ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Raporu'nda Kıbrıs

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın İnsan Hakları Raporu’nda cinsel sömürü amacıyla Kıbrıs’a yasadışı insan getirilmesine devam edildiği tespiti yapıldı.

Aynı zamanda poliste şiddet uyguladığından ve iltica talebinde bulunan tutuklulara küçük düşürücü davranışlarda bulunulduğundan bahsedildi. Kadınlara yönelik aile içerisinde şiddet uygulamalarına özel olarak atıfta bulunuldu. 2016 yılı raporunda hapishanelerde aşırı yığılmalara dikkat çekilirken tutuklularla mahkumlar ve siyasi iltica talebinde bulunanlarla yasa dışı göçmenler arasında ayrım yapılmamasına dikkat çekildi. Çocuklara yönelik şiddete özel olarak değinildi. Bu arada Hükümet’in yolsuzluklara karışan yetkilileri yargı önüne çıkarması da raporda yer aldı.
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın raporunda işgal bölgesiyle ilgili vandalizme, ikonların yerlerinden uzaklaştırılmasına ve dini ibadet yerlerinin başka amaçlarla kullanılmasına atıfta bulunuldu. Yürütme erkinde yolsuzluklar ve adam kayırmacılıklara atıfta bulunulurken ifade ve söz hakkının sınırlandığına dikkat çekildi. Türkiye ile ilgili başlıkta ise başarısız darbe girişimine ve daha sonraki dönemde yaşanan ciddi insan hakları ihaleleriyle binlerce kişinin hapsedilmesine dikkat çekildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili raporu doğrudan basın toplantısı ile değil telekonferans aracılığıyla sundu. Bu da hem siyasi düzeyde hem de insan hakları örgütleri düzeyinde ciddi tepkilere neden oldu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:29

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand