Doğal gaz için izinler Bakanlar Kurulu'nda

6, 8 ve 10. parsellerde izin almış dev enerji şirketleri ile bütünsel anlaşmaların  imzalanması için öneriler 17 Mart tarihinde Bakanlar Kurulu’na sunulacak.

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis bugünkü toplantıda 6. parsel için ENİ-TOTAL konsorsiyumu, 8. parsel için  ENİ ve 10. parsel için de EXXON-MOBİL ortaklığı ile müzakerelerin başarılı bir biçimde sona ermesi konusunda Bakanlar Kurulu’na bilgi verdi.  Lakkotripis bu gelişmeyi çok önemli olarak niteledi  ve Doğu Akdeniz’de  doğal gaz rezervleri konusunda şirketlerin  yeterince iyimser olduklarına dikkat çekti.  Sondaj çalışmalarının ne zaman başlayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, Bakan, bu olasılığın 2017 yılı içinde gerçekleşebileceğini, ancak bunu bazı çekincelerle söylediğini çünkü bundan önce sismik araştırmaların yapılması gerektiğini ifade etti. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu sözleşmeleri imzalamasından doğrudan geliri 103,5 milyon euro olacak. Lakkotripis  bu arada Bakanlar Kurulu’nun  TOTAL şirketinin %50 payını ENİ şirketine devretmesini onaylamasının 11. parselle ilgili önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Bu gelişmenin somut parselde konsorsiyumu güçlendirdiği değerlendirmesinde bulundu. “Afrodit” parselinde sondajın ne zaman yapılacağı sorusuna da, bunun Haziran ayında yapılacağına ilişkin göstergeler olduğunu ancak bunun aynı zamanda sondaj platformunun ne zaman hazır olacağına da bağlı olduğunu söyledi. Doğal gaz sıvılaştırma terminali konusunun hala daha açık olup olmadığı sorusuna da, bunun bulunacak rezervlere bağlı olduğu yanıtını verdi. 10. parselde hak sahibi  ExxonMobil- Katar Petrolleri konsorsiyumunun Katar’da dünyanın en büyük sıvılaştırma istasyonuna sahip olduklarını hatırlattı.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:28

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand