Mart Konferansı öncesi Kıbrıs sorununda temaslar yoğunlaştı

Mart ayı başına planlanan Kıbrıs Konferansı öncesi yoğun gelişmeler yaşanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile üç saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Gelecek hafta da önce Türkiye’yi daha sonra da Britanya’yı ziyaret edecek. Eide dün Yunanlı Bakan ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Mont Pelerin’de garantiler konusunda uzmanlar düzeyinde yapılan görüşmede sağlanan ilerlemeden cesaret aldığını, ancak Yunanistan ve Türkiye ilişkilerinde yaşanan gerginlik nedeniyle ortaya çıkan olumsuz atmosferin kendisini düşündürdüğünü söyledi. Eide Mart ayındaki Konferansın Dışişleri Bakanları düzeyinde bir ara Konferans olacağını ve bunu liderler düzeyinde bir başkasının izleyeceğini de ifade etti. Nikos Kocas ile hem Kıbrıslırumlar hem Kıbrıslıtürkler hem de garantör güçler tarafından karşılıklı kabul edilebilecek bir çerçevede garantiler konusunda geliştirilen düşünceleri detayına ele aldıklarını ifade etti. Mükemmel liderler olarak nitelendirdiği Anastasiadis ve Akıncı’nın ele aldıkları karmaşık bir sorunla kaşrı karşıya bulunulduğunu da dile getirdi. Anastasiadis ve Akıncı’nın adanın bölünmüşlüğünü şimdi geride bırakıp Avrupa ilkeleri ile uyumlu iki bölgeli iki toplumlu bir federasyona temel atabileceklerine dikkat çekti. Bu süreçte Güvenlik Konseyi’nin tam bir desteğine sahip olduklarını, Konsey üyelerinin tümünün süreci sıcak bir biçimde desteklediklerini not etti ve var olan momentumu korumak ve bir sonuca ulaşmak için iki lideri ve sürece dahil olan çevreleri cesaretlendirmek için yapabilecekleri her şeyi yaptıklarının altını çizdi.
Bu arada RİK’in elde ettiği bilgilere göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Türkiye’nin tavırlarından ve bu ülkenin Cenevre Konferansı’nda müzakerelerin kesilmesinin sorumluluğunun Yunanistan’a yükleyerek suçlama oyunlarına girmesinden duyduğu rahatsızlığı Eide’ya iletti. Diplomatik kaynaklara göre Eide da sorumluluğun Yunan tarafına yüklenilmesinin haksızsızlık olduğu görüşünü ortaya koydu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:35

Son Haberler

30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
Tüm haberler

Video on Demand