21/4/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün yeniden başlayan görüşmeler. Gazeteye göre Türk tarafı ada etrafında deniz bölgesinde bir dizi faaliyetiyle Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tahrik ederken müzakere masasında da uzlaşmaz ve hareketsiz. Dün akşam Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasında gerçekleştirilen görüşme ilerleme olabileceğine yönelik en küçük bir işaret ortaya konmaksızın sona erdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in görüşme sonrası yaklaşımları görüşmelerin başlamış olduğunu ancak Türk tarafının bir anlaşma perspektifinin yaratılması yönünde hareket etme arzusu içerisinde olmadığını ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in sadece iyi ortamın yetmediği ancak sonuçların da olması gerektiği ifadesi hiç de rastlantısal değil. Anastasiadis belli bir noktada Kıbrısrum tarafının da endişelerinin olduğunun anlaşılması gerektiğini belirtti. Bu ifadeler Mustafa Akıncı'nın Kıbrısrumların taleplerini tatmin etmek için tartışmaya hazır olmadığını gösteriyor. Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis gündeme Türk tahriklerini de getirdi. Ancak Akıncı'dan bu konularda herhangi bir yanıt alamadı. Cumhurbaşkanı açıklamasının bir yerinde " güven artırıcı önlemleri konuşurken Türkiye'nin bu tahriklerde bulunması olası değildir" dedi. Mustafa Akıncı ise görüşme alanına ayak basar basma sorumluluk yükleme oyununa devam etti. Kıbrısrum tarafından " düşünce değişikliği" ve Kıbrıstürk tarafını " eşit bir ortağı olarak" görmesini istedi. Dün akşamki görüşmeler Mustafa Akıncı'nın eşi Meral Akıncı'nın kaza yapması bedeniyle bir saat geç başladı. Alınan bilgilere göre Meral Akıncı düşme sonucu omuzu çıktı. Özlü görüşmelerin yeni evresinin Türk tahrikleri ile birlikte başlaması bazı siyasi partilerin tepkisine neden oldu ve partiler arasında yeni bir karşıtlık oluştu. Özellikle de merkezdeki siyasi partiler özünde Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten Türk tahrikleri nedeniyle görüşmeleri terk etmesini istediler. Buna karşı DİSİ Kıbrıstürk liderliğine ortak kabul edilir yaklaşımların ortaya çıkması için gerçekçi önerilerde bulunması çağrısı yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs'ta ilk kumarhanenin çalışmaya başlaması için var olan komitenin denetimlerini hafta içinde tamamlaması bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre Koordinasyon Komitesi kriterleri karşılayan Melco-Hard Rock Resort Cyprus ortaklığının sunduğu belgelerin kontrolü hemen hemen tamamladı. Komisyon ortaklığa da denetimin olumlu sonuçları hakkında bilgi verdi. Ortaklık 2020 yılının Ocak ayında Limasol'da çok konulu kumarhaneyi işletmeye açması bekleniyor. Ekim ayında da çoklu kumarhane işletmeye açılıncaya dek yine Limasol'da bir geçici kumarhane devreye girecek. Bu yılın Haziran ayında da uydu üzerinden dört kumarhane çalışmaya başlayacak.
SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde tahriklerle gri bölgeler yaratma uğraşısı. Gazeteye göre Ankara'nın tahriklerini tehlikeli bir biçimde yükselterek niyetini ortaya koyduğu bir ortamda referandum sonrası ilk liderler görüşmesi gerçekleştirildi. Görüşme olumsuz ortamı bir kez daha teyit etti. Görüşmede en küçük bir ilerleme sağlanamadı. Cumhurbaşkanı gündeme Türkiye'nin saldırgan davranışlarını getirdi ve Türk tahrikleriyle güvenin birlikte olamayacağına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye'nin Kıbrıs'ın egemenliği ve egemenlik haklarını ihlal anlamına gelecek Mağusa açıklarında Kıbrıs karasularında, deniz bölgesinde ve Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sismik araştırma kararını yerine getirmesi durumunda uluslararası hukukun öngördüğü şekilde davranacak. Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin denizcilere uyarı için yayınladığı NAVTEX'le ilgili olarak yaptığı açıklamada bunun yetkisiz bir makam tarafından yapıldığını ve geçerli olmadığını belirtti. Bu alanda yetkinin Kıbrıs Cumhuriyetine ait olduğuna vurgu yaptı. Bu çerçevede Türk NAVTEX'in geçersiz olduğuna ilişkin tüm ilgili tarafların uygun bir biçimde bilgilendirilmesi için gerekli tüm adımların atıldığını da belirtti. Dünkü liderler görüşme öncesi Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bir açıklama yaparak şüpheli bölgeler yaratmak amacıyla bir iletişim oyunu oynandığına dikkat çekmiş ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bu uğraşıya katkı yapmayacağını söyledi. Konuşkan Kıbrıs için şüpheli alanlar olmadığına dikkat çekti ve devamla da " Kamuoyu önünde bir diyalogla bölgede şüpheli bölgeler görüntüsü yaratması için Türkiye'ye hatır yapmayacağız." dedi. Sözcü bu arada Türkiye'nin bu tartışmalarla hedeflerinden birinin de iyi giden Kıbrıs turizmine zarar vermek olabileceği üzerinde durdu. Sözcü açıklamamasında müzakerelere de değindi ve süreçle ilgili duyarlı ve zor konuların olduğunu ve bu konularda "kesin kararın" Ankara'da alınacağını ifade etti.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi müzakerelerin dün yeniden başlaması. Gazeteye göre liderler müzakerelere iki gündemle başladı. Liderler dün akşam yaklaşık iki buçuk saat tartıştılar ancak hem gündem hem de müzakerelerin yapısı konularında görüş ayrılıklarını değiştirmemenin ötesinde herhangi özlü bir ilerleme sağlayamadılar. Bu koşullarda top bugün yeniden bir araya gelecek olan müzakerecilere atıldı. Cumhurbaşkanı'nın adada olmayacak olması nedeniyle tüm hafta boyunca da görüşmeler müzakerecilerce yürütülecek. Mustafa Akıncı'nın dünkü görüşme sonrası yaptığı açıklama da bir gösterge olarak algılandı. Akıncı izlenen yöntemden rahatsız olduğunu belirtti ve eğer tüm konularda değil de bir iki konu üzerinde görüşülmeye devam edilmesi durumunda olguların daha da zorlaşacağı Haziran öncesi bir sonuca varmanın zor olacağını söyledi. Hatırlanacağı üzere Kıbrısrum tarafı dönüşümlü başkanlık gibi konuları son evreye bırakarak somut konuları ela almak istiyor. Bu arada görüşme ortamı ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı ortamın iyi olduğunu söyledi ancak sonuç için bunun yeterli olmadığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı görüş ayrılıklarının devam ettiğini ifade ederek "gerek iyimserlik gerekse kötümserlik verecek bir görüntü yaratmak istemiyorum" dedi. Buna karşı Akıncı her iki tarafında pozisyonlarında ısrar ettiğini dile getirdi. Elde edilen bilgilere göre dünkü görüşmenin önemli bir bölümü Mavroyannis ile Nami'nin liderleri bilgilendirmesi ve onların da bundan sonrası için kendilerine yönlendirici hattı iletmeleriyle geçti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önümüzdeki hafta Hindistan'a ve Brüksel'e gidecek olması için bundan sonraki liderler görüşmesi 2 Mayıs'ta gerçekleştirilecek. Bu arada bazı çalışmaların yapıldığı ancak somut kararlar alınması için henüz zemin oluşmadığı görünümü var.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Görüşmeler Barbaros'un gölgesinde başladı" başlığı altında dünkü Anastasiadis-Akıncı görüşmesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik üç senaryo var. AKEL 2018 seçimlerinde kendisi için en olumlu seçeneği belirlemek amacıyla çalışmalarına resmi olarak başlıyor. AKEL'de birinci seçenek parti liderliğinden birini aday yapmak. Bu durumda en önde gelen isim Genel Sekreter Andros Kipriyanu. İkinci seçenek ise parti tabelası olmayan Sol alandan birini aday yapmak. Bu isimler arasında Stavros Malas, Eratos Kozaku Markulli, Kikis Kazamias ve Andreas Hristu var. Yapılan araştırmalara göre Kazamias ve Hristu AKEL tarafından benimseniyor. Ancak AKEL'de kriter daha geniş kabul. Üçüncü seçenek ise merkez partilerden bir adayın desteklenmesi. Ancak bu gerçekleşmesi uzak bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Bu alandan Yorgos Lillikas'ın adı da gündemde.

-DİSİ milletvekili Nikos Tornaridis DİSİ kadrosu Savvvias Orfanidiyu yönelik hedef gözeten araştırma yaptığı için Sayıştay Başkanı Odiseas Mihayilidis ile konuyu gündemde tutan AKEL milletvekili İrini Haralambidu'ya ağır eleştirilerde bulundu. Orfanidu kamu çalışanı ve DİSİ kadrosu. 2015 yılında onaylanan bir yasa ise Ay baremi üzerindeki kamu çalışanlarının partilerde yönetici konumunda olması için Kamu Hizmetleri Kurumu'nun iznini gerekli kılıyor. Ancak bu yasaya ilişkin ikili bir yorum getiriliyor. Bu yasaya rağmen yüzlerce kişi hem kamuda çalışıyor hem de partilerde kadro düzeyinde. Tornaridis dün konuyla ilgili olarak Sayıştay Başkanı'nı eleştirirken tüm partilerde onlarca benzer durum olduğunu bilirken neden sadece bir Bakanlık'ta bir kişi üzerine gittiği sorusunu sordu. Tornaridis vatandaşlara doğrunun söylenmesini de istedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi hava ulaşımında kontrol mekanizmasının Sivil havacılıktan özele devrine Eurocpntrol'ün karşı çıkması. Gazeteye göre Hükümetin hava ulaşımında hizmet verme yetkisinin Sivil havacılık Teşkilatı'ndan alınıp özel şirketler hukukuna bağlı bir kuruma devri önerisine Avrupa Güvenlikli Hava Ulaşımı Örgütü "Eurocontrol" karşı çıktı. Sendikal örgütler ile çalışanlar da Hükümet'in önerisini kabul etmedi ve şiddetli bir karşı çıkış ortaya koydu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Engelliler Örgütüne üyelerinden ulaşan şikayetler çoğaldı. Engelliler en çok da aldıkları yardımlarda ciddi azalmalar olduğu için şikayette bulunuyor. Engelliler örgütüne göre üyeleri aldıkalrı yardımların azaltılması sonucu umutsuz durumda.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand