Siyasi partiler müzakere heyeti üyesi Markullis'i eleştirdi

Müzakere heyeti üyesi Eratu Kozaku Markulli’nin Meclis’in enosis plesibitiyle ilgili olarak almış olduğu kararın müzakerelere karşı bir darbe olduğu açıklaması tepkilere neden oldu.


DİKO bu açıklamayı kabul edilemez olarak niteledi. DİKO konuyla ilgili açıklamasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir kurumu olan Meclis’e yönelik saygısızca olarak nitelendirdiği bu açıklama ile ilgili derhal ve doğrudan pozisyon alma çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı’nın bu tezi destekliyor olması durumunda halkın bunu bilmesi için ifade etmesi gerektiğine işaret etti. DİKO’ya göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Markulli’nin görüşünü paylaşmaması durumunda da müzakere heyetinden bir kişinin müzakerelerin kesilmesi konusunda Türk tarafının pozisyonlarını benimsediği koşullarda Kıbrısrum tarafının nasıl bir müzakere gücüne sahip olacağı sorusunu kendi kendisine sorması gerektiğine vurgu yaptı.
Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis de eski Dışişleri Bakanı Eratu Kozaku Markulli’nin ifade ettiği görüşü tahrik edici olarak niteledi ve bu görüşün özünde Cumhurbaşkanı’nın politikasına karşı olduğuna dikkat çekti. Perdikis bu açıklama ile yapısal bir konunun gündeme geldiğine de işaret etti ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e kendi müzakere heyetinden bir kişinin kendi resmi pozisyonuna karşı kamuoyuna açıklama ve bunun propagandasını yapma hakkına sahip olup olmadığını netleştirmesi çağrısında bulundu.
Dayanışma Hareketi de Cumhurbaşkanı’nın, Markulli’nin “Meclisin müzakerelere karşı mini darbe yaptığı” görüşüne ilişkin en azından tavır alma zorunda olduğunu görüşünde. Hareket Basın Sözcüsü Yannis Selinopulos Cumhurbaşkanı’ndan en nihayetinde konuya ilişkin kendi pozisyonunu netleştirmesini de istedi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:29

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand