Ulusal Konsey toplantısının ardından siyasi partilerin görüşleri

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Ulusal Konsey toplantısının ardından, twitter hesabından yayınladığı mesajda, uyanık ve sağduyu olmanın yanı sıra objektif analiz yapmak gerektiğini belirtti.

  Kıbrıs sorununun gidişatının sadece Kıbrıs Rum tarafına bağlı olmadığına dikkat çekerek ‘ne yazık ki tek başımıza oynamıyoruz’ ifadesini kullandı.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, müzakerelerdeki gelişmelerle ilgili endişesini ifade ederek, bazı yaklaşımların esasen değişmediği takdirde, çıkmaza sürüklendiğini vurguladı. Kıbrıs sorununun esaslı boyutlarında, özellikle güvenlik, toprak, mülkiyet, yönetim ve siyasi eşitlik gibi konularında görüşme talep edilmesi gerektiğini savundu. Kiprianu, genel olarak bölgede ve dünya çapında yaşanan olayların özenli bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini ifade etti. Ulusal Konsey toplantısında, çözüme ulaşılabilmesi için, Kıbrıs sorununun temel ilkeleri konusunda çok sıkı bir şekilde ve siyasi iradeyle müzakere edilmesi gerektiğinin vurgulandığını belirtti. Aksi takdirde, olumsuz sonucun, Kıbrıs Türk tarafının suçu olduğunun uluslararası alanda kanıtlanması gerektiğini dile getirdi.

EDEK Başkanı Marinos Şizopulos, Kıbrıs sorununn çözümüne yönelik diyalogta Kıbrıs Rum tarafının uyguladığı taktiğin başarısızlığının daha da kesinleştiğinin görüldüğünü açıkladı. Şizopulos, Akıncı’nın iyi haline ve Tayip Erdoğan’ın çözüme yönelik iyi niyetine yatırım yapanların bugün çeliştiğini belirtti. Ayrıca mevcut taktiğin değiştirilmesi ihtiyacının doğrulandığına vurgu yaptı. Müzakerelerin nihai çöküşe doğru gidip gitmediğine yönelik soruya cevap veren Şizopulos, tüm senaryoların olası olduğu cevabını verdi.

Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’nın tutumundan duyduğu hayal kırıklığının açıkça ortada olduğunu açıkladı. Ulusal Konsey’in yeni bir toplantı yapılmasının talep edilmesinin sebebinin, Türkiye’deki referandumla ilgili oluşan durumu ve Barbaros adlı geminin bölgede yaptığı araştımalarla oluşan krizi görmek olduğunu belirtti. Theoharus, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türk provokasyonlarına tepki vermeye niyetli olup olmadığıyla ilgili soruya ‘belli ki evet’ cevabını verdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:23

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand