Mart Konferansı öncesi Kıbrıs sorununda temaslar yoğunlaştı

Mart ayı başına planlanan Kıbrıs Konferansı öncesi yoğun gelişmeler yaşanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile üç saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Gelecek hafta da önce Türkiye’yi daha sonra da Britanya’yı ziyaret edecek. Eide dün Yunanlı Bakan ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Mont Pelerin’de garantiler konusunda uzmanlar düzeyinde yapılan görüşmede sağlanan ilerlemeden cesaret aldığını, ancak Yunanistan ve Türkiye ilişkilerinde yaşanan gerginlik nedeniyle ortaya çıkan olumsuz atmosferin kendisini düşündürdüğünü söyledi. Eide Mart ayındaki Konferansın Dışişleri Bakanları düzeyinde bir ara Konferans olacağını ve bunu liderler düzeyinde bir başkasının izleyeceğini de ifade etti. Nikos Kocas ile hem Kıbrıslırumlar hem Kıbrıslıtürkler hem de garantör güçler tarafından karşılıklı kabul edilebilecek bir çerçevede garantiler konusunda geliştirilen düşünceleri detayına ele aldıklarını ifade etti. Mükemmel liderler olarak nitelendirdiği Anastasiadis ve Akıncı’nın ele aldıkları karmaşık bir sorunla kaşrı karşıya bulunulduğunu da dile getirdi. Anastasiadis ve Akıncı’nın adanın bölünmüşlüğünü şimdi geride bırakıp Avrupa ilkeleri ile uyumlu iki bölgeli iki toplumlu bir federasyona temel atabileceklerine dikkat çekti. Bu süreçte Güvenlik Konseyi’nin tam bir desteğine sahip olduklarını, Konsey üyelerinin tümünün süreci sıcak bir biçimde desteklediklerini not etti ve var olan momentumu korumak ve bir sonuca ulaşmak için iki lideri ve sürece dahil olan çevreleri cesaretlendirmek için yapabilecekleri her şeyi yaptıklarının altını çizdi.
Bu arada RİK’in elde ettiği bilgilere göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Türkiye’nin tavırlarından ve bu ülkenin Cenevre Konferansı’nda müzakerelerin kesilmesinin sorumluluğunun Yunanistan’a yükleyerek suçlama oyunlarına girmesinden duyduğu rahatsızlığı Eide’ya iletti. Diplomatik kaynaklara göre Eide da sorumluluğun Yunan tarafına yüklenilmesinin haksızsızlık olduğu görüşünü ortaya koydu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:35

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand