Yıldırım: Kıbrıs sorununda karşılıklı fedakarlık yapılmalı

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Kıbrıs sorununda tek taraf olarak değil, karşılıklıklı fedakarlıkların yapılması gerektiğini vurguladı.

Yıldırım, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Ankara’da gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı ortak açıklamada, Türkiye’nin Birleşik adil, iki federasyonlu bir Kıbrıs arzu ettiğini ve bunun Avrupa'nın ve Türkiye'nin yanı sıra Yunanistan'ın da arzu ettiği bir çözüm olacağını savundu. Türkiye Başbakanı, bu sebeple tarafların daha dikkatli ve sabırlı olması ayrıca gereken fedakarlıkları karşılıklı yapması gerektiğini ifade etti. Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılmasının Ankara’nın en büyük arzusu oluğunu dile getirdi. Angela Merkel yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakanıyla Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin hızlanması ve sonuç alınması gerektiğiyle ilgili anlaşmaya vardıklarını belirtti. Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye’nin yanı sıra tüm Avrupa Birliği için Kıbrıs sorununu önemli bir mesele olduğunu vurguladı. Almanya Şansölyesi önceleri Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirerek, Ege denizindeki gerginlik, Suriye ve Irak’taki gelişmeler, teröre karşı mücadele ve mülteci krizi konularını ele aldı.

Binali Yıldırım, Yunanistan ve Türkiye arasında bulunan gerginliği sürdürerek, Türkiye’nin düşmanca hareketlere her zaman yanıt vereceğini açıkladı. Türkiye’nin provokasyonlara bazen de gülümseyerek cevap verdiğini fakat bunun yanlış anlaşılmaması gerektiğini ifade etti. Türkiye Başbakanı, Ege Denizi’nde bulunan 130 kaya parçasının mülkiyetinin tartışmalı olduğunu savundu.  Yunanistan Savunma Bakanı’nın kayalıklarda poz vermesinin Türkiye için herhangi bir anlam ifade etmediğini söyledi. Yıldırım, Ege’de küçüklü büyüklü 130 kaya parçası bulunduğunu ve bunların kime ait olduğunun bilinmediği görüşünü ortaya koydu. Ayrıca iki ülkenin ortak gelecek ve ortak çıkarları konusunda görüşmesi gerektiğini belirtti. Binali Yıldırım, Yunanistan yargıtayının 15 temmuz’daki başarısız darbe girişimine katıldığı düşünülen 8 Türk askerinin iade edilmemesiyle ilgili kararını hayal kırıklığı olarak niteleyerek, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a mektup göndererek, kararın  hukuk çerçevesinde tekrar değerlendirmesi beklentisini ifade ettiğini fakat henüz yanıt almadığını kaydetti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:35

Son Haberler

29 Eylül
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Tüm haberler

Video on Demand