10/4/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Mustafa Akıncı'nın müzakerelerden ayrılması sonrası oluşan soğuk hava henüz tam olarak dağılmadan müzakereler yarın yeniden başlıyor. Birleşmiş Milletler'in masaya yakınlaştırıcı düşünceler koyarak boşlukları doldurması, var olan zorlukları aşması ve süreci canlı tutmaya çalışması bekleniyor. Akıncı müzakere masasına Enosis plebisiti ile ilgili DİSİ'nin yeni teklifinin onaylanması sonrası dönüyor. Görüşmelerin kesilmesi sonrası süreçte Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasına ortaya çıkan soğukluk devam ediyor. Birleşmiş Milletler müzakerelerin yeniden başlamasıyla altı müzakere başlığından beşinin, yani Yönetim, Mülkiyet, Ekonomi, Avrupa Birliği ve Toprak başlıklarının bir paket olarak tartışılmasını sağlamaya çalışacak. Güvenlik başlığı ise en sonda uluslararası bir konferans çerçevesinde ele alınacak. Birleşmiş Milletlerin hedefi süreci Haziran ayı sonuna dek tamamlamak. Bu arada Mustafa Akıncı dün yaptığı bir açıklamada Kıbrıstürk tarafının hakemlik ve yakınlaştırıcı öneriler istemediğini söyledi. Bu arada iki lider müzakereleri yeniden başlatırken iç cephede gergin ortam Meclis genel kurul sonrası da varlığını sürdürüyor. Partiler DİSİ'nin teklifine ilişkin takınılan tavırlarla ve Kıbrıs sorunuyla ilgili dün de birbirlerini suçlamaya devam ettiler. Bu arada AKEL Genel Sekreteri bugün Meclis genel kurulunda yaşananlarla ilgili olarak Meclis Başkanı ve Başsavcı nezdinde girişimlerde bulunacak. Nefret ve fanatizm söylemine ilişkin yasaların uygulanmasını talep edecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ekoloji Hareketi merkez siyasi alanda ortak aday konusunda uğraşılarına devam edecek. Ekoloji Hareketi başkanı Yorgos Perdikis merkezdeki beş parti arasında gerekli işbirliğini sağlamak amacıyla çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Cuma akşamı toplanan Hareket siyasi bürosu yaptığı açıklamada bu yöndeki çalışmalarını devam ettirme ve yoğunlaştırma kararı aldığını duyurdu. Üzerinde anlaşmaya varılacak ortak bir program temelinde DİSİ ve AKEL'e karşı ortak bir adayın belirlenmesinin hedefleneceğine vurgu yaptı. DİSİ ve AKEL'in Kıbrıs sorununda hemen hemen aynı görüşte oldukları ve toplum ile vatandaşlara yönelik aynı pratiği uyguladıkları tespiti yaptı. Ekoloji Hareketinin bu görüşlerine yanıt veren DİSİ ise ülkeyi kimin ekonomik iflasa sürüklediğinin unutulduğuna dikkat çekti. Bu süreçte tüm kritik oylamalarda AKEL ile aynı görüşte olanların başkaları olduğuna vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlamasıyla birlikte yeni bir yöntem izlenecek. Anastasiadis ve Akıncı bu süreçte Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nın daha aktif bir tol oynaması konusunda anlaştılar. Eide bu süreçte tarafların görüşleri arasında yakınlaşma sağlamak amacıyla sözlü önerilerde bulunabilecek.Kıbrısrum tarafı güvenlik ve garantiler konularının tartışılmasının ileri götürülmesi amacıyla Eide'ya bu rolün verilmesini kabul etti. Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklara göre Kıbrısrum tarafını meşgul eden mülkiyet ve toprak konularında Birleşmiş Milletler'in aracılığına gerek duymadan da Kıbrıstürk tarafıyla anlaşma sağlanabilir. Buna karşı Kıbrıstürk tarafı konuların tümünde Birleşmiş Milletler'in aracılığını talep ediyor. Bunu özellikle de yönetim ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına dört özgürlük konularında talep ediyor. Bununla birlikte Akıncı aracılığıyla hakemlikle ilgili her tür düşünceyi reddettiğini de belirtiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs turizmi tarihinin en çok misafirini kabule hazırlanırken sektörde çalışma yaşamıyla ilgili kriz işaretleri var. Otelciler Birliği personel eksikliği konusunda şikayette bulunurken sendikalar da toplu sözleşmelerde üzerinde anlaşmaya varılan asgari ücret uygulamasının tüm sektör için geçerli olması için yasal düzenleme istiyorlar. Sendikalar geçen yıl da benzer bir talepte bulunmuşlar ve yasal düzenlemeyi başarmışlardı. Ancak bunun maddeleri 2018 sonunda uygulanacak. Sendikalara göre işverenler bugünkü koşullarda personele kişisel sözleşme ve bu sözleşmeler aracılığıyla da toplu sözleşmelerin altında haklar öneriyor. Turizm sektöründe toplu sözleşmelerin kapsadığı çalışan sayısı bugün için %30 olarak hesaplanıyor. Geri kalan kesim ise kişisel sözleşmeyle çalışıyor.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi kamu hizmetlerinde yeni yapılanma. Gazeteye göre Meclis'in kamu hizmetleri reform yasa tasarısını reddi sonrası Hükümet elleri bağlı oturup kalmadı. Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Konstantinos Petridis partilerle gerçekleştirdiği temaslar sonrası partilerin olumlu desteğini sağlamak amacıyla reform paketine partileri tatmin edecek önemli sayıda yeni madde ekledi. Yeni tasarıda örneğin disiplin kovuşturmaları değişti. Sistemde bir egemenlik oluşmaması için eğitilen ve yer değiştiren araştırmacılar katolğu öngörülüyor. Disiplin konularında Kıbrıs Barolar Birliği'nden de atama yapılabilecek. Bu arada kamu çalışanlarının yer değiştirmesi konusunda da partilerin özelleştirmelere yönelik korkularını gidermek için kurumlarda yer değiştirebilecek kadro kurum çalışanlarının %15'i ile sınırlanıyor. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ve Elektrik Kurumu gibi büyük yarı resmi kurumlarda yer değiştirme 80 kişiyi geçmeyecek. Yer değiştirme de en çok altı yıl içi,n olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Merkez siyasi alanda ortak aday belirleme uğraşıları devam ediyor. Alitianın elde ettiği bilgilere göre merkezdeki beş partiden üçü, DİKO-EDEK ve Dayanışma Hareketi ortak deklarasyon üzerinde çalışıyorlar. Bu deklerasyon ortak adayın uyacağı özlü "sözleşme" olacak. Bu süreçte Ekoloji hareketi henüz net bir görüntü vermedi. Bu arada Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas'ın geri kalanlar tarafından program dışı tutuldukları görünümü var. Ancak Lillikas kendisi kendisinin aday olması şartıyla merkezdeki partiler sürecinde yer alma arzusunda. Bu arada Yorgos Lillikas'ın dün AKEL'in kavazoğlu ile Mişaulis'i anma toplantısına katılması dikkat çekti. Bu Lillikas'ın merkezin de dışına açılım yaptığı şeklinde yorumlandı. AKEL Genel Sekreteri konuyla ilgili gazetecilerin sorusuna " Lillikas eskiden bu etkinliğin sürekli katılımcısıydı. Şimdi bunu bana değil kendisine sormanız gerekmektedir " dedi.
HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Enosis Plebisiti gerekçesiyle kesilen görüşmeler yarın başlıyor. Liderler yarınki görüşmede neyi tartışacaklarını henüz netleştirmediler. Elde edilen bilgilere göre her iki tarafın tatmin edilecek, yani hem Kıbrısrum tarafının talebi olan sorunun özüne yönelik konular hem de Kıbrıstürk tarafının talebi olan güven artırıcı önlemler ele alınacak. Buna paralel müzakerelerde izlenen yöntemin değiştirilmesi de her iki liderin ortak arzusu. Liderler bu arada Birleşmiş Milletlerin hakemliğini ve masaya yazılı öneri konmasını reddediyorlar. Bu arada AKEL başarılı bir sonuca ulaşması için nasıl ilerlenmesi gerektiğine ilişkin kendi önerilerini yapmış durumda. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün, Kıbrıs sorununu ilgilendiren özlü konularda özlü görüşmeler yapılması ve "detaylarla zaman kaybedilmemesi gerektiğini" söyledi. Kipriyanu bu arada sürecin aslında Cenevre görüşmelerinden çok önce bloke edildiğine de dikkat çekti. DİSİ meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaridis vatanın yeniden birleşmesinin başarılması için Kıbrıstürk tarafının müzakere masasına yapıcı önerilerle gelmesi dileğinde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kavazoğlu ve Mişauli dün öldürülmelerinin yıldönümünde anıldılar. Bazı Kıbrıslıtürk siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı anma etkinliğinde konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs'ta barışın hiçbir biçimde engellenemeyeceğine vurgu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Mısır'da Hristiyanlara yönelik dün gerçekleştirilen kanlı saldırlar. Gazeteye göre Mısır'da toplam nüfusun %8'ini teşkil eden Hristiyan Kıptiler dün İslam Devleti'ni,n hedefi oldular. Kiliselere yönelik saldırılarda toplamda 47 kişi yaşamını yitirdi ve 140 kişi de yaralandı. Mısır Devlet Başkanı dünkü gelişmeler sonrası ülkede üç aylık olağan üstü hal ilan etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yarın başlayacak görüşmelerin arifesinde gerginlik yaratmak amacıyla tehditler yapıldı. Akıncı'nın tehditleri gerginlik yarattı. Akıncı Kıbrıs sorununa çözüm bulunmadan Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde Temmuz ayında sondajların başlaması durumunda tehditlerde bulundu. Bu arada Eide görüşmelerde tarafları yakınlaştırmak amacıyla masaya düşünceler koyacak. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de süreci kolaylaştırmak amacıyla Birleşmiş Milletlerin düşünce sunmasının yeni bir durum olmadığını ve bunun hiçbir durumda hakemlik anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand