25/4/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi merkez siyasi alandan beş siyasi parti liderinin dünkü ortak toplantısı. Gazeteye göre 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri perdeyi resmi olarak DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un adaylığı ile açıyor. Merkez partilerin dünkü ortak toplantısında DİKO, EDEK ve Dayanışma Hareketi Nikolas Papadopulos'un adaylığına destek açıklaması yaptı. Şimdi geriye bu partilerin kolektif yönetim organlarının da liderlerinin bu kararlarını onaylaması kaldı. Bu süreçte Perşembe günü ilk adım atılacak. DİKO Merkez Komitesi toplanacak ve Papadopulos'un adaylığı yönünde karar alacak. Üçlü işbirliğinin kısa bir süre içerisinde öngörülmeyen bir gelişme yaşanmaması durumunda Ekoloji Hareketinin de katılımıyla dörtlüye dönüşmesi de bekleniyor. Dünkü toplantıda Papadopulos'un adaylığını kendi adaylığını geri çeken Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu önerdi. Theoharu'nun bu önersine merkez partilerin işbirliğinin gerekliliğine vurgu yapan EDEK Başkanı Marinos Şizopulos destek ifade etti. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos merkez partilerinin dünkü kararını tarihi olarak niteledi ve bunun siyasi bir dayanışma olduğunu belirtti. EDEK, Dayanışma Hareketi ve Ekoloji Hareketi Başkanalrına özel olarak teşekkürlerini sundu. Açıklamasında Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas'a atıfta bulunmaktan kaçınırken İttifak'a bu işbirliğine katılma çağrısında bulundu. Merkez siyasi alanda dün yaşanan bu gelişme Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas'ta ciddi bir rahatsızlık yarattı ve Lillikas bu süreçte bundan böyle kendi yolunu izleyecek. Ortak toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Lillikas yurttaşlara açılım yaparak aday olduğu 2013 seçimlerinde izlediği yolu izleyeceğini ortaya koydu. Yurttaşlar İttifakı çevreleri dünkü gelişmelerin kendileri dışında kalan partilerin sürece ilişkin önceden karar almış olduklarını doğruladığını söylediler. Lillikas dünkü toplantı sırasında kimi aday görmek istedikleri konusunda yurttaşların karar alması için sandık kurulması önerisini yineledi. Üçüncü bir kişinin adaylığına olumlu baktığını da ortaya koydu. Ancak Lillikas'ın bu önerileri geri kalanlarca reddedildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ulusal Konsey dünkü toplantısında Kıbrıs sorununda müzakereler ve Türkiye'deki referandum sonuçlarını ele aldı. Elde edilen bilgilere göre muhalefet partileri süreçle ilgili endişe belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis müzakerelerle ilgili düşünce içerisinde. Partilerin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile ilgili de düşünceli. Bazı partiler Cumhurbaşkanı'ndan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas'ın Genel Sekreter'e gönderdiği ve Eide ile ilgili olarak rahatsızlıklarını içeren mektubunu güçlendirici bir tavır almasını istedi. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos Cenevre Konferansından sonra, Türkiye'nin talepleri nedeniyle, şu an görüşmelerde bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğumuzu; ancak tarafımızın, Kıbrıs sorununda bir ilerleme kaydedilmesi yönünde iyi niyet ve siyasi iradeye sahip olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanının, Kıbrıs Türk toplumu lideri Sayın Akıncı'nın müzakere masasına dönmesinden sonra kaydedilen son gelişmeler konusunda, siyasi partileri bilgilendirdiğini duyurdu. Papadopulos, Cumhurbaşkanın, “Türkiye'de anayasa referandumu ve Ankara'nın son dönemde Kıbrıs karasularında sergilediği kışkırtıcı tutumu konularında, siyasi liderlikle görüş teatisinde bulundu. Çok iyi bir havada, verimli bir diyalog ve görüş teatisi gerçekleştirildi” diye konuştu. Partiler tarafından yapılan eleştiriler ve diyaloğun çıkmaza doğru ilerlediği konusunda değerlendirmeleri istenilen Papadopulos, “geçmişte görüş birliği ve bir ilerleme kaydedilmişti. Şu an, Cenevre sonrası Türkiye'nin öne sürdüğü talepler nedeniyle, bazı zorluklarla karşı karşıya bulunuyoruz” yanıtını verdi. “Bu zorlukların üstesinden gelmemiz gerekir. Tarafımız, bir ilerleme kaydedilmesi ve Kıbrıs sorununda bir sonuca varılması yönünde, tam bir iyi niyet ve siyasi iradeye sahiptir” diyen sözcü “Biz, müzakere masasını ve çabaları terk etmeyeceğiz. Tam tersine, bir ilerleme kaydedilmesi amacıyla, bu çabaları daha da yoğunlaştıracağız. Buna rağmen, zorluklar olmaya devam ediyor ve bunları yenmek için gerekli siyasi iradeye sahibiz ve tek hedefimiz Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasıdır”. dedi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi kamuda çalışan partilerin bir listesinin Başsavcıya verilmiş olunması. Gazeteye göre Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis, Sayıştay Başkanı'nın Maliye Bakanlığı üst düzey memurlarından olan DİSİ kadrosu Savias Orfanidu'nun Avrupa Yatırım Bankası'na nakli kararında araştırma sürecini ileri götürmesine karşı, atağa geçti. Bakan geçmişte ve şimdi kamuda çalışan 39 üst düzey parti kadrosu kişinin isimlerinin yer aldığı bir listeyi Başsavcıya gönderdi. Bakan 1990'da onaylanan Kamu Hizmetleri Yasası'nın uygulanmasında o günden bugüne sorun yaşandığını, yetkililerin bunu bildiğini ancak hoşgörü ile yaklaştıklarını belirtti. Bakan bu listeyi Sayıştay Başkanı'na da gönderdi. Sayıştay Başkanı ise konuya ilişkin gelişmelerle ilgili Başsavcının görüşünü beklediğini açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Bütçe artıda kapanmış olmasına rağmen Kıbrıs'ın kamu borçları 2016 yılında da artmaya devam etti. Eurostat'ın verilerine göre Kıbrıs'ın kamu borçları 2016 yılında 19 milyar 298 milyon euroya ulaştı. Bunun da gayri safi yurt içi hasılaya oranı %107,8. Oysa 2015 yılında Kıbrıs'ın borç miktarı 18 milyar 961 milyon euroydu ve bunun da gayri safi yurt içi hasılaya oranı %107,5'ti. Bu arada hem Kıbrıs İstatistik dairesine hem de Eurostat'a göre Kıbrıs bütçesi 2016 yılında 64,4 milyon euro artıda kapandı. Oysa 205 yılında bütçe 209 milyon euro açık vermişti. Bu arada Euro bölgesinde 2016 yılında hem bütçe açıkları hem de kamu borçları azaldı. Euro bölgesinde kamu borçları toplam gayri safi hasılanın %89,2'si oranında oldu. Bu oran 2015 yılında %90,3'tü.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Gazeteye göre Cumhurbaşkanlığı seçim işareti verdi. Nikos Anastasiadis enosis plebisiti yasasını ele alışıyla seçim hazırlığına girdiğini ortaya koydu. Dünkü gün 2018 Şubat Cumhurbaşkanlığı seçimleri için başlangıç günü olarak nitelendirilebilir. Cumhurbaşkanı Anastasiadis özünde görüşmelerde çıkmaz açıklaması yaparken ve kesin kararlarını almadan önce Kıbrıs sorununda olası gelişmeler bekleyen tüm güçleri harekete geçirerek seçim işareti verdi. Cumhurbaşkanı enosis plebisiti yasasını ele alış biçimiyle kendisi de seçim için hazırlığa geçtiğini gösterdi. Bu arada Cumhurbaşkanı'nın bu konuyu somut yönetim biçimi görüşmelerin yeniden başlaması için girişim üstlenen v bir bedel ödeyen DİSİ başkanı Averof Neofitu'da rahatsızlık yarattı. Aynı rahatsızlık AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'da da görüldü. DİSİ Başkanı Averof Neofitu kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamada itidal çağrısında bulundu ve objektif analizlere gerek olduğunu belirtti. Neofitu Kıbrıs sorununda sürecin sadece Kıbrısrum tarafına bağlı olmadığını ve maalesef yalnız başlarına oynamadıklarını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dört günlük Hindistan ziyareti başladı. Cumhurbaşkanı ziyaretinin ilk durağı olan Bombai'de. Cumhurbaşkanına bu ziyaretinde Maliye, Enerji, Ulaştırma ve Tarım Bakanları ile Hükümet Sözcüsü eşlik ediyor. Önemli sayıda Kıbrıslı iş insanı da Cumhurbaşkanı ile birlikte Hindistan'a gitti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Ulusal Konsey toplantısı sonrası AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun açıklamaları. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dünkü Ulusal Konsey toplantısı sonrası müzakere sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kipriyanu müzakerelerin gelişim biçiminden endişe duyduklarını ve bazı yaklaşımlarda özlü değişiklikler olmaması halinde çıkmaz bir sürece gidildiğini belirtti. Kendilerinin Cumhurbaşkanı'na öncelikli olarak Kıbrıs sorununun önemli yanlarının bir paket halinde gayri resmi olarak tartışılmasını ve bazı görüş birliklerinin ortaya çıkması halinde resmi görüşmeye dönüştürülmesi görüşünü ilettiklerini dile getirdi. Kipriyanu bu konular olarak da güvenlik, mülkiyetle ilişkili olarak toprak, yürütme erki konuları ve siyasi eşitlik ve erk organlarına sonuç alıcı katılımı saydı. Kipriyanu bu arada Kıbrıs'taki durumu etkilediği için bölgede, Türkiye'de ve küresel çapta var olan durumun detay bir analizinin yapılması gerektiği görüşünü taşıdıklarını da ifade etti. Bugün devam eden sürecin çıkmaza girmesi halinde ne isteneceğinin de incelenmesi gereğine dikkat çekti. Bu söylediklerinin Kıbrıs sorununa herhangi bir çözüm bulunması için ilkelerden taviz verme anlamına gelmediğini de söyledi. Bu söylediklerinin gayri resmi bir "al-verde" bir tarafın vermesi anlamına gelip gelmeyeceği sorusuna da kendisinin gayri resmi "al-ver"den bahsetmediğine vurgu yaptı. Kıbrıstürk tarafının bu önerisine yaklaşımının ne olduğunu bilip bilmediğinin sorulması üzerine de Kıbrısrum tarafının tavrını bilmediğini ve Kıbrısrum tarafının olumlu bir yaklaşımı olması durumunda Kıbrıstürk tarafı nezdinde de zemin araştırması yapılabileceğini söyledi. Kendilerinin bu olasılığı Akıncı ile de görüştüklerini duyurdu. Gelinen noktada sorumluluğun paylaşılmış olup olmadığı sorusuna da içinde bulunulan evrede tarafların sorumluluklarını hesap etme evresi olmadığı yanıtını verdi. Bu evrede kendi önceliklerinin diyalogun ilerletilmesi olduğunun altını çizdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand