22/2/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yasadışı devlette gerçekleştirdiği temaslar sonrası Kıbrıs sorununda gelinen aşama. Gazeteye göre Kıbrısrum tarafına "boyun eğdirmek" için artık tehditleri de gündeme getiren Türk tarafı Kıbrıs sorununda ipleri geriyor. İşgalci liderlikle bir araya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun var olduğu ortamda Türk tarafı Kıbrıs sorununda her zaman kendi koşullarında alanı netleştirmeye çalıştı. Mevlüt Çavuşoğlu ve Akıncı dün verdikleri mesajlar ve ortaya koydukları koşullara göre görüşmelere yeniden dönüş Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in kamuoyu önünde özür dilemesine ve enosis referandumu konusunda Meclis kararını geri çekmesini bağlı. Bunun da ötesinde Akıncı ve Çavuşoğlu Meclis kararı edeniyle garantileri devamına da vurgu yaptılar. Buna paralel bugünkü fırsatın kullanılmaması hal,nde başka seçeneklere atıfta bulunarak işgal bölgesinin Türkiye'ye bağlanması olasılığına da kapıyı açık bıraktılar. Çavuşoğlu bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti'nin gerçekleştirmekte olduğu doğal gaz konusunda bir de tehdit mesajı geçti ve Türk savaş gemilerinin Akdeniz'de bulunduğunu belirterek "sabırlarının tükenmekte olduğunu" ifade etti. Türk tarafının ortaya koyduğu tavır Lefkoşa'yı rahatsız etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis kendisinin Akıncı'yı bekleyerek yarınki programlanmış görüşmede var olacağını açıklarken işgal bölgesinde bazıları kendi kişiliğine de yönelen açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı da saklamadı. Anastasiadis müzakereler tarihinde ilk kez diyalogun bazılarının görüşmecilerine boyun eğdireceklerini zannederek egoistçe ısrarları kesilmesi ilk kez yaşanıyor dedi Akıncı'ya mesaj göndererek görüşmelere gelmemek için ayak sürüdüğünü söyledi. Bu arada tarafların kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda otaya koymuş olmalarına karşı Birleşmiş Milletler de kendi temaslarında tarafların niyetlerini öğrenmeye çalışıyorlar. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar dün Akıncı ile görüştü ve bugün de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile bir araya gelmesi bekleniyor. Yarınki Anastasiadis- Akıncı görüşmesinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin de bugün açıklanması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs mevduatlarda tıraşlama konusunda ilk davasını kazandı. Küçük bir meblağı ilgilendirse de bu davanın kazanılmasının Kıbrıs açısından önemi büyük. İki Polonya vatandaşı İsviçre Ticaret Bankasına başvurarak Kıbrıs'a yaptıkları 4,2 milyon euroluk paralarını 2013 yılındaki tıraşlama sonucu kaybettiklerini belirtmişler ve bu paranın faizleriyle birlikte Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kendilerine geri verilmesini talep etmişlerdi. Mahkemenin bu taleplerini haklı bulmamamsı sonucu şimdi iki Polonyalı Kıbrıs Cumhuriyeti'ne 1,17 milyon euro da avukatlık masrafı ödeyecek. Mahkeme kararına göre bu olayda yatırımcıları koruma amacıyla Polonya ve Kıbrıs arasında imzalanan anlaşmanın öngördüğü kamulaştırma olayı olmadı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs sorununda görüşmeler çökmeye doğru gidiyor" başlığı altında. Gazeteye göre Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuloğlu'nun dün işgal bölgesine ziyareti sonrası ortaya çıkan durum görüşmelerin çıkmaza yöneldiğini ortaya koydu . Türk tarafı garantilerde ısrar ederek müzakerelere mezar taşını dikiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türkiye'de Erdoğan'ın kazansa dahi 16 Nisan referandumu sonrası Kıbrıs sorununda daha yapıcı bir tavır izleyeceğine yönelik bir gösterge yok. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis APE'ye verdiği röportajda Erdoğan'ın sadece lafta kaldığını, Türkiye'nin Kıbrıs sorununda çözüm istediği söylemini bugüne kadar hayata geçirmediğini belirtti. Esas sorunun da nasıl bir çözüm istendiği olduğuna dikkat çekti. "Eğer istedikleri Türk ölçülerindeyse bu Kıbrıslırumlar için çözüm olamaz" dedi. Cumhurbaşkanı, Kıbrıslıtürk lider Akıncı'nın geçen Perşembe görüşmeden ayrılması konusunda ise bu tavrı aşırı bulduğunu belirtti. Bu ayrılma kararını Erdoğan'ın 16 Nisan referandumu ile ilgili beklentileriyle ilişkilendirdi. Cumhurbaşkanı aynı röportajda Akıncı'nın Cenevre'de masaya koyduğu haritanın tatmin edici olmadığını çünkü çok sayıda Kıbıslıruma geri dönüş olanağı verecek bölgeleri içermediğini söyledi. Türk garantilerinin ve çözüm sonrası adada Türk askeri varlığının garanti edilen devletçik için bir tür bağımlılığı, Kıbrısrum devletçiği içinse açık tehdidi getirdiğini ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına dört özgürlüğün verilmesin de Kıbrıs Helenizminin varlığını tehlikeye atacağı görüşünü savundu.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla Türk tarafının müzakerelere geri dönüş koşullarını belirlemiş olması. Gazeteye göre Çavuşopğlu'nun dünkü temasları sırasına Türk tarafı ses tonunu, saldırgan tavrını yükseltti ve kendi tavrını dayatma pozisyonuna girdi. Çavuşoğlu Hükümetinin garantiler konusundaki pozisyonunu savunmak için Meclis'in enosis plesibitinin yıldönümünde orta eğitimde anılması kararını bahane olarak kullandı. Mustafa Akıncı ise Meclis'in kararının resmi olarak değiştirilmesini talep etmede ısrar etti. Bununla birlikte DİSİ'nin önerisini inceleyeceklerini ifade ederek pencereyi de tam olarak kapatmadı. Akıncı aynı anda Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten dönüşümlü başkanlığı kabul etmesini ve bu konuda Kıbrıslırumları bilgilendirmesini de istedi. Garantilerin devamı konusunda Türk tezine destek verdi. Bu arada elde edilen bilgilere göre Spehar ile görüşmesi sonarsı da Akıncı dün akşam da Perşembe günkü liderler görüşmesine gitmeme konusunda kararlı bir duruş içindeydi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dünkü açıklaması. Gazeteye göre Türkiye ve Kıbrıslıtürkler Meclis'in enosis plesipiti ile ilgili kararını kullanarak ipi geriyor. Cumhurbaşkanı'nın daha dün bu kararı mahkum etmesine ve DİSİ'nin orta eğitimde bu tür etkinliklerle ilgili yasa tasarısı sunmuş olmasına rağmen Türkler bu önemsiz olayı kullanmaya devam ediyorlar. Bu durum karşısında da Cumhurbaşkanı Anastasiadis sert tepki gösterdi ve sabrın da bir sınırı olduğunu ve bunu Akıncı'nın da anlaması gerektiğini söyledi. Kendisinin Perşembe günü görüşme alanında olacağını ve Kıbrıs sorununun çözümünü arzuluyor olması durumunda bahaneleri bırakmasını istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Devletin Kıbrıs'ta yakıttan aldığı vergi çok ciddi. Maliye bakanlığının Meclis'e sunduğu verilere göre 2016 yılında yakıttan özel tüketici vergisi olarak devlet 396 milyon euro aldı. Bundan başka Katma Değer Vergisi'nden de 75 milyon alındı ve vergiden toplam gelir 471 milyona ulaştı. Verilere göre bu rakam her yıl artıyor. Örneğin 2013'te bu rakam340 milyondu. Bugün yakıtta vergi olmasa litresi sadece 54 sente satılacak. Ancak bunun üzerine kurşunsuz benzinde 49 sent vergi ve yaklaşık 20 sent de Katma Değer Vergisi biniyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre müzakerelerle ilgili gerginlik yaşanırken AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu iki lidere Meclis'in enosis plesibitinin yıldönümü ile ilgili almış olduğu karar sonrası durumun normalleşmesi için mümkün olan her şeyi yapmaları çağrısında bulundu. Cumhuriyetçi Türk Partisi heyeti ile gerçekleştirdiği uzun süren görüşme sonrası basın mensupların konuşan Kipriyanu Meclis kararı sonrası oluşan durumu çok kritik ve çok zor olarak niteledi. Camın çatladığını söyleyen Kipriyanu bunun yeniden yapıştırılması için bazı yolların bulunması gereğine işaret etti. Yaşananlardan sonra birini daha çok birinin daha az iki liderin müzakereleri yeniden başlatacak yolları bulma sorumluluğuna sahip olduklarının altını çizdi. Hem Kıbrıslırumlar hem de Kıbrıslıtürkler tarafından kabul edilebilecek bir çözüme hangi oranda gidilebileceğinin orada araştırılması gereğine işaret etti. Tüm uğraşının ve son yıllarda elde edilen sonuçların kurban edilmemesini istedi. Görüşmelerin çökmesi durumunda Kıbrıslıların tümü için olguları çok zor, gelişmelerin çok daha olumsuz olacağının altını çizdi. Özlü bir müzakerenin yeniden başlaması için koşulları yaratmak amacıyla AKEL olarak tüm uğraşıyı ortaya koyacaklarını dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- SİDİKEK-PEO Limasol Limanı'nın özelleştirilmesinde Hükümetin ileri sürdüğü gerekçelerin şimdi kumdan kale gibi bir bir yıkılmaya başladığı görüşünde. SDİKEK'e göre Limasol Limanı'nda yaşanan gelişmeler ekonomide bu kadar stratejik öneme sahip limanın özel sektöre verilmesini savunanları ve bunun gerçekleşmesi için Meclis'te onay vereleri ikinci bir kez düşünmeye itmeli. Sendika konuyla ilgili açıklamasında Cumhurbaşkanı'nın kişisel girişimiyle Liman'da yaşanan sorunlara getirilen çözümler de halka rehavete götürmemeli çünkü bu alanda durum ve özel yatırımcının daha faza kar etme dürtüsü değişmedi. SİDİKEK -PEO bu Limasol Liman işletmesinin tekrardan kamuya devri için gerekli yolların bulunmasını da talep etti. Limanda sorunlara palyatif çözümler yerine, yapılan yanlışların kabul edilmesi, sorumlulukların üstlenilmesi, Kıbrıs halkından özür dilenmesinve ülke ekonomisinin çıkarlarının savunulması gerektiği görüşünü savundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand