12/4/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün yeniden başlayan müzakereler. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda dün başlayan görüşmeler Türklerin şantajlarının ve tehditlerinin gölgesinde devam edecek. Sahne önceye göre daha da puslu ve her iki tarafın da hakemlik olmadığını ifade etmekle birlikte köprü oluşturucu düşüncelerle sürece müdahalesinde Birleşmiş Milletler'e kapıları sonuna kadar açtıkları belirtiliyor. Akıncı'ya göre Birleşmiş Milletler tarafsızlığını koruyarak ve taraflara eşit mesafeli yaklaşım göstererek yaratıcı düşünceler ortaya koymada engellenmeyecek. Dünkü görüşme daha önceden nitelendirildiği gibi yöntemle ilgili oldu. İki lider bundan sonraki görüşmelerinin 20 Nisan ve 2, 11, 17 Mayıs tarihlerinde olması yönünde görüş birliği sağladı. Müzakereciler ise bugün itibarıyla çalışmaya başlayacak ve durumun hangi noktada olduğunu tespit edecekler. Bundan sonra nasıl ilerleneceği konusunu da görüşecekler. Türk tarafının daha önce sağlanan görüş birliklerinden geri adım attığı tespiti var. Mustafa Akıncı müzakerelerde anlaşma sağlanması için temmuz ayını son olarak belirledi ve süreci Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde doğal gaz arama çalışmalarına bağladı. Yeni gerginlikler yaşanabileceği uyarısında bulundu. Aynı anda Türkiye ise Doğu Akdeniz'e arama gemisi gönderme kararını açıkladı. Bu arada Espen Barth Eide dün DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ile uzun bir görüşme gerçekleştirdi ve kendisiyle görüşme sürecini tartıştı. Görüşme sonrası Papadopulos Cumhurbaşkanı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve Eida'ya söyledikleri hakkında kendisine detay bilgi verdi. Elde edilen bilgilere göre Papadopulos'un Cumhurbaşkanı ve Kıbrısrum tarafını haksız gören Eide'nın ifade ettikleriyle ilgili olarak da Cumhurbaşkanını bilgilendirdi. Eide'nın bugün de EDEK Başkanı Marinos Şizopulos ile görüşmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Japonya'nın Nagazaki kentinde Mitsubishi tersanesiden olan ve deneme için Singapur'da bulunan yeni sismik arama gemisi Ramform Hyperion önümüzdeki günlerde Kıbrıs Cumhuriyeti hesabına Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine geliyor. Amaç üç boyutlu son teknolojiyle Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki çalışmaları tamamlamak. Bu gemi kardeşi olarak nitelendiren Ramfrom Tethys gemisi ile birlikte 270 milyon dolara Norveç PGS şirketi tarafından yaptırıldı. Ramfrom Tethys gemisi son aylarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sismik araştırmalar gerçekleştiriyor. Sismik araştırmalar 17 Ağustos'ta tamamlanacak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Uyuşuk başlangıç belirsiz gelecek" başlığı altında dün yeniden başlayan müzakereler. Gazeteye göre dün liderlerin gerçekleştirdikleri ilk görüşmede buzlar kırılamadı. Sürecin devamı konusu ele alındı ve dört yeni görüşme tarihi belirlendi ancak esas beklenti yeni yaklaşım ve iyi niyet olgularında başarılı olunamadı. Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in askıda kalan konularda ilerleme sağlanmaması durumunda taahhüt altına girmekten kaçındığı yeni bir Cenevre perspektifinde ısrar etti. Takvim konusunda da taraflar farklı yaklaşım içinde. Akıncı sürecin sonunu Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sondaj çalışmalarına bağlayarak Haziran ayı olarak görüyor. Bu arada liderlerin açıklama yapmaması yönünde görüş birliği sağlamalarına rağmen Akıncı'nın görüşme sonrası yaz döneminde hidrokarbon konusunda ortaya çıkabilecek gerginliklere detay olarak atıfta bulunduğu görüldü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- EDEK Başkanı Marinos Şizopulos öngörüleri doğruladı ve girişim üstlendi. Şizopulos merkezdeki diğer partileri ortak bir toplantı için ikna konusunda dün girişim üstlendi. 18 ya da 19 Nisan'da EDEK merkezinde ortak toplantı için merkez siyasi alanda faaliyet gösteren parti liderlerine birer mektup gönderdi. Bu toplantının gerçekleşmesi durumunda ele alacağı konu ortak siyasi bir deklarasyon, kriterler ve ortak bir aday belirleme sürecinde izlenecek yöntem olacak. Tüm liderler Şizopulos'a olumlu yanıt verdiler. Sadece Yorgos Lillikas söz konusu günlerde Rus Hükümetinin davetlisi olarak önce Moskova'da sonra da ekonomik bir forma katılmak için Yalta'da olacağından bir başka tarih belirlenmesini istedi. Lillikas cevap mektubunda Ekoloji Hareketi Başkanı Perdikis'in de aynı yönde önerisi olduğunu hatırlattı

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi "Ortamı oluşturdular şimdi yöntem arıyorlar" başlığı altında dün yeniden başlayan görüşmeler. Gazeteye göre ilk adım atıldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Akıncı yeterince olumlu bir atmosferde Kıbrıs sorunun özüne yönelik genel bir tartışma yaptılar ancak derinlere girmediler. Görüşmeleri daha özlü kılmak için izlenmesi gereken yöntem konusuna odaklandılar. Görüşmelerde izlenecek yöntem konusunda bugün işe başlayacak müzakerecilerin de yardımıyla önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde karar alınması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis süreçte takvim olmadığını dün bir kez daha netleştirdi. Akıncı ise buna Kıbrıslırumlar duymak istemese de bu kelimenin yani takvimin var olduğu yanıtını verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Bu yıl Paskalya masası et açısından geçen yıla göre daha ucuz. Kuzu eti bu yıl geçen yılla kıyaslandığında oldukça düşük. Rekabet Kurulu'nun verilerine göre kuzu eti bu yıl önceki yıllarla kıyaslandığında çok düşük. Bu yıl geçen yıllarda gözlemlenen Paskalya öncesi et fiyatlarında artış da olmadı. Yerli kuzu eti fiyatı 5,29 ile 10 euro arasında değişiyor. Geleneksel Paskalya pilavunası da bu yıl 7,80 ile 14,95 euro arasında değişiyor. Pilavunanın fiyatlarında küçük ve büyük marketlerde ciddi fark gözlemlendi. Büyük marketlerde daha ucuz.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi dün başlayan görüşmeler. Gazeteye göre yaklaşık iki ay önce kesilen görüşmeler dün yeniden ve olumlu bir havada başladı. Toplantı sırasında iki lider askıda kalan tüm önemli konuları ele alma kararı aldı. Bu arada önümüzdeki dört görüşmenin tarihi de belirlendi. Arada müzakereciler çalışmaya devam edecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün bir araya gelen iki lidere, üzerinde anlaşmaya varılan çerçevede çözüm için çalışmaları çağrısında bulundu. Çağdaş Sol Parti temsilcilerine verdiği yemekte konuşan Kipriyanu, iki toplum liderine, diyaloga, Kıbrıs sorununun çözüm ilkelerine bağlı bir biçimde engelleri aşma ve üzerinde anlaşmaya varılan temelde Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek ve özgürleştirmek için uğraşıda birlikte çalışma iradesi ile katılmaları mesajı verdi. Kipriyanu siyasi partilere de yapıcı bir işlev görmeleri çağrısında bulundu. Partiler arasında farklılıklar ve görüş ayrılıkları olmasının doğalın da ötesinde olduğunu ancak herkesin ülkenin ve halkın yararına olacak bir biçimde sorumlu ve ciddi işlev görmesinin de zorunlu olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün tek egemenliği, tek uluslararası kimliği ve vatandaşlığı olacak rakamsal değil siyasi eşitliğin sağlanacağı tek devlete götürmesi gereğine vurgu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi görüşmelerin doğal gaz konusunda Türk tarafının şantajları altında başladığı. Gazeteye göre Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı müzakere masasına Kıbrıstürk tarafının yaz aylarında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde gerginlik tehditleri altında döndüler. İşgalci lider doğal gaz artama çalışmalarına atıfta bulunarak "Anlaşma olmaması durumunda bunun taşıdığı riski ifade etmeme gerek yok. Bugün müzakere süreci çerçevesinde bir kez daha uyardım." dedi. Akıncı aynı çerçevede 2014 yılında yaşananlara ve Barbaros'un bölgeye gelmesiyle müzakerelerin kesilmesine de atıfta bulundu. Görüşmelerin yeniden kesilmesi olasılığının sorulması üzerine de eğer Temmuza kadar herhangi bir sonuç alınamaması ve sondaj çalışmalarının başlaması durumunda Kıbrıstürk tarafının görüşmeleri kesme noktasında olmayacağını ve 2014 yılında da görüşmeleri kesenin Kıbrıstürk tarafı olmadığını söyledi. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis de dün süreçte takvim olmadığını söyledi ve anlaşmanın gerçek isteğe masaya konacak önerilere bağlı olacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı bu arada tarafların istemesi dışında Birleşmiş Milletler'in süreçteki rolünün yükseltilmesi diye bir konunun olmadığını da belirtti. Bu arada DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos müzakere yönteminin değiştirilmesine ve Birleşmiş Milletlere taraflar arasında köprü kurma rolü verilmesine karşı olduklarını açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand