Hristodulidis: Türkiye gri hatlar oluşturmayı hedefliyor.


Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin oynadığı egemenlik haklarından kuşku duyulması oyununa katılmasının söz konusu olmadığını açıkça ortaya koydu.

Nikos Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, herkese dikkatli olması için çağrı yaptı. Türkiye’nin Navtex yayınlayarak ve Barbaros gemisini göndererek, Doğu Akdeniz’de gri hatlar oluşturmayı ve Kıbrıs ekonomisinin bazı alanlarına zarar vermeyi hedeflediğini vurguladı. Hükümetin konuyu çok yakından takip ettiğini ve gelişmelere göre kendi tepkisini koyacağını belirtti. Enerji planlamalarının devam edeceğini ifade ederek, Lefkoşa hükümetinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının korunması için ne gerekeni yapacağı konusunda güvence verdi.

Bununla birlikte, dün gerçekleştirilen Anastasiadis-Akıncı görüşmesini önemli olarak niteleyerek, bazı tezlerin ve önemli konulara yaklaşımların açıkça ortaya konmasına yardımcı olduğunu belirtti. Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, müzakereciler tarafından görüşülen konular hakkında bilgilendirme yapıldığını ve daha ayrıntılı ele alınmaları için yönerge verildiğini ifade etti. Mustafa Akıncı’nın Türk vatandaşlarına 4 temel özgürlüğün verilmesiyle ilgili tezini gündeme getirdiğini fakat Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tepki göstererek, konunun, Kıbrıs sorunu müzakerelerini değil, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini ilgilendirdiğini vurguladığını söyledi. Kararlara etkin katılım konusuyla ilgili olarak, neredeyse tüm başlıkları yatay olarak etkilediğini dile getirdi.  Ulusal Konsey hakkında sorulan soruya ise, Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerin, Türk provakasyonlarının ve Türkiye’deki referandum sonuçlarının görüşüleceği cevabını verdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:23

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand