Anastasiadis: Müzakerelerin teşviki için BM'ye yeni yaklaşım gerekli

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Cyprus Weekly ve Kıbrıslı Türk gazetesi Havadis’e verdiği röportajda, Birleşmiş Milletler’in daha iyi iş yapması gerektiğini vurgulayarak,

uluslararası örgütün müzakerelerin teşvik edilmesi için yeni bir yaklaşıma gereksinim duyduğunu ifade etti. Anastasiadis, Espen Barth Eide’nin müzakere sürecinde takip edilen veya takip edilmesi gereken metodlala ilgili eleştirilebileceğini savundu. Bununla birlikte ilk kez Birleşmiş Milletler’in sürecin Kıbrıs mülkiyetinde olmasına saygı duyduğunu belirtti. Gözlemlenen çıkmaza neden olan meclisin Enosis referandumuyla ilgili kararını talihsiz ve zamansız olarak niteleyerek, Türk tarafının tepkisinin de aşırı olduğunu ileri sürdü. Meclis kararının, Türk tarafının çözüme yönelik olumlu söylemlerini eyleme dökmesi gereken bir dönemde, müzakerelerden çekilmesi için bahane yarattığını dile getirdi. Diyaloğa geri dönülmesi konusunun ikinci kez düşünüleceğine dair umudunu ifade ederek, bunun Nisan ayında Türkiye’deki referandumdan önce yapılmayacağı görüşünü ortaya koydu. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın referandumda olumlu sonuç alabilemek için, müzakerelerde özellikle işgal ordusunun Kıbrıs’tan çekilmesiyle konusunda önemli engeller yarattığını kaydetti. Cumhurbaşkanı, Türk tarafının çağ dışı kalmış müdahale haklarınn iptal edilmesi, orduların çekilmesi veya toprak ve garantiler konularındaki düzenlemeler gibi noktalarda adaletin sağlanmasına katkı koyacak pozisyonda olmadığı için müzakerelerin kesintiye uğradığın söyledi. Anastasiadis,  hoşumuza gitse veya gitmese de, ya da Akıncı kabul edip etmese de, Türkiye’nin Kıbrıs Türk liderliğini kontrol ettiğinin iyi bilinen birşey olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, dönüşümlü başkanlık konusundan bahsederek, Kıbrıs Türk tarafının toprak konusunu geciktirirken ve garantörlük konusunda görüşmezken, neden Kıbrıs Rum tarafının vereceği bulunan konularda mesele çıkardığını sorguladı. Bu durumun, Kıbrıslı Rumların endişelerine yanıt verme konusundaki zayıflığını gösterdiğini belirtti. Uluslarası boyutun görüşülmesinden ömce, tüm içsel konuların kapatılması görüşünün bulunduğunu fakat böyle bir durumda Kıbrıs Rum tarafının güvenlik konusunda herhangi bir müzakere kartı bulunmayacağının anlaşılması gerektiğini söyledi.  Cumhurbaşkanı Anastasiadis, müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu çünkü vizyonunun Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine yönelik olduğunu ifade etti. Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum siyasi partilerinin seçim öncesi kampanyasına başladığına dair eleştirilerini reddederek, düşündüğü son konunun Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu vurguladı. Bu konuyu da Kıbrıslı Türk liderin yanı sıra Kıbrıs Rum siyasi partilerine de açıkladığını sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:30

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand