21/2/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu'nun bugün Akıncı ile gerçekleştireceği görüşme. Gazeteye göre Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu bugün Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile görüşmesinde taktik konuları ele alacak. Çavuşoğlu'nun adaya Akıncı'nın geçen Perşembe günü Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmeden ayrılmasının bir sonucu olarak geliyor. Ankara öncelikli olarak çıkmazın sorumluluğunun kendi üstüne yıkılmamasına ilgi duyuyor. Aynı zamanda görüşmelere geri dönüşten yarar sağlamayı arzuluyor. Çavuşoğlu sahte devletin tüm lider kadrosuyla arka arkaya görüşmelerde bulunacak ancak temel görüşmeyi Akıncı ile gerçekleştirecek. Akıncı ile basına açıklamalarda da bulunacak. İyi haber alan kaynaklara göre görüşme gündeminin en üstünde taktik konular olacak. Müzakere sürecinde bugüne kadar kat edilen yol da değerlendirilecek. Bugüne kadar var olan ortam temelinde Türk tarafının gerginliği sürdürdüğü ve sürece geri dönmek için koşullar ileri sürdüğü net. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten Meclis'in enosis referandum kararının yanlış olduğunu kabul edip bunun geri alınması için girişim üstlenmesini istiyor. Türklerin tavrının yarattığı durum karşısında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de beklemede ve henüz adaya gelişini planlamadı. Kıbrıs'taki yakın çalışma arkadaşlarıyla açık iletişim hattı tutuyor ve şu an için kesin olmayan Perşembe günkü görüşmeye katılma amacıyla adaya gelmek için uçağa binmede onların yeşil ışığını bekliyor. Lefkoşa ise dün Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis aracılığıyla bir kez daha Cumhurbaşkanı'nın Perşembe günkü görüşmeye katılacağını ve Akıncı'nın da orada olmasını umduğunu duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Çalışma Bakanlığı kayıtsız işçi çalıştırılmasına karşı bütünsel bir strateji geliştirdi. Söz konusu stratejinin yer aldığı yasa tasarısı Hukuk Dairesi'ne gönderildi. Kıbrıs'ta kayıt dışı çalışanların oranının %20-22'si arasında olduğu tahmin ediliyor. Bunların %50'si de Avrupa Birliği'ne üye ülke vatandaşı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi " Mevlüt başkanlığında Ulusal Konsey" başlığı altında Türkiye Dışişleri Bakanı'nın işgal bölgesine ziyareti. Gazeteye göre Türk tarafı görüşmelere katılıp katılmama ve katılacaksa nasıl katılacağı konusunda karar alıyor. Türkiye Dışişleri Bakanı bunun için dün akşam adaya geldi. Perşembe günkü liderler görüşmesinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği henüz net değil ve Kıbrıstürk tarafı henüz bu yönde herhangi bir işaret vermedi. Mevlüt Çavuşoğlu 'nun bugün gerçekleştireceği görüşmeler sürecin geleceği açısından belirleyici olacak. Çavuşoğlu daha önce bir araya geleceği Akıncı'nın da katılacağı Kıbrıslıtürk partiler toplantısına başkanlık edecek. Bu arada Akıncı'nın dün de enosis referandumu konusundaki ısrarını sürdürerek Anastasidise geçersiz kılması çağrısında bulunarak ses tonunu yüksek tutmaya devam ettiği görüldü. Kıbrıs'ta ortam pusluyken Eide'nın temaslarına devam ettiği ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne süreçle ilgili bilgi verdiği görüldü

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Derinya ve Lefke geçiş noktalarının açılması için gerekli alt yapı yatırımlarında kullanılmak amacıyla 2017 bütçesinden ayrılan 3,9 milyon euronun serbest bırakılmasında yaşanan sorun aşıldı. Devlet yetkilileri Meclis'te onaylanan bütçe konusunda yanlış okuma nedeniyle bu meblağın bloke edildiği izahında bulundular. Bütçe ve Kamu Ekonomisi Denetleme Müdürlüğü geçtiğimiz hafta içerisinde bu iki geçiş noktası için ihaleyi kazanan müteahhitlik firmasıyla anlaşma konusunda adımlar attı.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Perşembe günkü Anastasiadis- Akıncı görüşmesi öncesi Kıbrıs sorununda perde gerisinde ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Çıkmaza girilmemesi için Münih'te gerçekleştirilen güvenlik konferansı çerçevesinde Eida tüm ilgili taraflarla temaslarda bulundu. Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu durum ve bundan sonra atılacak adımlar üzerinde durdu. Lefkoşa bu gelişmeleri yakından izlerken bugün Çavuşoğlu ve Akıncı'nın yapacağı açıklamaları bekliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos DİSİ'nin Meclis'e sunduğu okullarda atıfta bulunulacak yıldönümlerinin Eğitim bakanlığı yetkisine bırakılmasını öngören yasa tasarına karşı oy kullanacaklarını açıkladı. Bu tasarıya destek verenlerin halkın aşağılanmasının hesabını vereceklerine vurgu yaptı. Hükümet Sözcüsü Sözcüsü Hristodulidis ise Papadopulos'a bu konuda Ulusal Konsey'de neden bir çekinde ileri sürmediği sorusunu sordu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Ulaştırma Bakanı Dimitriadis'in Limasol Limanı ile ilgili açıklamaları. Gazeteye göre Bakan Limasol Limanı konusunda kendisinin bir sorumluluğu olmadığını, bu işte yabancı parmağı olduğunu ileri sürdü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-PEO, 2016 yılında örgütsel yapısında istikrar sağlarken gücünü de artırdı. PEO Genel İdare Kurulu dün gerçekleştirdiği toplantısında 2016 yılı değerlendirmesini yaptı ve 2017 yılı hedeflerini belirledi. Genel İdare Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre var olan zorluklara ve sorunlara rağmen PEO'nun 2016 yılında, çalışanların sendikaya olan güvenlerinin de bir göstergesi olan 6,500'ün üzerinde yeni üye kazandığına vurgu yapıldı. Açıklamaya göre bu sonuca da kolektif be örgütlü çalışmayla ulaşıldı. PEO Genel İdare Kurulu 2017 hedeflerini belirlerken de daha ileri düzeyde bir örgütsel gelişime vurgu yaptı. Çalışanların haklarının korunması amacıyla için günlük mücadele temelinde bu hedefe ulaşılacağı ifade edildi. PEO Genel İdare Kuruluna göre 2017 yılı sendikal hareket ve çalışanların kaybedilen hakların geri alınması mücadelesi açısından özel bir öneme sahip. Açıklamada PEO'nun, kriz döneminde düşen ücretlerin ve değişen istihdam koşullarının yeniden kazanılması için mücadeleye deva edeceğine de vurgu yapıldı. Hayat Pahalılığı uygulamasının yeniden işlerlik kazanılması için mücadelenin doruk noktaya varacağının altı çizildi. PEO Genel İdare Kurulu Kıbrıs sorunuyla ilgili yaşanan durgunluktan endişe duyduğunu ifade ederken iki lidere samimi ve kararlı bir biçimde ilerlemeleri çağrısında bulundu. Bu arada Genel İdare Kurulu PEO'nun 27. Kongresi'nin bu sonbaharda toplanması kararı da aldı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Limasol Limanı ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Ulaştırma Bakanı Dimitriadis Limasol Limanı'nda yaşanan sorunlarda yabancı parmağı olduğu görüşünde. Dün öğle saatlerinde Liman'da yeniden sorunlar ortaya çıktığı ve çalışmaların bloke edildiği yönünde alarm verildi ancak bu alarm yanlış alarm oldu. Limanın işletmesini üstlenen Eurogate şirketi Müdürü Yorgospuros verilen hizmetlerde herhangi bir gecikme ve sorun olmadığını açıkladı. Limanın doğru işleyişinde önümüzdeki günler kritik öneme sahip. Meclis Ulaştırma Komisyonu da Sayıştay Başkanı'nın Liman'dla ilgili yapılan anlaşmaların incelenmesinin tamamlanması konusunda incelemeleri yakından izlem kararı aldı. Bu arada özel yatırımcının hizmet sunumunda kullanacağı makinelere bilinçli bir şekilde zarar verildiği yönünde var olan ciddi suçlamalar da var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanlığı ve son 72 saatten beridir Kıbrıslıtürk lider Akıncı'nın kendisine kişisel düzeyde çamur atmasına maruz kalan Cumhurbaşkanının kendisi özellikle diplomatik alanda karşı atağa geçiyor. Cumhurbaşkanı önümüzdeki saatlerde bir yandan olguları yerli yerine oturtmak ve diğer yandan da var olan görüş ayrılıklarını yakınlaştırmak için Kıbrıs'ta müzakereleri, hem de yoğun bir biçimde sürdürmede kararlılığını dile getirmek amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guteres'e bir mektup gönderecek. Gerçek durumun ortaya çıkması için Anastasiadis'in Guteres'e bir mektup göndermesi zorunlu gördüğü çünkü gerek Akıncı gerekse sahte devletin sözde Başkanı Genel Sekretere birer mektup göndererek farlı bir izlenim yaratmaya çalıştıkları belirtiliyor. Cumhurbaşkanının Guteres'e göndereceği mektubunda yoğun müzakereler için kararlılığını ifade edeceği, Kıbrıstürk tarafının güçler ayrılığının var olduğu bir sistemde Meclis'in almış olduğu bir karara tepkisinin yanlış olduğuna vurgu yapacağı belirtiliyor. Bunların yanı sıra enosis ve taksimi olasılık dışı tutan federal çözüme bağlılığını bir kez daha bildireceği de dile getirilecek. Mektupta Cumhurbaşkanının sürece sorun yaratmak isteseydi Kıbrıstürk tarafının bir dizi eyleminde bunu yapabilirdi görüşüne de yer verilecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand