Kasulidis: Müzakereler konusunda hayal kırıklığı var

Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Milliyet Gazetesi’ne verdiği röportajda, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin gidişatı konusunda hayal kırıklığı ifade ederek,

Mustafa Akıncı’nın son açıklamalarının Kıbrıs Rum tarafını yaralaması sonucu atmosferin zehirlendiğini belirtti. Meclisin Enosis referandumuyla ilgili kararı hakkında ise, mantıklı bir insanın Kıbrıslı Rumların Enosis istediğine inanmasının mümkün olmadığını savunarak, ‘Avrupa Birliği’nden sonra Enosis’i ne yapalım’ ifadesine yer verdi. Kasulidis, Türk askerinin adadan ayrılmadan önce çözüm olamayacağını sözlerine ekledi. Türk ordusunun anlaşılan zaman çerçevesinde gitmesi ve tek taraflı müdahale hakkının iptal edilmesi durumunda, çözümün Kıbrıs Rum tarafı için anlamı olacağını, aksi takdirde çözüm olmayacağını vurguladı. Türk ordusunun Kıbrıs’ta tatil yaptığını ifade ederek, Ankara hükümetine, askerini Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan cepheye göndermesinin daha iyi olacağı önerisinde bulundu. İoannis Kasulidis, oluşacak çözümün referanduma gideceğini ve iki tarafın yaptığı atmosferi zehirleyen açıklamalar ne kadar fazla ise, halka sunulacak konuların çıtasının da o kadar yükseldiğini dile getirdi.

İoannis Kasulidis, Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajında, doğal gaz hakkında konuşarak, çalışmaların durmayacağını belirtti. Lefkoşa hükümetinin Akdeniz ile gerginlik istemediğini ve olası bir gerginliğin Kıbrıs Rum tarafından kaynaklanmayacağını sözlerine ekledi. Doğal gaz parsellerinin yıllar sonra tüm Kıbrıslılar için gelir sağlayacağına dikkat çekti. ‘Gelecek hepimiz için birçok şey vaat ediyor ve çözümü geciktirmek, hem Kıbrıslı Rumlar’ın, hem Kıbrıslı Türkler’ın, hem de Türkiye’nin aleyhine olacaktır’ dedi. Dışişleri Bakanı, Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte, Akdeniz’deki doğal gazın Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya taşınacağını vurguladı. Ayrıca Türkiye ile dostluk paktı imzalanabileceğini dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:22

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand