Anastasiadis: Müzakerelerin teşviki için BM'ye yeni yaklaşım gerekli

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Cyprus Weekly ve Kıbrıslı Türk gazetesi Havadis’e verdiği röportajda, Birleşmiş Milletler’in daha iyi iş yapması gerektiğini vurgulayarak,

uluslararası örgütün müzakerelerin teşvik edilmesi için yeni bir yaklaşıma gereksinim duyduğunu ifade etti. Anastasiadis, Espen Barth Eide’nin müzakere sürecinde takip edilen veya takip edilmesi gereken metodlala ilgili eleştirilebileceğini savundu. Bununla birlikte ilk kez Birleşmiş Milletler’in sürecin Kıbrıs mülkiyetinde olmasına saygı duyduğunu belirtti. Gözlemlenen çıkmaza neden olan meclisin Enosis referandumuyla ilgili kararını talihsiz ve zamansız olarak niteleyerek, Türk tarafının tepkisinin de aşırı olduğunu ileri sürdü. Meclis kararının, Türk tarafının çözüme yönelik olumlu söylemlerini eyleme dökmesi gereken bir dönemde, müzakerelerden çekilmesi için bahane yarattığını dile getirdi. Diyaloğa geri dönülmesi konusunun ikinci kez düşünüleceğine dair umudunu ifade ederek, bunun Nisan ayında Türkiye’deki referandumdan önce yapılmayacağı görüşünü ortaya koydu. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın referandumda olumlu sonuç alabilemek için, müzakerelerde özellikle işgal ordusunun Kıbrıs’tan çekilmesiyle konusunda önemli engeller yarattığını kaydetti. Cumhurbaşkanı, Türk tarafının çağ dışı kalmış müdahale haklarınn iptal edilmesi, orduların çekilmesi veya toprak ve garantiler konularındaki düzenlemeler gibi noktalarda adaletin sağlanmasına katkı koyacak pozisyonda olmadığı için müzakerelerin kesintiye uğradığın söyledi. Anastasiadis,  hoşumuza gitse veya gitmese de, ya da Akıncı kabul edip etmese de, Türkiye’nin Kıbrıs Türk liderliğini kontrol ettiğinin iyi bilinen birşey olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, dönüşümlü başkanlık konusundan bahsederek, Kıbrıs Türk tarafının toprak konusunu geciktirirken ve garantörlük konusunda görüşmezken, neden Kıbrıs Rum tarafının vereceği bulunan konularda mesele çıkardığını sorguladı. Bu durumun, Kıbrıslı Rumların endişelerine yanıt verme konusundaki zayıflığını gösterdiğini belirtti. Uluslarası boyutun görüşülmesinden ömce, tüm içsel konuların kapatılması görüşünün bulunduğunu fakat böyle bir durumda Kıbrıs Rum tarafının güvenlik konusunda herhangi bir müzakere kartı bulunmayacağının anlaşılması gerektiğini söyledi.  Cumhurbaşkanı Anastasiadis, müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu çünkü vizyonunun Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine yönelik olduğunu ifade etti. Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum siyasi partilerinin seçim öncesi kampanyasına başladığına dair eleştirilerini reddederek, düşündüğü son konunun Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu vurguladı. Bu konuyu da Kıbrıslı Türk liderin yanı sıra Kıbrıs Rum siyasi partilerine de açıkladığını sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:30

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand