Hristodulidis: Türkiye gri hatlar oluşturmayı hedefliyor.


Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin oynadığı egemenlik haklarından kuşku duyulması oyununa katılmasının söz konusu olmadığını açıkça ortaya koydu.

Nikos Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, herkese dikkatli olması için çağrı yaptı. Türkiye’nin Navtex yayınlayarak ve Barbaros gemisini göndererek, Doğu Akdeniz’de gri hatlar oluşturmayı ve Kıbrıs ekonomisinin bazı alanlarına zarar vermeyi hedeflediğini vurguladı. Hükümetin konuyu çok yakından takip ettiğini ve gelişmelere göre kendi tepkisini koyacağını belirtti. Enerji planlamalarının devam edeceğini ifade ederek, Lefkoşa hükümetinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının korunması için ne gerekeni yapacağı konusunda güvence verdi.

Bununla birlikte, dün gerçekleştirilen Anastasiadis-Akıncı görüşmesini önemli olarak niteleyerek, bazı tezlerin ve önemli konulara yaklaşımların açıkça ortaya konmasına yardımcı olduğunu belirtti. Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, müzakereciler tarafından görüşülen konular hakkında bilgilendirme yapıldığını ve daha ayrıntılı ele alınmaları için yönerge verildiğini ifade etti. Mustafa Akıncı’nın Türk vatandaşlarına 4 temel özgürlüğün verilmesiyle ilgili tezini gündeme getirdiğini fakat Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tepki göstererek, konunun, Kıbrıs sorunu müzakerelerini değil, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini ilgilendirdiğini vurguladığını söyledi. Kararlara etkin katılım konusuyla ilgili olarak, neredeyse tüm başlıkları yatay olarak etkilediğini dile getirdi.  Ulusal Konsey hakkında sorulan soruya ise, Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerin, Türk provakasyonlarının ve Türkiye’deki referandum sonuçlarının görüşüleceği cevabını verdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:23

Son Haberler

27 Eylül
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
Tüm haberler

Video on Demand