Kasulidis: Müzakereler konusunda hayal kırıklığı var

Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Milliyet Gazetesi’ne verdiği röportajda, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin gidişatı konusunda hayal kırıklığı ifade ederek,

Mustafa Akıncı’nın son açıklamalarının Kıbrıs Rum tarafını yaralaması sonucu atmosferin zehirlendiğini belirtti. Meclisin Enosis referandumuyla ilgili kararı hakkında ise, mantıklı bir insanın Kıbrıslı Rumların Enosis istediğine inanmasının mümkün olmadığını savunarak, ‘Avrupa Birliği’nden sonra Enosis’i ne yapalım’ ifadesine yer verdi. Kasulidis, Türk askerinin adadan ayrılmadan önce çözüm olamayacağını sözlerine ekledi. Türk ordusunun anlaşılan zaman çerçevesinde gitmesi ve tek taraflı müdahale hakkının iptal edilmesi durumunda, çözümün Kıbrıs Rum tarafı için anlamı olacağını, aksi takdirde çözüm olmayacağını vurguladı. Türk ordusunun Kıbrıs’ta tatil yaptığını ifade ederek, Ankara hükümetine, askerini Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan cepheye göndermesinin daha iyi olacağı önerisinde bulundu. İoannis Kasulidis, oluşacak çözümün referanduma gideceğini ve iki tarafın yaptığı atmosferi zehirleyen açıklamalar ne kadar fazla ise, halka sunulacak konuların çıtasının da o kadar yükseldiğini dile getirdi.

İoannis Kasulidis, Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajında, doğal gaz hakkında konuşarak, çalışmaların durmayacağını belirtti. Lefkoşa hükümetinin Akdeniz ile gerginlik istemediğini ve olası bir gerginliğin Kıbrıs Rum tarafından kaynaklanmayacağını sözlerine ekledi. Doğal gaz parsellerinin yıllar sonra tüm Kıbrıslılar için gelir sağlayacağına dikkat çekti. ‘Gelecek hepimiz için birçok şey vaat ediyor ve çözümü geciktirmek, hem Kıbrıslı Rumlar’ın, hem Kıbrıslı Türkler’ın, hem de Türkiye’nin aleyhine olacaktır’ dedi. Dışişleri Bakanı, Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte, Akdeniz’deki doğal gazın Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya taşınacağını vurguladı. Ayrıca Türkiye ile dostluk paktı imzalanabileceğini dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:22

Son Haberler

01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Yetişkin nüfusun %65,3'ü aşılanmasını tamamladı.
14:34
Perdios: Ağustos ayındaki turist trafiği Haziran ayına göre biraz daha iyi olacak
14:33
Korniliou: Kıbrıs'ta özgürlük ve barış için Başpiskopos Makarios'un belirlediği yolda devam ediyoruz
14:32
Hristodoulidis: Türkiye'nin yaratmaya çalıştığı oldu bittileri engellemek için çabalar devam ediyor
14:32
AP başkanı Sassoli: Avrupa-Türkiye ilişkileri tarihsel olarak düşük seviyelere ulaştı
14:30
Genel nüfusa ücretsiz hızlı test uygulaması sona erdi
11:37
Bugün yeni sıkılaştırılmıs önlemler uygulamaya giriyor
11:37
Dün 2 can kaybı ve 527 vaka kaydedildi
11:36
Tüm haberler

Video on Demand