13/4/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Lefkoşalı bir iş insanının dün akşam Limasol'da öldürülmesi. Gazeteye göre geçmişte gece dünyası ile ilişkileri nedeniyle polisi çok kez uğraştıran 61 yaşında Lefkoşalı iş insanı Andreas Rodotheyu dün akşam Limasol'da öldürüldü. Maktül Limasol'da üç arkadaşı ile birlikte bir arkadaşının yazlığında yemek yerken bölgede pusu kuran katıl yada katiller tarafından kaleşnikof bir silahla vurularak öldürüldü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Mustafa Akıncı süreçlere müdahalede zayıf kalarak yasadışı devletin çalışmalarını bir seyirci gibi izliyor. Sadece gün önce Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesinde iki toplum arasında güven artırıcı önlemlerin uygulanmasını isterken Kıbrıslırumlara Mağusa'da bir kilisede dini tören yapmalarını yasaklandı. Akıncı daha önce de görüşmelerden ayrılma konusunda Ankara'nın taleplerine karşı duramamıştı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in geçen gün Akıncı ile görüşmesinde Mağusa'da Ayio Eksorino kilisesinde dini ayin düzenlenmesine yasak konusunu gündeme getirdiği ancak herhangi bir yanıt alamadığını biliniyor. Bunun nedeni de Akıncı'nın süreçleri etkileme olanağına sahip olmaması. Cumhurbaşkanı Anastasiadis akşam yaptığı bir açıklamada " Kıbrıslırumların duygularını tahrik eden kararlar alındığı bir anda Güven Artıcı Önlemlere atıfta bulunmak yetmez" dedi. Anastasiadis geçen günkü toplantıda ifade edilenlerle ilgili kartlarını kısmi olarak açarken "Diğerleri karar alıyor ve biz bunları etkileyemiyoruz demek yeterli değildir" dedi. Anastasiadis bu arada Akıncı'ya geçen dönemde Meclis kararı ile neler söylediğini ve Cumhurbaşkanı'ndan Meclis kararına müdahalede bulunma taleplerini de hatırlattı. " Tahrik edici açıklamalar yapılırken susarak izlemek zorunda değilim" görüşünü de dile getirdi. Anastasiadis açıklamasında Akıncıya, Serdar Denktaş'ın 7.200 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yasadışı devlet vatandaşlığı verdikleri açıklamasını da hatırlattı ve " eğer aramızda bir güven ortamı yaratmak istiyorsak durmalıyız" dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Sayıştaylığın Bakanlar Kurulunu dikkate almaması. Gazeteye göre Sayıştay Başkanı, Bakanlar Kurulu'nun 2010-2011 dönemindeki faaliyetleriyle ve güven vermeyen ifadeleriyle ilgili Sayıştaylık Teknik Denetleme Müdürü Andreas Kasapoğlu hakkında disiplin soruşturması yapılması kararını dikkate almadı. Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis bu konuda sorumluluğu selefi Hristalla Yorgacis'e yükledi. Mihayilidis tavrını içerği belirsiz bir hukuki bir görüşe dayandırdı. Temyize götürülmeyen Mahkeme kararını reddetti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destek vereceği adayın tarifini yaptı. Kipriyanu desteklenecek aday için üç koşul ileri sürdü. Bunlar da 1: Seçimleri kazanabileceği konusunda geniş bir kabul örmesi. 2: Tutarlı, yetenekli ve sonuç alıcı olması ve 3: Partinin tezleriyle çakışması. Kipriyanu AKEL'in Mayıs ayı içinde sekreterya düzeyinde Polit Büro'ya öneri yapma durumunda olacağını söyledi. Parti içince 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik tartışmaların Paskalya Yortusu sonrası başlayacağını ifade etti. Politisin elde ettiği bilgilere göre AKEL hem AKEL içinden hem de AKEL dışından öneli oranda şahsiyetin gücünü ölçmek için kamuoyu araştırması yapacak. Andros Kipriyanu kendisinin adaylığı ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de bunu olasılık dışı tutmadı. Ancak temel sorunun bugün ülkenin gereksinimlerine en iyi hizmeti vermek olduğuna vurgu yaptı. " En iyisi olabilirsin ancak istenen en geniş çevrenin seçimleri kazanabileceğin konusunda ikna olmasıdır" dedi. Aday belirlemede indirime gitmeyeceklerini seçimleri kazansın ancak AKEL ile görüş birliği içinde olmasın gibi bir yaklaşım ortaya koymayacaklarının altını çizdi. Kipriyanu, Nikos Katsuridis ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de Katsuridis'in durumunda bir değişiklik olmadığını belirtti. Katsuridis'in normal bir biçimde AKEL'e dönmesini istediklerini ancak bunun Katsuridis'in kendisine bağlı olduğunu ifade etti.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Sayıştay Başkanı'nın Baklanlar Kurulu dahil kimseyi dikkate almayan tavırları.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk tarafının Kıbrıs sorununun arzulanan çözümünün tehditlerle ve şantajlarla başarılamayacağını anlaması gerektiğini söyledi. Kıbrıs halkına değil de üçüncü çevrelere hizmet edecek bir çözümü kast etmediğini belirtti. Bir ülkenin üçüncü bir ülkenin koruması yada garantisi altında kalamayacağını, topraklarında işgal askerlerinin bulunamayacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununun çözümü sonrası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına dört özgürlük verilmesine de karşı çıktı. Federasyona ve siyasi eşitliğe saygı duymanın iki toplumdan herhangi birinin halkın tümünün kaderini belirleyecek ayrıcalıklara sahip olması anlamına gelmediğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Kıbrısrum tarafının, Kıbrıstürk tarafının endişelerine saygı duyduğunu ve kendi endişelerine de saygı duyulmasını istediğini belirtti.

-Lefke geçiş kapısının açılmasında son düzlüğe giriliyor. Kalopanayoti- Lefke yolunun iyileştirilmesi için yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. İyileştirme çalışmalarına Mayıs ayı içinde başlanacak. Bunun için Katma Değer Vergisi hariç 2 milyon 338 bin 160 euroluk bir sözleşme imzalandı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi geri dönmeyen kredilerde yapılandırma çalışmalarının çok yavaş bir biçimde ilerliyor olması. Gazeteye göre geri bankaların geri dönmeyen kredileri yeniden yapılandırmaları süreci kaplumbağa hızında ilerliyor. Bu tespiti yapan Merkez Bankası daha önce süreci izlemek amacıyla da dört kriter belirlemişti. Ancak bankaların bu kriterlerden sadece birini yerine getirdikleri belirtiliyor. Merkez Bankası'nın koyduğu kriterlerden biri 2016 Aralık ayına kadar geri dönmeyen kredilerin %15'inin yeniden yapılandırılmasıydı. Bankalar bunu aşarak belirlenen tarihte %21,84 oranına vardılar. İkinci kriter ise borç sahibinin kabul edebileceği sürdürülebilir bir yapılanmaydı. Bu kriterde hedeflere ulaşılamdı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu son aylarda yaşananlar nedeniyle Kıbrıs sorununda çözüm sürecinin yara aldığını söyledi. Kipriyanu iki lidere, Kıbrıs sorunun özüne ilişkin konulara odaklanmaları ve bu konularda görüş birlikleri sağlama olanakları olup olmadığını tespit etmeleri çağrısında bulundu. “Eğer bu başlıklarda anlaşma menziline girersek detaylar çok kolay düzenlenebilir” dedi. Kipriyanu bu arada iki lider arasında güvende de sorun ortaya çıktığını ve bunun yeniden tesisi için çalışmaları gerektiğine vurgu yaptı. Bu süreçte duygularıyla değil mantık çerçevesinde ve ülke ve halkın çıkarlarına daha iyi hizmet verme yönünde hareket etmeleri gereğine işaret etti. AKEL’in bu sürece düşünceler, öneriler sunarak ve olumlu yaklaşımlar ortaya koyarak katkı sağlayacağını da duyurdu. Kipriyanu son olarak iki lidere, sürece herhangi bir biçimde olumsuz etki yapacak açıklama yapmaktan kaçınmaları çağrısında da bulundu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'de Pazar günü gerçekleştirilecek referandum. Gazeteye göre Türkiye Pazar günü Erdoğan'ın yetkilerini artırma amacıyla gerçekleştirilecek referanduma korku ortamında gidiyor. Yapılan son kamuoyu araştırma sonuçlarına göre evet oyları çok az bir farkla önde. Bu süreçte dikkat çeken olgu hayır kampanyasına yönelik olarak yaratılan korkutma ortamı. Türkiye'de medya ağırlıklı olarak Hükümet yanlısı bir yaklaşım içinde. Karşı görüşün susturulması yönünde yoğun bir çaba var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs'ın egemenlik haklarının pazarlık konusu olmadığını söyledi. Kıbrıs sorununa Temmuz ayına kadar çözüm bulunamaması durumunda Kıbrıs Cumhuriyetinin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki sondaj çalışmalarının ertelenmesini isteyen mustafa Akıncı'ya Cumhurbaşkanı'nın cevabı bu oldu. Cumhurbaşkanı "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarının masaya getirilmesini kabul ettim ne de edeceğim" dedi. Bu arada Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis de Türk askerleri ayrılmadan ve güvenlik sorunu çözülmeden Kıbrısrum tarafı için çözümün bir anlamı olmayacağını söyledi. Kasulidis, dünkü liderler görüşmesinden siyasi açıdan önemli bir sonuç çıkmadığını ifade etti. Tarafların önemli olarak gördükleri konularda tatmin edilmemeleri durumunda daha fazla ilerleme sağlanamayacağını not etti. Kasulidis Kıbrıs sorununda başlıkların bitmesi için kısa bir mesafe bulunulduğunu da ifade etti. Varılan noktada her konunun dikenli olduğunu ve tartışılması gerektiğine işaret etti. Süreçte Birleşmiş Milletler’in hakemliğinin ya da yazılı önerilerinin olmasının söz konusu olmadığını duyurdu. Britanyalı yetkililerin temaslarının güvenlikle ilişkisinin sorulması üzerine de Kasulidis, Türkiye’nin taviz vereceği değerlendirmesinde bulunmanın ya da bu yönde güvence vermenin yeterli olmadığına vurgu yaptı. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde gerginlik olasılığı ile ilgili olarak da Kasulidis, gerginlik olup olmayacağının Akıncı’ya bağlı olduğunu ifade etti. Daha fazla kaynak bulunması durumunda bunun çözüm sonrası Kıbrıslıların tümünün yararına olacağını Akıncı’nın çok iyi bildiğini belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand