Anastasiadis: Müzakerelerin teşviki için BM'ye yeni yaklaşım gerekli

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Cyprus Weekly ve Kıbrıslı Türk gazetesi Havadis’e verdiği röportajda, Birleşmiş Milletler’in daha iyi iş yapması gerektiğini vurgulayarak,

uluslararası örgütün müzakerelerin teşvik edilmesi için yeni bir yaklaşıma gereksinim duyduğunu ifade etti. Anastasiadis, Espen Barth Eide’nin müzakere sürecinde takip edilen veya takip edilmesi gereken metodlala ilgili eleştirilebileceğini savundu. Bununla birlikte ilk kez Birleşmiş Milletler’in sürecin Kıbrıs mülkiyetinde olmasına saygı duyduğunu belirtti. Gözlemlenen çıkmaza neden olan meclisin Enosis referandumuyla ilgili kararını talihsiz ve zamansız olarak niteleyerek, Türk tarafının tepkisinin de aşırı olduğunu ileri sürdü. Meclis kararının, Türk tarafının çözüme yönelik olumlu söylemlerini eyleme dökmesi gereken bir dönemde, müzakerelerden çekilmesi için bahane yarattığını dile getirdi. Diyaloğa geri dönülmesi konusunun ikinci kez düşünüleceğine dair umudunu ifade ederek, bunun Nisan ayında Türkiye’deki referandumdan önce yapılmayacağı görüşünü ortaya koydu. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın referandumda olumlu sonuç alabilemek için, müzakerelerde özellikle işgal ordusunun Kıbrıs’tan çekilmesiyle konusunda önemli engeller yarattığını kaydetti. Cumhurbaşkanı, Türk tarafının çağ dışı kalmış müdahale haklarınn iptal edilmesi, orduların çekilmesi veya toprak ve garantiler konularındaki düzenlemeler gibi noktalarda adaletin sağlanmasına katkı koyacak pozisyonda olmadığı için müzakerelerin kesintiye uğradığın söyledi. Anastasiadis,  hoşumuza gitse veya gitmese de, ya da Akıncı kabul edip etmese de, Türkiye’nin Kıbrıs Türk liderliğini kontrol ettiğinin iyi bilinen birşey olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, dönüşümlü başkanlık konusundan bahsederek, Kıbrıs Türk tarafının toprak konusunu geciktirirken ve garantörlük konusunda görüşmezken, neden Kıbrıs Rum tarafının vereceği bulunan konularda mesele çıkardığını sorguladı. Bu durumun, Kıbrıslı Rumların endişelerine yanıt verme konusundaki zayıflığını gösterdiğini belirtti. Uluslarası boyutun görüşülmesinden ömce, tüm içsel konuların kapatılması görüşünün bulunduğunu fakat böyle bir durumda Kıbrıs Rum tarafının güvenlik konusunda herhangi bir müzakere kartı bulunmayacağının anlaşılması gerektiğini söyledi.  Cumhurbaşkanı Anastasiadis, müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu çünkü vizyonunun Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine yönelik olduğunu ifade etti. Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum siyasi partilerinin seçim öncesi kampanyasına başladığına dair eleştirilerini reddederek, düşündüğü son konunun Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu vurguladı. Bu konuyu da Kıbrıslı Türk liderin yanı sıra Kıbrıs Rum siyasi partilerine de açıkladığını sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:30

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand