19/4/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Pazar günkü referandum sonrası Türkiye'de içte yaşanan gelişmeler, Kıbrıs'ın kuzey kısmında denizdeki tahrik edici faaliyetler ve Mustafa Akıncı'nı şantajları Kıbrıs sorununda puslu bir hava yaratmış durumda. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı işte bu puslu ortamda yarın bir araya gelecekler. Yarınki görüşmenin gündeminde yeniden yönetim, ekonomi ve Avrupa Birliği konuları olacak. Bu üç başlık geçmişte derinlemesine tartışılmış anca gerek Türk tarafının tavrı gerekse Akıncı'nın müzakere masasını terk etmesi nedeniyle bir sonuca ulaşılamamıştı. Türk tahriklerinin desteğini alan Akıncı müzakere sürecinin sonlanması için önümüzdeki Temmuz ayını sınır olarak belirlemiş durumda. Yani Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde arama çalışmaları başlamadan bu sürecin tamamlanmasını istiyor. Bu arada Türk araştırma gemisi Barbaros Türkiye'nin güney limanlarında demirli ve gerekli direktifi aldığında yeni bir gerginlik yaratma net amacı ile Kıbrıs yakınlarındaki bölgelerde harekete hazır bir durumda bekliyor. Tüm bunlar da Türkiye anayasal değişikliklerle yeni siyasi bir duruma hazırlanırken oluyor. Türkiye'deki yeni durum kesin bir biçimde Kıbrıs'ı da etkileyecek. Bu arada Lefkoşa dün Kıbrıslıtürklere çağrıda bulunarak Türkiye'de yaşananlar karşısında Kıbrıs sorunun çözümü aracılığıyla bir başka ülkeye müdahale hangi oranda müdahale hakkı verilebileceğini düşünmelerini istedi. Bu arada Kıbrıs'ta işgal bölgesinde de sistemin değiştirilerek Türkiye'dekine benzer hale getirilmesine yönelik tartışmalar yapılamaya başlandı. Şimdi bu gelişmeler Ulusal Konsey toplantısında ele alınacak. Hükümet Sözcüsü dün yaptığı bir açıklamada Ulusal Konseyin önümüzdeki 24 Nisan önümüzdeki Pazartesi günü toplanacağını duyurdu. Bu tarih de önemli çünkü 13 yıl önce gerçekleştirilen ve Annan Planı'nın reddedildiği referandumun yıldönümü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas merkez siyasi alandaki beş parti liderinin ortak görüşmesi öncesi Rusya'da Rus liderlerle bir dizi görüşme gerçekleştirecek. Beş liderin ortak görüşmesinde 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik ortak hareketleri, seçenekleri ve izleyecekleri taktikleriyle ilgili birçok konunun netlik kazanması bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre beş parti liderinin ortak görüşmesi sonuçlarından bağımsız olarak Yurttaşlar Hareketi kendi başkanının adaylığını ilan konusunda hazır. Bunu yaparken de temel gerekçe olarak daha önceleri birçok kez ifade ettikleri gibi Yorgos Lillikas'ın Nikos Anastasiadis'e karşı seçim kazanma şansı tek aday olarak lanse edilecek. Yorgos Lillikas şimdi adaylık açıklaması öncesi uluslararası temaslarını da bu süreçte değerlendirmek istiyor.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'de referandum sonarsı devam eden tartışmalar. Gazeteye göre referandumun ertesi günü bu referandumun sonuçları hakkında ciddi şüpheler belirtiliyor. Türkiye'de muhalefet referandum sonuçlarının geçersiz kılınması için resmi olarak adım attı ve bu konuda Yüksek Seçim Kurulu'na başvuruda bulundu. Muhalefet konusu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de götürme kararlılığında. Pazar günkü referandumu izleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği örgütü gözlemcileri de referandumun gerçekleşme biçimiyle ilgili şüphe belirttiler. Buna karşı Erdoğan eleştirileri hiç dikkate almıyor ve Avrupa Birliği'ne yönelik saldırılarda bulunmaya devam ediyor. Erdoğan dün konuyla ilgili futbol terimleriyle konuşmayı tercih etti. 1-0 kazanmakla 5-0 kazanma arasında bir fark olmadığına vurgu yaptı. Bu arada Türkiye'deki referandum yabancı basında da geniş yankı yarattı. Yabancı basın Türkiye'de büyük bir geri gidişten bahsediyor. Birçok gözlemci de ortaya çıkan sonucun Erdoğan için "kötü senaryo" olduğu konusunda ortak bir görüşe sahip. Erdoğan içte olası her tür direnişe karşı güçlü bir evet beklentisi içerisindeydi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Uluslararası Para Fonu'na göre Kıbrıs ekonomisi 2016 yılında yakaladığı %3 oranındaki büyümeyi devam ettirmede zorlanacak. Fon'un hazırladığı "Dünya Ekonomi Perspektifi" raporunda Kıbrıs ekonomisi için 2017 yılında büyüme tahmini %2,5 olarak ifade edildi. Fon'un Baş Ekonomisti Boris Obsfeld'in Waşington'da İlk Bahar oturumunda açıkladığı raporda Kıbrıs için 2018 yılı büyüme öngörüsü de %2,2 olarak ifade edildi. Kıbrıs ekonomisi 2016 yılında %2,8 oranında bir büyüme sağlamış ve son çeyrekte de büyüme oranı %2,9'a ulaşmıştı. Bu arada Fon'un ve Avrupa Komisyonu'nun büyüme öngörülerinin Kıbrıslı yetkililere göre çok daha muhafazakar olduğu görüldü. Kıbrıs Merkez Bankası öngörüsüne göre Kıbrıs ekonomisi 2017'de 2016'nın %2,8'lik oranını da geçecek ve %3'e ulaşacak. Aynı oran 2019 yılında da gerçekleşecek. Maliye Bakanlığının öngörüleri de aynı yönde. Kıbrıs Üniversitesi ise 2017 yılı büyüme oranı öngörüsünü %3,1 olarak
açıkladı. İşsizlik konusunda ise Uluslararası para Fonu 2017'de %11,3 ve 2018'de de %10,2 tahmini yaptı.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Türkiye'deki gelişmeler. Gazeteye göre Pazar günkü referandum sonrası Tayip Erdoğan Adalet ve Kalkınma partisi başkanlığına dönüyor. Erdoğan bu arada anayasa referandumu sonrası 2019 seçim kampanyasını da başlattı. Erdoğan'ın Avrupa Birliği ile karşıtlığı devam ettiriyor. Türkiye'nin Avrupa İşleri'nden sorumlu Bakanı Ömer Çelik de bu arada referandumda şüphe belirten Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü'nden üst de istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 2016 Kasım'ı ile 2017 martı arası kış turizmi sezonunda adaya gelen turist sayısı yarım milyon oldu. Kıbrıs Turizm Örgütü bu rakamın tatmin edici olduğunu açıkladı. Örgüte göre kış turizm sezonunda son üç yıldır sürekli bir iyileşme yaşandı. Bu kış sezonunda adaya gelen turist sayısı 498 bin oldu. Bu da bir yıl önceye göre %13 artış anlamına geliyor. Bu dönemde Rusya'dan gelen turist sayısındaki artış %88,4'e ulaştı. Bu arada Kıbrıs Turizm Örgütü bu yılki kış sezonun Ortodoks ve Katoliklerin Paskalya yortusunu kapsamadığına da dikkat çekti. Nisan 2016, Mart 2017 12 aylık dönem dikkate alındığında Kıbrıs'a gelen turist sayısı 3 milyon 220 bin 616. Bu rakama ulaşılmasında Britanya'dan gelen turist sayısına %36,1 oranında artış olması büyük rol oynadı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Gerçek mermilerle tatbikat" başlığı altında Türkiye'nin Kıbrıs'a yönelik tahrik edici tavrı. Gazeteye göre Sultan Erdoğan geçen Pazar günü referandum sonrası güç göstermek için Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne yönelik iki NAVTEX ilan etti. Bu NAVTEX'ler aracılığıyla bölgede hakiki mermilerle askeri tatbikat gerçekleştireceğini duyurdu. Askeri tatbikatın gerçekleştirileceği alanlar içerisinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin 5, 6, 7, 8, 10. 11 ve 12. parselleri de var. Tatbikata Türk savaş gemileri ve deniz altıları da katılacak. Bilgi toplama amacıyla 2 savaş uçağı da yer alacak. Burada önemli bir olgu da Kıbrıs hesabına 7 Nisan-17 Ağustos tarihleri arasında bir araştırma gemisinin aynı bölgede araştırma yapıyor olması. Erdoğan bu tavrıyla Kıbrıs'ın yasal devletini tamamen görmezden geldiği mesajını veriyor. Türk savaş gemilerinin faaliyetleri de Kıbrıs'ın egemenlik haklarıyla ilgili şüpheli bir durum yaratmaya çalışıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Merkez siyasi alanda beş partinin görüşmesine yönelik kum saati çalışıyor. Beş partiden biri olan Yurttaşlar İttifakı'nın Başkanı Yorgos Lillikas adaylığını önceden açıklamış durumda. Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu da beş parti tarafından desteklenmesi durumunda adaylığa ilgi duyduğunu daha önceden dile getirmişti. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise resmi olarak herhangi bir açıklama yapmasa da Cumhurbaşkanı adayı. Bu koşullarda beş parti liderinin 24 Nisan görüşmesi süreç açısından belirleyici olacak. Görüşme gününe kadar bugünkü durumda herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Lillikas ile Papadopulos kendi adaylıklarında ısrarlı. Seçim bürolarını da oluşturmuş durumdalar ve örgütlenme çalışmaları da hızlı bir biçimde devam ediyor. Bu arada Yurttaşlar İttifakı çevrelerinden alınan bilgilere göre Lillikas kendi adaylığını şantaj yaparak dayatma arzusunda değil ve ortak toplantıya köprü kurucu önerilerle gidecek. ortak adayın demokratik bir biçimde belirlenmesini isteyecek. Bu önerinin merkezdeki partilerin kadroları arasında destek bulmuş durumda. Ekoloji Hareketi de aynı yönde karar aldı. DİKO çevreleri ise Başkanları Papadopulos'un toplantıda diğerlerini dinlemek ve kendileriyle müzakere etmek niyetiyle gideceğini belirtiyor .

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

02 Ağustos
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Aşı portalı 12-17 yaş arası çocuklar için açıldı
12:48
Pfizer ve Moderna aşı fiyatlarını artırdı
08:12
Türkiye'deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi
08:11
Dün 1 can kaybı ve 277 yeni vaka kaydedildi
08:10
01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Tüm haberler

Video on Demand