24/4/17

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Ulusal Konsey'in bugünkü toplantısı. Gazeteye göre Ulusal Konsey, Türkiye'nin sürekli artarak devam eden tahrikleri altında bugün toplanacak ve Cumhurbaşkanı'nın Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği son görüşme ile ilgili yapacağı bilgilendirmeyle ilgili bir tartışma gerçekleştirecek. Diyalog masasında Kıbrısrum tarafının bundan sonraki adımının ne olacağını da öğrenmek isteyecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam müzakerelerde uzlaşmayı kabul ettiğini kabul etti. Ancak bu uzlaşmanın Kıbrısrum tarafı aleyhine olmadığını söyledi. Bu uzlaşmayı Kıbrıslıtürk yurttaşların kaygıları ile buluşmak ve vatanımızı yeniden birleşmiş görme arzumu kanıtlamak için yaptığını belirtti. Ulusal Konsey'in bugünkü toplantısında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin tavırlarını da ele alması bekleniyor. Nitekim Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in dün ifade ettiğine göre " Eide'nın Kıbrısrum tarafının hemfikir olmadığı ve Kıbrısrum tarafını tatmin etmeyen tavır ve faaliyetleri var." Sözcünün bu açıklaması Konsey'de gündeme getirilecek. Sözcü bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Enosis Plebisitin yıldönümüyle ilgili yasayı Yüksek Mahkeme'ye götüreceğini açıklayabileceğini de söyledi. Ve tüm bunlar Türk araştırma gemisi Barbaros'un Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde dolaştığı ve Ankara'nın Türk araştırmalarının Haziran ayı sonuna kadar süreceğini açıklayıp NAVTEX ilan ettiği bir dönemde gerçekleşecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İstikrar ile Kamu Borçlarını Yönetim Stratejisi programları bugün Bakanlar Kurulu'nun gündemine getirilecek. Maliye Bakanı Yeorgiyadis bu iki programın sunumunu yapacak. İstikrar Programı 2017-2020 dönemiyle ilgili ve Euro Bölgesi'ne üye her devletin kamu ekonomisi kanunlarına uyumla ilgili ekonomi politikalarını içeriyor. Kamu Borçları Yönetimi ise her yıl onaylanıyor ve Hükümetin genel stratejik hatları ile nicel ve nitel hedefler çerçevesini belirliyor. Geçen Cuma günü kamuoyu ile paylaşılan Uluslararası derecelendirme kuruluşu FİTCH'in değerlendirmeleri temelinde Kıbrıs ekonomisi özel sektör ve kamu borcu nedeniyle tehlike altında. Kuruluşa göre kamu borçları Kıbrıs'ın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın % 107,8'i oranında ve bu oran %46 ortalamaya sahip BB derecesine sahip ülkeler için çok yüksek. FITCH'e göre Kıbrıs'ın net dış borç oranı ise %150 ve bu oran da genel ortalamanın %18 üstünde. Bu koşullarda Maliye Bakanlığından bir yetkili İstikrar Programı ile Hükümetin reform ve kamu ekonomisini ve özellikle de dengeli bütçeyi koruma uğraşılarına devam edeceğini söyledi. 2016 yılında dengeli bütçe ile öngörülenden daha fazla bütçe fazlası verildiğine de dikkat çekti. Aynı yetkili kamu borçları konusunda ise metnin geçen yıla göre ciddi değişiklikler içermeyeceğini de ifade etti. Bu yetkiliye göre devletin 2 milyara yaklaşan nakti var ve bu meblağ 2017 yılında ödenmesi gereken borçların ödenmesinde yeterli. Yani nakit rezervlerini güçlendirme amacıyla piyasadan borç almaya gerek yok.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in okullarda atıfta bulunulacak yıldönümlerinin Eğitim Bakanlığınca belirlenmesini öngören ve Meclis'te çoğunluk tarafından onaylanan yasayı Yüksek mahkeme'ye götürme kararı. Gazeteye göre DİSİ tarafından önerilen değişikliklerin Anayasa'nın ilgili hükümlerine uygun olup olmadığının netleşmesi için konu Cumhurbaşkanı tarafından Yüksek Mahkeme'ye götürülecek. Cumhurbaşkanı'nın konuya ilişkin olarak Ulusal Konsey'e bugün bilgi vermesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı bu girişimiyle yasanın anayasaya aykırı olduğu konusunda ısrar eden merkez siyasi partilerini de memnun etmiş olacak. Elde edilen bilgilere göre DİSİ tarafından önerilen ve AKEL'in desteğiyle Meclis'ten geçen yasa Yüksek Mahkeme kararını verinceye dek uygulanmayacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu sürçte görüşmelerle ilgili ikinci bir kez düşündüğü ve bunun yanı sıra süreçte Kıbrısrum tarafı sorumluluğunda kinci bir krizin de ortaya çıkmaması için sorunun çözümü amacıyla yürütme erki nezdinde bir girişimde de bulunacak. Baştan yapılması gerekeni yapacak. Yani Meclis'e yasa teklifi sunulması yerine Başsavcının kendisine sunacağı seçeneklere göre ya yasa önerisinde ya da yeni yönetmenliklere yönelecek. Bu arada Meclis Başkanı'nın söz konusu teklifin anayasaya uygunluğu konusunda kendisinden görüş istemesi sonrası Başsavcı'nın da Cumhurbaşkanı'na konuyu Yüksek Mahkeme'ye götürmesi önerisinde bulunduğu biliniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Mustafa Akıncı keşke federasyon konusunda doğru anlayışlara sahip olsaydı dedi ve Akıncı'nın kendi toplumu için talep ettiklerinin hangi federasyonda var olduğunu kendisine göstermesini istedi. Cumhurbaşkanı bu arada kendisinin uzlaşmalara gittiğini ancak bunları Kıbrısrum toplumu değil Kıbrıslıtürklerin kaygılarıyla buluşmak için yapmadığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı bir açılışta yaptığı konuşmada görüşmelerde sorun olduğunu da kabul etti ve Akıncı'nın kendisine yaptığı federasyonu anlaması çağrısından üzüntü duyduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı, Mustafa Akıncı'nın tarihi bir olaya atıfta bulunulduğu için görüşmeleri terk ettiği bir ortamda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarının ihlal edildiği son dönemde kendisinin ne yapması gerektiği sorusunu sordu.
FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi merkez siyasi alandaki beş partinin 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde işbirliği amaçlı ortak toplantısı. Gazeteye göre beş partinin bugün gerçekleştireceği ortak görüşme süreç açısından belirleyici olacak. DİKO, EDEK, Yurttaşlar İttifakı, Dayanışma Hareketi ve Ekoloji Hareketi ilk kez bir aynı masada bir araya gelip cumhurbaşkanlığı seçimlerinde işbirliği olasılığını araştıracaklar. Toplantıda masaya adayların isimleri de konacak. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos dört partinin ortak adayı görünümünde. Buna karşı Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas merkezin en iyi adayının kim olacağının belirlenmesi kararının vatandaşlar tarafından verilmesi ve bunun için de sandıkların kurulması görüşünde bugün de ısrar edecek. DİKO bu öneriyi uygulanamaz bulduğundan reddediyor ve DİKO çevreleri en iyi kamuoyu araştırmasının son gerçekleştirilen milletvekili seçimleri olduğu görüşünü ileri sürüyorlar. Buna ilaveten merkezin en büyük partisi konumunda olan partinin aday belirlemede ilk söz hakkına sahip olması gerektiği görüşünü savunuyorlar. Toplumda Nkolas Papadopulos'un adaylığından yana bir dinamiğin oluştuğuna da vurgu yapıyorlar. Nitekim Papadopulos da sosyal medyada verdiği mesajlarda Cumhurbaşkanlığı adaylığını inşa eder bir tavır içinde. EDEK ve Dayanışma Hareketi DİKO ile tam bir görüş birliği içinde. Ekoloji Hareketinin de buna yaklaşımı olumlu. Bugünkü görüşmenin ertesi günü süreç başlayacak. Hafta içerisinde DİKO Merkz Komitesi ve Polit Bürosu önemli kararlar almak için toplanacak. Yorgos Lillikas'ın ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik yarından sonra kendi yolunu çizmesi bekleniyor. Yurttaşlar İttifakına yakın çevrelere göre Lillikas bu yolu sonuna kadar yürüyecek ve bugünkü beşli toplantıda işbirliği için herhangi bir zeminin ortaya çıkmaması durumunda kendi adaylığını da açıklayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Köfünye Merkez kesimhanesi 2013 Ekiminden beridir faaliyetlerini askıya aldı ancak Bakanlar Kurulu'nun kararı doğrultusunda kendisini tasfiye etmedi. Bunun tersine Hükümetin buranın yeniden devreye sokulması için bazı çalışmalar yaptığı kamuoyunun bilgisine geldi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Lepen Mari'nin kaybetmesi için Makron'u destekliyorlar" başlığı altında dün Fransa'da gerçekleştirilen seçimler. Gazeteye göre bağımsız neoliberal Emanuel Makron Fransa'daki seçimlerin ikinci turunda aşırı sağcı Marin Lepen'e karşı yarışacak. Fransa'daki dünkü seçimlerde iki büyük partinin, sağın ve sosyal demokratların adayları ikinci tura geçemedi. Ve şimdi her iki parti de Fransua Oland'ın eski bir bakanı olan Makron'u destekleyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu bugünkü Ulusal Konsey toplantısında Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten müzakerelerde nasıl ilerleyeceği ve nasıl bir strateji izleyeceği konusunda bilgi isteyeceğini söyledi. Kipriyanu bu arada Türkiye'nin Barbaros gemisini Kıbrıs kara sularına göndererek yeni tahriklerde bulunmasını da mahkum etti. Bu tür faaliyetlerin Kıbrıs sorununda ilerleme olması ortamına yardım etmemenin ötesinde hiçbir zaman kabul edilmeyecek olan Türk tahriklerinin devamı mesajını verdiğine dikkat çekti. Kipriyanu bu arada AKEL'in Kıbrıs sorunu öncelikli politika olarak tutarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanma yeteneğine sahip olduğunu da ifade etti. AKEL'in desteleyeceği Cumhurbaşkanı adayının yaşayabilir ve işler bir çözüm kapısını açık tutacak politikalarla Kıbrıs sorununda bir perspektif yaratacak biri olması gerektiğine vurgu yaptı. Bunun yanı sıra bugünkü Hükümetin izlediği ve DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos tarafından yıllarca desteklenen politikalardan uzak halktan yana politikalardan yana olmasının da koşul olduğuna vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye için olumlu gündemi veto etme olasılığını açık bıraktı
13:31
Yunanistan'da dün 8 can kaybı ve 3 bin 593 vaka kaydedildi.
08:16
Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün üçlü zirvesi bugün gerçekleşiyor
08:15
Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi
08:14
Dün 6 can kaybı ve 791 yeni vaka kaydedildi
08:13
27 Temmuz
Basın Özetleri 27.07.2021
15:22
Hükümet Sözcüsü: Lefkoşa, Maraş konusunda Brüksel'den müdahale bekliyor
13:31
Tüm haberler

Video on Demand