herhangi bir öneride bulunmadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Elde edilen bilgilere göre partisinin bugün kendisine vereceği resmi destek sonrası Nikolas Papadopulos'un Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklaması bekleniyor. Bugünkü dikkat merkezi DİKO Merkez Komitesinde Papadopulos'un adaylığına verilecek destek oranı. Bu oran DİKO için bir "dayanıklılık testi" olacak. Bu arada Papadopulos'un adaylığına destek EDEK bünyesinde karşıtlık konusu olmaya devam ediyor. Parti Başkanı Şizopulos, Papadopulos'un adaylığına desteğin parti polit bürosu kararı çerçevesinde verildiğini ve bu kararın tamamı ile demokratik ve şeffaf bir biçimde alındığını söyledi.
FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Ankara'nın Kıbrıs'a ve Ege'ye yönelik tahrikleri. Gazeteye göre Ankara başka alanlardan gördüğü baskıları bir kez daha Kıbrıs Cumhuriyeti ve Ege denizine yönelik tahrikler olarak ihraç etmeye çalışıyor. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Ege denizinde adaların Yunanistan'a ait olduğuna ilişkin şüpheler yaratmada provokasyonlarının düzeyini yükseltiyor. Türk sismik araştırma gemisi "Barbaros" Karpaz yarım adasında beş günlük dolaşımdan sonra Mağusa körfezine geldi. Müzakereciler önümüzdeki Salı günkü liderler görüşmesine hazırlık yaparken Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı DİSİ'nin enosis plebisiti ile ilgili yasasını Yüksek Mahkemeye götürme kararı nedeniyle Cumhurbaşkanı Nikos Anastasaidis'e doğrudan saldırma yolunu seçti. Cumhurbaşkanı'nı seçimler yaklaştığı oranda çözümden uzaklaştığı konusunda "İt çivisi" ileri sorumluluk oyununu gündeme getirdi. Akıncı, Cumhurbaşkanı Anastasaidis'i DİSİ ve AKEL'e karşı koydu ve bu iki partinin müzakere sürecinin devamı konusunda Meclis'in yanlış olarak nitelediği eski yasasını geçersiz kılmalarına gerekli saygıyı göstermediğini ifade etti. Kıbrıslıtürk lider bu kez müzakerelerden ayrılmayacağını da net bir biçimde ortaya koydu ve 2,11 ve 17 mayıs görüşmelerinde yer alacağını duyurdu. Akıncı'nın bu patlaması da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanının yasadışı devleti Türkiye'nin deniz aşırı bir ili olarak ilan etmesinin yarattığı karmaşa anında gündeme geldi. Kıbrıslıtürk liderin sözcüsü ve siyasi partiler Danışmanın açıklamasını küfür olarak nitelediler ve Ankara'nın bu seçimi ile aralarına mesafe koydular. Akıncı'nın Sözcüsü bu ifadenin Kıbrıslıtürkleri yaraladığını belirtti ve kabul edilemez olarak niteledi. Bu arada Türkiye ile ilgili raporda Türk işgali ve Mağusa'nın geri verilmesi ifadelerinin kaldırılması Lefkoşa için bir kayıp olarak not edildi. Tam üyelik müzakerelerinin askıya alınması konusu ise 2019 yılına bırakılarak "sulandırıldı".

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 2018-2019 döneminde emekli olacak olanlar için devletin cebinden milyonlarca euro çıkacak. Bu dönemde devlet mekanizmasından 800 memurun yaş nedeniyle emekli olması bekleniyor. Bu kişilere de ikramiye olarak ortalama 100 bin euro verilecek. Bu da toplamda 82 milyon euroya denk geliyor. Bu arada Maliye Bakanlığı Meclis'in de olumlu yaklaşımı ile son beş yılda çeşitli düzeylerde kadroyu ilga etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı. Gazeteye göre Genel Sağlık Plan'nı gündemden çıkarmak için Kıbrıs Sigorta Şirketleri Birliği'nin harekete geçirdiği iletişim uzmanları gizli bir eylem planı hazırladılar. Aynı anda sağlık alanında büyük çıkar grupları somut siyasi bir alanda faaliyette ve bu siyasi alanın da konuyu ikinci bir kez düşünmeye aldığı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL dün bir kez daha müzakerelerin devam etmesi gereğine dikkat çekti. Buna karşı merkez siyasi alandaki partiler görüşmelerin şimdiden çıkmaz içerisinde olduğu görüşünde. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Kıbrıs sorununda müzakere sürecinde var olan zorluklardan ve sorunlardan bağımsız olarak sürecin gelişim halinde olduğunu ve bu süreç devam ederken bunun tamamlanması için kendilerinin her çabayı ortaya koyacaklarını her fırsatı değerlendireceklerini söyledi. Bunun da ne reklamı çok yapışan strateji değişiklikle ne de ikinci derecede öneme sahip konuların ele alınmasıyla olamayacağını belirtti. Stefanu, AKEL'in Kıbrıs sorununda iç yanlarda askıda kalan önemli konuların paket olarak ele alınıp tartışılması önerisini de yineledi. Bu arada DİSİ başkanı Averof Neofitu da Kıbrıs sorunundaki süreçten endişe duyduğunu açıkladı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik çalışmalar. Gazeteye göre 2018 seçimlerine yönelik oyunu Yorgos Lillikas'ın izleyeceği strateji ve AKEL'in rolü belirleyecek. Süreçte Nikolas Papadopulos'a destek verecek dört parti siyasi deklarasyonu kaleme almaya başladı. Yorgos Lillikas da merkezin dışında ve kendi partisi içerisinde birçok sorunla kendi stratejisi çerçevesinde aday. Yurttaşlar İttifakı'ndan bazı parti kadroları Lillikas'a, adaylığının AKEL tarafından desteklenmesi durumunda partiden istifa edecekleri mesajı verdiler. Bu arada AKEL de tüm senaryolara açık kendi pozisyonunu belirlemek amacıyla bugün parti içi süreci başlatıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand