Eide liderlerin müzakere masasına geri döneceğinden emin

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs sorununda görüşmelerde bugün var olan krizin aşılacağından ve iki toplum liderinin müzakere masasına döneceğinden emin olduğunu söyledi.

 Atlantik Konseyi’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili açık tartışma toplantısında konuşan Eide bunun için sadece uygun yolun bulma gerekliliğine dikkat çekti.  Kıbrıs’a dönüşünde  bu konuyu ilgililerle ele alacağını ifade etti. RİK muhabiri  Apostolis Zupanyotis’in bildirdiğine göre  Eide, Birleşmiş Milletler’in gerekli isteğin ve yeterli güvenin  olması durumunda ileri götürülebilecek  bir formül üzerinde çalıştığını ifade etti.  Bu durumun iyi bir haber olduğunu ancak Cenevre sonrası zamanın kullanılmaması ve  yeni Cenevre konferansının kolaylaştırılması için Kıbrıslıların kendi başlarına çözecekleri konularda beklenen ilerlemenin sağlanamaması nedeniyle çok da iyi haber olmadığını söyledi.  Enosis plesibiti ile ilgili Meclis  kararı ile ilgili olarak da Eide, her iki toplumun da geçmişe değil geleceğe bakmaları gerektiği görüşünü savundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu kararı birçok kez eleştirdiğini hatırlatarak bu konuda herkesin oynaması gereken bir rol olduğunu ifade etti. Devamla da Kıbrısrum tarafı bu konuda birşey yapabilir ancak Kıbrıstürk  tarafı da bu konunun gelecekteki ilerlemeyi hangi oranda engellemesine müsaade edeceğine  yönelik kararını verebilir dedi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:28

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand