18/4/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'deki referandumun Kıbrıs sorununa etkileri. Gazeteye göre Türkiye'de referandum sonrası ortaya çıkan durumun Kıbrıs sorunundaki gelişmelere etki yapması bekleniyor. Liderin önümüzdeki perşembe günkü görüşmeleri ve tüm tartışmanın alacağı biçim Türkiye'deki gelişmelerin Kıbrıs sorununu hangi oranda etkileyeceğini gösterecek. Hükümet Sözcüsünün dünkü açıklamasında " Görüşmelerle ilgili kritik bir dönemeçte bulunuyoruz. Zor ve duyarlı konuları yönetme durumunda kaldık ve bu konuların çoğunda kararların Ankara'da alınacağını hepimiz biliyoruz " ifadesi dikkat çekti. Bu arada Mustafa Akıncı'nın tavrı da uğraşıyı kolaylaştıracak yerde daha da zorlaştırıyor. İşgalci lider görüşmelerin yeniden başlaması öncesi aynı söylemle yaptığı yeni açıklamalarıyla tamamı ile Ankara'nın denetiminde olduğunu gösterdi. Bu arada Hükümet dün, Akıncı'nın Kıbrıs sorunuyla ilgili söylediklerine bir bir yanıt verdi. Bu arada süreci Türkiye'deki gelişmelerin yanı sıra iç cephede yaşanan gelişmelerin de etkilemesi bekleniyor. Siyasi partilerin çoğu Ulusal Konsey'in toplanarak Türkiye'deki referandum sonrası durum değerlendirilmesi yapılmasını istedi. Hükümet ise referandum sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmesinde Kıbrıs sorununun çözümü için gerekli cesur kararları alabilmesi için Türkiye'de istikrarın sağlanması dileğinde bulundu. Durumu değerlendiren Kıbrıs Avrupa'daki ortakları ile de sürekli iletişim içinde. Yunanistan da Türkiye'deki süreci değerlendirirken bu ülkede istikrara destek ifade etti ve komşusu ile karşılıklı saygı temelinde sağlıklı bir diyalog ve işbirliği arzusunu dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Geçtiğimiz haftalarda 6, 8 ve 10. parsellerde ENİ konsorsiyumu ile imzalanan anlaşmalar Kıbrıs'ın hidro karbon politikasındaki gelişmelere olumlu etki yaptı. Dünyada en büyük özel petrol şirketi Exxon ile dünyada en büyük sıvılaştırılmış gaz ihracatçısı devlet şirketi olan Katar Petrolleri ile anlaşma imzalamak Kıbrıs'ın uluslararası petrol sanayi ile işbirliğini hem çeşitlendirdi hem de zenginleştirdi. Bu anlaşmaların imzalanması nedeniyle Kıbrıs'ın elde ettiği 103,5 milyon euroluk gelir de orta vadede sağlayacağı yararlara göre küçük.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Türkiye'deki referandum sonuçları. Gazeteye göre Türkiye'de Pazar günü gerçekleştirilen referandum sonuçları bu ülkede siyasi ama aynı zamanda sosyo-kültürel derin bir yarılma yaşandığını ortaya koydu. Bu belirsizlik ve bölünmüşlük ortamında Cumhurbaşkanı Erdoğan da yeni döneme ilişkin karşıtlığı geliştiren niyeti ile ilgili ipuçları verdi. Evet yanlısı destekçilerine konuşurken Avrupa Birliği için önemini bilmesine karşı idam cezasını yeniden gündeme getirdi. Gücünü ve özgüvenini göstermek amacıyla uluslararası gözlemcilerin referandum süreciyle ilgili olarak ortaya koyduğu görüşleri reddetti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türk ve Avrupalı gözlemcilerin değerlendirmelerine göre Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini güç gösterme zorunda hissetse de Kıbrıs şu anda en düşük riskle bir şeyler yapabileceği tep cephe. Bununla birlikte referandum sonuçlarının Kıbrıs sorunun çözüm sürecine olumlu etki yapacağı görünümü vermiyor. Bununla birlikte herşey Erdoğan'ın referandum sonuçlarını nasıl okuyacağına bağlı. Kıbrıs Hükümeti ise bu süreçte dikkatli.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıl payı evet geride bölünmüş bir Türkiye bıraktı. Taşlaşmış Sultan" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Mustafa Akıncı olası bir çözüme atıfta bulunarak organlarında her iki tarafın sözü ile karar alınacak iki tarafın bir yapısı olarak federasyonun bir figür değil bir ortaklık olacağını söyledi. Akıncı Kıbrıslı Kimliği festivalinde konuşurken kararlarda veto olacağı konusunu da reddetti. " Bazı organlarda en azından bir olumlu oy olması gerektiğini söylerken bu veto hakkı olarak algılanmamalıdır. Bu kararlara katılımdır ve farklı bir durumda Kıbrıslıtürklerin varlığının bir anlamı olmayacaktır" dedi. Akıncı yeniden başlayan müzakerelere atıfta bulunurken de gerçekleştirecekleri dört görüşmenin çok büyük bir önem taşıyacağını söyledi. Bu süreçte Birleşmiş Milletler'in daha da fazla yardımcı olması gereğine işaret etti. Bununla birlikte masaya yazılı öneri sunmalarını ya da Annan Planı'nda olduğu gibi boşlukalrı doldurmalarını beklemediklerini ifade etti. Akıncı Yunanistan ve Türkiye vatandaşlarının eşit ele alınması konusunda ise çarpıtmalar olduğu görüşünü savundu. Kıbrısrum tarafının bu konuda Avrupa Birliği'ni yanlış yönlendirmeye çalıştığını ifade etti. Avrupa Birliği'nin bu konuda Kıbrısrum tarafından daha gerçekçi bir yaklaşıma sahip olduğunu da ileri sürdü. Bu arada Kıbrısrum tarafının takvim sözünü duymak istemediğini belirtirken Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde Haziran ayı içinde sondaj çalışmaları yapılacağına atıfta bulundu. Akıncı'nın ifade ettiği görüşlere yanıt veren Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise Türkiye vatandaşlarına dört özgürlüğün uygulanmasının Avrupa Birliği- Türkiye konusu olduğunu söyledi. Sözcü Yunanistan ile Türkiye arasında kıyaslamaya gidilemeyeceğini, Yunanistan'ın Avrupa Birliği'ne üye bir ülkeyken Türkiye'nin aday ülke olduğunu söyledi. Bu durumda da bu konunun mutlak bir biçimde Brüksel'in konusu olduğunun altını çizdi. Bu konuda Kıbrıs'a özgü bir durum olamayacağını da belirtti. Akıncı'nın veto ve federasyonun yapısı görüşlerini yorumlarken de çözümün işlerliliğinin en önemli kriterlerden biri olması gereğine işaret etti. Federal bir çerçevede tüm kararlarda veto olamayacağını belirtti. Bununla birlikte Kıbrıslıtürklerin karar süreçlerine özlü ve sonuç alıcı katılımın olacağı görüşünü dile getirdi.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Türkiye içinde ve dışında yeni bir sahne oluştu" başlığı altında Türkiye'deki referandum sonuçları. Gazeteye göre Türkiye'deki referandum sonuçları derin bir bölünmüşlük gösteriyor. Evet oyları Erdoğan'ın beklentilerinin çok altında çıktı. Bu arada Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın referandum kampanyası ile ilgili raporu da Türk hükümeti için bir şamar niteliğinde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de referandumda Evet oylarının çok az bir farkla kazanması sonrası bundan güvenli sonuçlar çıkarma açısından zamanın erken olduğunu belirtti. Gerek sonuçların gerekse Türkiye’de yaşanan gelişmelerin detayına ve derin incelenmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Kıbrıs’ta işgalci güç olduğu, adada yasadışı var olmaya devam ettiği ve Kıbrıs sorununda üzerinde anlaşmaya varılacak çözüm sürecinde belirleyici bir yol da oynadığı için Türkiye’deki yaşananların her zaman dikkatli bir biçimde analiz edilmesi gereğine dikkat çekti. Stefanu bu arada Kıbrıs sorununa çözümün müzakereler aracılığıyla bulunacağından tüm ilgili çevrelerin dikkatlerini bu yönde verilen uğraşıya odaklamaları gerektiğinin altını çizdi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Avrupa kapıları tam üyelik sürecine kapatıyor" başlığı altında Pazar günü Türkiye'de gerçekleştirilen referandum sonuçlarının etkileri.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türkiye'deki referandum sonrası Lefkoşa beklemede. Hükümet ile siyasi partiler referandum sonuçlarını farklı okuyor. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bütünsel bir görüntünün ortaya çıkması için beklenilmesi tavsiyesinde bulundu. DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu durumun soğuk kanı bir biçimde analiz edilmesi gereğine dikkat çekti. Buna karşı DİKO Türkiye'ye karşı yeni bir stratejinin uygulanması gereğine işaret etti. Türklerin Kıbrıs sorununda ve Avrupa Birliği'ne karşı tavırlarında pozisyonlarını daha da sertleştireceği değerlendirmesinde bulundu. DİKO, Akıncı'nın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne yönelik açıklamalarını da dikkate alarak Ulusal Konsey'in derhal toplanmasını istedi. Türkiye’deki referandum sonuçlarını değerlendiren EDEK ise referandumun kesin sonuçlarından bağımsız olarak Türkiye’nin pozisyonunu sertleştirip taleplerinde tahrik edici pozisyonunu daha da yükselteceğine dikkat çekti. EDEK’e göre yeni süreçte Türkiye’nin tavrında ve Erdoğan’ın Kıbrıs sorunu ile Yunan-Türk konularındaki tavrında herhangi bir değişiklik olmayacak. EDEK bu nedenden dolayı yıllardan beridir elle tutulur Türk tehditlerini göğüslemek için Kıbrıs sorununda taktik değişikliği önerdiğini de hatırlattı. Bunu hem de bazı siyasi liderlerin Kıbrıs sorununa adil bir çözüm bulunmasına katkı sağlayacağı yönünde Erdoğan’a yatırım yaptıkları bir anda gündeme getirdiklerine dikkat çekti. EDEK “ Umarız bazı sahte umutlar sona ermiştir ve bunu pratikte görmeyi bekliyoruz” dedi. EDEK artık Kıbrıs’ta ayni liderlerin ortak vizyon paylaştıklarını söyledikleri işgalcinin temsilcisinin rolüne yönelik sahte umutlara da son verilmesini istedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

02 Ağustos
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Aşı portalı 12-17 yaş arası çocuklar için açıldı
12:48
Pfizer ve Moderna aşı fiyatlarını artırdı
08:12
Türkiye'deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi
08:11
Dün 1 can kaybı ve 277 yeni vaka kaydedildi
08:10
01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Tüm haberler

Video on Demand