Anastasiadis: Müzakerelerin teşviki için BM'ye yeni yaklaşım gerekli

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Cyprus Weekly ve Kıbrıslı Türk gazetesi Havadis’e verdiği röportajda, Birleşmiş Milletler’in daha iyi iş yapması gerektiğini vurgulayarak,

uluslararası örgütün müzakerelerin teşvik edilmesi için yeni bir yaklaşıma gereksinim duyduğunu ifade etti. Anastasiadis, Espen Barth Eide’nin müzakere sürecinde takip edilen veya takip edilmesi gereken metodlala ilgili eleştirilebileceğini savundu. Bununla birlikte ilk kez Birleşmiş Milletler’in sürecin Kıbrıs mülkiyetinde olmasına saygı duyduğunu belirtti. Gözlemlenen çıkmaza neden olan meclisin Enosis referandumuyla ilgili kararını talihsiz ve zamansız olarak niteleyerek, Türk tarafının tepkisinin de aşırı olduğunu ileri sürdü. Meclis kararının, Türk tarafının çözüme yönelik olumlu söylemlerini eyleme dökmesi gereken bir dönemde, müzakerelerden çekilmesi için bahane yarattığını dile getirdi. Diyaloğa geri dönülmesi konusunun ikinci kez düşünüleceğine dair umudunu ifade ederek, bunun Nisan ayında Türkiye’deki referandumdan önce yapılmayacağı görüşünü ortaya koydu. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın referandumda olumlu sonuç alabilemek için, müzakerelerde özellikle işgal ordusunun Kıbrıs’tan çekilmesiyle konusunda önemli engeller yarattığını kaydetti. Cumhurbaşkanı, Türk tarafının çağ dışı kalmış müdahale haklarınn iptal edilmesi, orduların çekilmesi veya toprak ve garantiler konularındaki düzenlemeler gibi noktalarda adaletin sağlanmasına katkı koyacak pozisyonda olmadığı için müzakerelerin kesintiye uğradığın söyledi. Anastasiadis,  hoşumuza gitse veya gitmese de, ya da Akıncı kabul edip etmese de, Türkiye’nin Kıbrıs Türk liderliğini kontrol ettiğinin iyi bilinen birşey olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, dönüşümlü başkanlık konusundan bahsederek, Kıbrıs Türk tarafının toprak konusunu geciktirirken ve garantörlük konusunda görüşmezken, neden Kıbrıs Rum tarafının vereceği bulunan konularda mesele çıkardığını sorguladı. Bu durumun, Kıbrıslı Rumların endişelerine yanıt verme konusundaki zayıflığını gösterdiğini belirtti. Uluslarası boyutun görüşülmesinden ömce, tüm içsel konuların kapatılması görüşünün bulunduğunu fakat böyle bir durumda Kıbrıs Rum tarafının güvenlik konusunda herhangi bir müzakere kartı bulunmayacağının anlaşılması gerektiğini söyledi.  Cumhurbaşkanı Anastasiadis, müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu çünkü vizyonunun Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine yönelik olduğunu ifade etti. Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum siyasi partilerinin seçim öncesi kampanyasına başladığına dair eleştirilerini reddederek, düşündüğü son konunun Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu vurguladı. Bu konuyu da Kıbrıslı Türk liderin yanı sıra Kıbrıs Rum siyasi partilerine de açıkladığını sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:30

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand