Yıldırım: Kıbrıs sorununda karşılıklı fedakarlık yapılmalı

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Kıbrıs sorununda tek taraf olarak değil, karşılıklıklı fedakarlıkların yapılması gerektiğini vurguladı.

Yıldırım, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Ankara’da gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı ortak açıklamada, Türkiye’nin Birleşik adil, iki federasyonlu bir Kıbrıs arzu ettiğini ve bunun Avrupa'nın ve Türkiye'nin yanı sıra Yunanistan'ın da arzu ettiği bir çözüm olacağını savundu. Türkiye Başbakanı, bu sebeple tarafların daha dikkatli ve sabırlı olması ayrıca gereken fedakarlıkları karşılıklı yapması gerektiğini ifade etti. Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılmasının Ankara’nın en büyük arzusu oluğunu dile getirdi. Angela Merkel yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakanıyla Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin hızlanması ve sonuç alınması gerektiğiyle ilgili anlaşmaya vardıklarını belirtti. Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye’nin yanı sıra tüm Avrupa Birliği için Kıbrıs sorununu önemli bir mesele olduğunu vurguladı. Almanya Şansölyesi önceleri Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirerek, Ege denizindeki gerginlik, Suriye ve Irak’taki gelişmeler, teröre karşı mücadele ve mülteci krizi konularını ele aldı.

Binali Yıldırım, Yunanistan ve Türkiye arasında bulunan gerginliği sürdürerek, Türkiye’nin düşmanca hareketlere her zaman yanıt vereceğini açıkladı. Türkiye’nin provokasyonlara bazen de gülümseyerek cevap verdiğini fakat bunun yanlış anlaşılmaması gerektiğini ifade etti. Türkiye Başbakanı, Ege Denizi’nde bulunan 130 kaya parçasının mülkiyetinin tartışmalı olduğunu savundu.  Yunanistan Savunma Bakanı’nın kayalıklarda poz vermesinin Türkiye için herhangi bir anlam ifade etmediğini söyledi. Yıldırım, Ege’de küçüklü büyüklü 130 kaya parçası bulunduğunu ve bunların kime ait olduğunun bilinmediği görüşünü ortaya koydu. Ayrıca iki ülkenin ortak gelecek ve ortak çıkarları konusunda görüşmesi gerektiğini belirtti. Binali Yıldırım, Yunanistan yargıtayının 15 temmuz’daki başarısız darbe girişimine katıldığı düşünülen 8 Türk askerinin iade edilmemesiyle ilgili kararını hayal kırıklığı olarak niteleyerek, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a mektup göndererek, kararın  hukuk çerçevesinde tekrar değerlendirmesi beklentisini ifade ettiğini fakat henüz yanıt almadığını kaydetti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:35

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand