25/2/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Ankara ve Mustafa Akıncı Kıbrıs sorununda müzakere sürecinde çıkmaz yolunu seçtiler ve güvenlik konularını tartışmaktan kaçmak istiyorlar. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guteres'e göndereceği mektupta bunları not edecek. Mektup önümüzdeki Salı günü Guteres'in elinde olacak.Mektupta, müzakere sürecini devre dışı bırakma yönünde Türk oyunları şikayet edilecek. Lefkoşa krizin Türk tarafının güvenlik ve askerler konusunu tartışmak istemediği için yaratıldığı görüşünde. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı mektupta geçen Ocak ayınsa herhangi bir ilerleme sağlanmadığını ve Türk tarafının tartışmaları dondurma yolunu seçtiğini not edecek. Öz olarak Lefkoşa'nın değerlendirmesine göre Cenevre Konferansı sonrası bazı çok sınırlı değişim dışında ileriye herhangi bir adım atılmadı. Mektubun uzun ve detaylı olmasına ve Kıbrısrum tarafının tezinyle ilgili tüm argümanların kayda geçirilmesine karar verildi. Bu arada işgalci lider yeni açıklamalarında "Kıbrısrum tarafına enosis plesibiti ilgili Meclis kararını geri çekerek "yanlışını düzeltmesi" çağrısında bulundu. Yanlışlarını düzeltsinler ve ben ertesi günü masada olacağım. Kim kime direktif vermiş görelim" dedi. Akıncı'nın yeni açıklamalarında ilginç olan i bir anlaşmanın yada çıkmazın ertesi günü sahte devlete yaklaşımı oldu. Akıncıya göre çözüm durumunda sahte devlet Kıbrıstürk oluşturucu devletine dönüştürülecek. Eğer bu olmazsa Akıncı'nın ifadesiyle iki farklı bölge kökleşecek ve iki farklı devlet kendi yollarına devam edecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Sayıştay Başkanı Odiseas Mihayilidis Hidro Karbon Fonu'nun denetimin aşamaları konusunda Meclis Maliye Komisyonu'na yeni bir mektup gönderdi. Mihayilidis bu mektubu ile Maliye Bakanı'nı yeniden duvara dayadı. Maliye Bakanlığı yetkilisinin Meclis'i yanıltıcı bilgiler verdiğini söyledi. Maliye Bakanlığı'nın Meclis'e sunduğu belgede Uluslararası Para Fonu'nun raporundan alıntılar vardı ve Fon'un görüşlerinin Bakanlığın görüşlerini destekler yönde olduğu izlenimi verilmişti.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs enerji merkezine dönüştürülüyor" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda müzakereler çıkmaza girerken Kıbrıs Cumhuriyeti için enerji düzeyindeki mesajlar cesaret verici olmanın da ötesinde. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde çalışmaların ve dev enerji şirketlerinin Kıbrıs alanlarına ilgisi ötesinde Kıbrıs'ın elektrik alanında bölge ülkeleriyle bağlantısı konusu da hızla ilerliyor. Bu ay içerisinde Mısır-Kıbrıs-Yunanistan arasında 2 bin megawayt gücünde Avrupa-Asya İnterconnectorü ile ilgili kayda değer hareketlenmeler olması bekleniyor. Bu çalışmanın son araştırmalarının finansmanı için 14,5 milyon euoluk fon Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı enosis plesibiti ile ilgili Meclis kararı sonrası ortaya koydukları tezlerde ısrarlı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutteres'e bir mektup göndererek sürece ilişkin yaşanlar hakkında bilgi verme kararı aldı. Cumhurbaşkanı bu arada Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'yı da sorunun özüne ilişkin değil ancak yöntemine ilişkin açıkta bırakacak bir tavır aldı. Cumhurbaşkanı İthalatçılar ödül töreni çerçevesinde gazetecilere açıklamalarda bulunurken bir yandan Akıncı'nın Genel Sekreter'e gönderdiği mektubunda ifade ettiklerini yanıt vermeyi istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı, devamla, “Sayın Akıncı`nın mektubundan sonra hemen yanıtlamak istedim ancak liderler arası yapılması planlanan görüşmeye katılması dileğiyle zaman vermek istedim. Daha fazla zamana yer olmadığı görünüyor ve bundan dolayı BM Genel Sekreteri`ne en geç salı gününe kadar bir mektup gönderilecek” dedi. Yaşananların Türkiye'deki referandum nedeniyle müzakere sürecinin dondurulmak istenmesiyle bağının sorulması üzerine " Bir taraftan bunun referandum olduğuna inanmak istiyorum. Türkiye'nin ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temel hedefi arzuladıklarını başarmaktır ve bir diğer neden de güvenlik, garantiler ve askerlerin kalması konusunda geliştirdikleri söylem temelinde gerçek niyetlerini açıklama arzusunda olmamalarıdır. " dedi. Cumhurbaşkanı referandum sonrası Türkiye'nin yükümlülüklerinden kaçması için artık yeni bahaneler kalmaması dileğinde bulundu. Bir gazetecinin yeni bir yöntem ve yeni bir yaklaşım izlenmesi gerektiği ifadesini sorması üzerine de “şu ana kadar anlaşılan konular bir listeye kayıt edilmesi, küçük ve büyük anlaşmazlıkların kayıt edilmesi, 13 Mart tarihinde yapılması planlanan Kıbrıs Konferansına kadar çalışmaların yapılması ve geriye kalan az veya en az önem taşıyan konuların tamamlanması ve devamla, askıda bulunan önemli konular üzerine tartışmaların yapılmasıdır” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Mustafa Akıncı'nın tavrı ve diyaloga katılmaması sonrası yeni bir şu anda yeni bir yöntemin söz konusu olamayacağına dikkat çekti. Ortaya çıkan bu görüntüden Eide'nın sorumluluğunun ne olduğunun sorulması üzerine de bu aşamada ve özellikle de görüşmeyi kimin terk ettiğini objektif bir biçimde ifade ettiği bir anda Eide'ya sorumluluk yüklenemeyeceği görüşünde olduğunu ifade etti. Eide'nın yöntem konusunda sorumluluk taşıdığı izlenimi verdiğinin belirtilmesi üzerine de, üzerinde anlaşmaya varılanların özüne yönelik müdahale olmaması ve herkesin uyması gerektiği konusunda ısrar edilmesi gereğine işaret etti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi kayıpların kimlik tespitinde olası yanlışlara ilişkin yeninden denetim yapılıyor olunması. Gazeteye göre Kıbrıslırum br kaybın kimlik tespitinde yanlış yapıldığı tespiti sonrası Kıbrıs Nevroloji Enstitüsü'nde kurulan ve çalışan iki toplumlu DNA testi ile kayıpların kimliklerinin tespiti mekanizmanın 27-212 döneminde vardığı 334 vaka yeniden incelenmeye alındı. Elde edilen bilgilere göre o dönem varılan sonuçlar Kıbrıs Kayıplar Komitesi'nin işbirliği yaptığı Amerika Birleşik Devletleri'ndeki BODE enstitüsüne de gönderilmişti. Gönderilen verilerden 25'si üzerinde çalışılmış ve bunların 7'i doğrulanmıştı. Geri kalan 18 vaka için ise ek bilgi talebinde bulunulmuştu. Şimdi olası yanlışlar konusunda farklı görüşler var. Bazıları bunun sorumlusu olarak genetikçileri bazıları ise Kayıplar Komitesi antropologlarını görüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Meclis'in Kıbrıs'ta sigara içimiyle ilgili düzenlemeleri Avrupa Genelgesiyle uyumlaştırması çalışması aylar aldı. Yeni düzenlemede kumarhanelerde ve otellerde sigara içilmesine yasak getirilmedi. Sağlık Bakanlığı'nın daha sert önlemler ve cezalar öngördüğü teklif sonuçta Meclis'te yumuşatıldı. Yasaların çiğnenmesi durumunda işletme sahiplerine 2 bin euro olarak öngörülen para cezası Meclis'te 85 euroya düşürüldü.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi üst düzey bir kamu görelisinin eşinin şirketine 1. sınıfa giren ölü hayvan atıkları üzerinde çalışma yapma izni verilmesi. Gazeteye göre Aradippu bölgesinde üst düzey bir kamu görelisinin eşinin şirketine 1. sınıfa giren ölü hayvan atıkları üzerinde çalışma yapma izni verilmesi skandal olarak nitelendirildi. Veteriner Dairesi'ni bu koyu yönetim biçimi beraberinde bir dizi soruya da getirdi. Bu arada sağlıklarından endişe duyan Aradippuluların da bu gelişmeye tepki göstermesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL milletvekilleri Özelleştirme Biriminin kaldırılması için Meclis'e yasa teklifi sundu. Yasa Teklifinin gerekçelendirmesinde Birimin işleyişiyle ilgili 2017 devlet bütçesinde bu Birimin işleyişinin artık nesnelliğin kalmadığına dikkat çekildiği üzerinde duruldu. Kamuya ait varlıkların Maliye Bakanlığı'nın idaresinde olduğu ve başka bir kuruma gerek olmadığı görüşü de savunuldu. Bu birimin kaldırılmasıyla Meclis'n kamuya ait varlıkların üçüncü çevrelere devri konusunda her tür uğraşıya karşı olduğu iradesinin ortaya konacağına da vurgu yapıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk lider yarın New York’ta bir araya geliyor.
13:38
Savunma Bakanı: Kıbrıs Rum tarafı, BM kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir diyaloğa odaklı
13:33
Larnaka'da uyuşturucu operasyonu: 35 yaşındaki erkek şahıs, evini uyuşturucu bahçesine çevirdi.
13:30
Cumhurbaşkanı, dün gece New York’ta düzenlenen resmi yemekte Robert Menendez ile görüştü
13:28
Cumhurbaşkanı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüştü: Konu kapandı.
13:25
Yunanistan: 16 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi ve 1,853 vaka saptandı.
13:21
25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand