20/4/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Nikos Anastasiadis- Mustafa Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre sonuçları bundan sonraki müzakere sürecinde ortaya çıkacak iki liderin ilk görüşmesi bugün. Bugünkü görüşmenin konuları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına dört özgürlük talebini içermiyor ancak bu dolaylı da olsa gündeme gelecek. Dört özgürlükler konusunun yönetim ya da Avrupa Birliği başlığının ele alınması sırasında tartışılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dört özgürlük konusunda Türk talebine ilişkin net bir tavırla gidiyor. Bu tez dün Cumhurbaşkanlığı'nda gerçekleştirilen özel toplantıda Başsavcı tarafından dile getirilenlerle daha da güçlendirildi. Avrupa Birliği yasalarına aykırı olması nedeniyle de hukuki olarak dayanaksız. Bugünkü görüşme gündeminde olan üçüncü konu da ekonomi. Bu başlıkta Mustafa Akıncı'nın işgal bölgesinde bankacılık sisteminin denetimi konusunu kabulü ile Türk tarafından bazı hareketlenmeler bekleniyor Türk tarafı müzakerelerde ilerleme sağlanmasına katkı yapma niyeti ortaya koymadı. Müzakerecilerin görüşmelerinde herhangi bir ilerleme işareti görülmedi. Bu arada Kıbrıs sorunundaki gelişmeler Avrupa Konseyi Başkanı Jean Cloude Juncker'in Waşington'da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres ile gerçekleştireceği görüşmede de ele alınacak. İçte ise Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ve Kıbrıs denizinde Türk tahrikleri siyasi barometrenin yükselişine neden oldu. Dünkü karşıtlıkta DİSİ ile DİKO'nunki ayırt edici oldu. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un eleştirilerine yanıt veren DİSİ Kıbrıs sorununda yeni strateji önerisi konusunda daha fala bilgi vermesini istedi. Buna paralel AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu da Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili olarak her iki lideri de eleştirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Uluslararası Para Fonu'na göre Kıbrıs dengeli bütçesine rağmen 2019 yılına kadar kamu borçlarının yükünü göğüslemek durumunda kalacak. Fona göre Kıbrıs'ın kamu borçları 2017 yılında Gayri safi Yurt İçi Hasıla'nın %109,3'ne ulaşacak. Bu oran 2018 yılında %107,4'e ve 2019 yılında da %100,5'e gerileyecek. Fona göre Kıbrıs bütçesi 2017 ve 2018 yıllarında %2,2 faiz dışı fazla verecek. Bu oran 2019 yılında %2,5'e çıkacak. Yine Fon'un değerlendirmelerine göre Kıbrıs ekonomisi 2017 yılında %2,5, 2018 yılında %2,3 oranında büyüyecek. Geçen yılda ise büyüme %2,8 oldu. Kıbrıs ekonomisinde büyüme oranı bu yıldan itibaren daha düşük oranlarda gerçekleşecek ve 2022 yılında %2,1'e düşecek. %2'nin üzerinde sağlanacak bir büyüme özünde Kıbrıs'ın borç oranının azalmasını da beraberinde getirecek ancak bu beklendiği gibi çok yavaş bir hızda olacak.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Sayıştay Başkanı ile Maliye Bakanı arasında yaşanan gergin karşıtlık. Gazeteye göre Sayıştay Başkanı Mihayilidis Odisseas ile Maliye Bakanı Haris yeorgiyadis arasındaki karşıtlık denetimden çıktı. Taraflar karşılıklı olarak sert söylemlerde bulunuyor ve ifadelerin arkasında sistemde parti egemenliği konusu var. Bu süreçte muhalefet partileri de Maliye Bakanına yönelik sert eleştirilerde bulundular. Odissas ile Yeorgiyadis arasındaki kavga Savias Orfanidu konusunda başladı. Maliye Bakanı'nın Sayıştay Başkanı Odiseas Mihayilidis'i "muhalefetin bir kadrosu" gibi davranmakla suçlaması donrası Sayıştaylıktan yapılan açıklamada Maliye Bakanı'nın Sayıştaylığın hangi şikayetlerin inceleyeceğine ve bu incelemeleri de kendi partisel yada daha başka tercihleri temelinde yapmasını istediğini ileri sürdü. İkili arasındaki tartışmalara neden olan konu da kamuda çalışanların siyasi parti yönetici kadrosu olmasını belirleyen yasanın uygulanmasına ilişkin.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas Moskova'da resmi temaslarda bulunuyor. Lillikas Rus Meclisi Dumayı zyareti sırasında Kıbrıs-Rusya Dostluk Grubu Başkanı Sergey Chindyaskin ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Leonid Slutskiy ile görüştü. Lillikas Rus yetkililere Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi verirken uzlaşmaz tavrı nedeniyle Türkiye'yi eleştirdi. Kıbrısrum tarafının ortaya koyduğu iyi niyete rağmen Türkiye'nin Kıbrıs'ı yeniden birleştirecek tezler yerine gelecekte adayı Türkiye'nin sömürgesi kılacak tezler ileri sürdüğünü belirtti. Bu arada Rusya'nın Kıbrıs'a ve Kıbrıs halkının haklı taleplerine yıllardan beridir verdiği ilkesel destek nedeniyle teşekkürlerini sundu. Bölgedeki sorunların barışçıl yollardan çözülmesinin ve istikrarın sağlanmasının Kıbrıs ile Rusya'nın çıkarına olduğu görüşünü dile getirdi. Lillikas ulusal sorunlara çözümün yabancı müdahalelerle değil devletlerin kendilerinden gelmesi gerektiğine işaret etti. Rus yetkililer ise teröre karşı mücadelenin küresel olması ve uluslararası alanda işbirliği sağlanması gereğine işaret ettiler. Rusya ile Kıbrıs arasında ilkelere ve uluslararası hukuka dayalı işbirliğine inandıklarını dile getirdiler. Taraflar Avrupa Birliği, Ukrayna, Suriye ve terör konularını derinliğine ele almak için iki ülke komisyonları arasında toplantılar düzenlenmesi kararı aldılar.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Larnaka Kanalizasyon İdaresinde ihmaller sonucu birkaç milyon euronun yitirilmesi. Gazete güvenilir kaynaklara dayanarak verdiği haberinde Larnaka Kanalizasyon İdaresinde yapılan ihmaller sonucu 3 ile 4 milyon euro arası bir para kaybı yaşandı. Kanalizasyonun ikinci evresine yönelik sözleşmede banka garantilerinin idaresinde yapılan yanlışlar sonucu meydana gelen bu zararı sonuçta vergi mükellefleri ödeyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- . AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu bugün başlayacak müzakerelerle ilgili endişe ifade etti. Uluslararası ekonomik foprma katılmak için Rusya'ya gitmeden önce Larnaka Hava Alanı'nda açıklamalarda bulunan Andros Kipriyanu bugüne kadar her iki taraftan da yapılan açıklamalarda iyimser mesajların verilmediğine dikkat çekti Türkiye'deki referanduma atıfta bulunarak akışkan bir durumun var olduğunu ve hiçbir kimsenin olguların nasıl gelişeceğini öngöremeyeceğini ifade etti. Erdoğan'ın referandumu kazandığını ve muhalefetin tepkilerinin bu durumun değişmesini sağlayamayacağını belirtti ancak ortaya çıkan durumda Erdoğan'ın her uğraşısında sorunlarla karşılaşacağı değerlendirmesinde bulundu. Bu durumun Kıbrıs sorununu da etkileyeceğini ifade eden Kipriyanu bu noktada bu etkinin boyutu konusunda öngörüde bulunulamayacağını söyledi. Kipriyanu " Sizden saklamayacağım. Başlayacak görüşmelere ilişkin endişelerimiz var. İki liderin müzakerelere mümkün olan en hazır durumda geleceklerini ve mümkün olması durumunda bir anlaşmaya varmak için işbirliği yapacaklarını umuyoruz" dedi. Bunun olması için de siyasi iradenin ve çözüm ilkelerinde ısrarın var olması gerektiğini belirtti.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Anastasiadis- Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda görüşmeler belirsizlik ortamı içerisinde başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevreleri 16 Nisan referandumu sonrası Erdoğan'ın ülkenin dış ilişkilerinden çok iç yanları ile ilgilenmek durumunda kalacağı görüşünde. Erdoğan'ın referandumda istediği alması sonrası Kıbrıs sorunu hem yapılacak sondaj çalışmaları hem de Kıbrıs'ta yakınlaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle sınırlı bir zaman dilimi için yeniden perde önüne çıkıyor. Ancak görünen Cumhurbaşkanlığı çevrelerine göre de alanın çok da kolay netleşmeyeceği. Bu durumun bugünkü Anastasiadis- Akıncı görüşmesinde de görülmesi bekleniyor. Bu arada bugünkü görüşme öncesi iki tarafın müzakerecileri olumlu bir ortamda çalışmalarına devam ettiler ancak liderler görüşmesinin gündeminin belirlenmesini kendilerin bıraktılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Britanya Başbakanı Tereza Mey erken seçim kararı alırken yapılan kamuoyu araştırma sonuçlarına göre partisi Muhafazakar Parti açık ara önde. Muhafazakar Parti'ye verilen destek %48 oranında ve ikinci parti konumundaki İşçi Partisi'nin desteği sadece %24."The Times" gazetesine göre YouGov internet platformunun araştırması bu sonuçları verdi. 8 Haziran'da gerçekleştirilecek erken seçimler öncesi Liberal parti'nin oy oranı da %12. Onu %7 oranında bir destek ile Birleşik Krallığın Bağımsızlık Partisi izliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand