20/2/17

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmeler belirsizliğe doğru gidiyor" başlığı altında. Gazeteye göre görüşmelerde ortaya çıkan çıkmaz sonrası Kıbrıs sorununda müzakereciler artık belirsiz sularda yüzüyor. Türk tarafının, Meclis'in okullarda anılan yıldönümlerine enosis referandumunu da eklemesi ile ilgili kararına aşırı tepi göstermesi nedeniyle belirsiz bir durum ortaya çıktı. İki liderin son görüşmelerinde Akıncı'nın görüşmeleri terk etmesi ve sorumluluğu söz konusu kararı değiştirmesini istediği Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e yükleme uğraşısı bardağı taşıran son damla oldu. Türklerin tepkilerini yatıştırmak ve sorumluluğu Hükümet'ten almak uğraşılarında DİSİ geçen hafta Meclis'e konuyla ilgili yeni bir konuyla ilgili yeni düzenlemeler öngören bir karar tasarısı sundu. Bu arada Mevlüt Çavuşoğlu bugün ya da yarın işgal bölgesine gidecek. Akıncı görüşmelere geri dönmek için yeşil ışık bekliyor. Buna paralel Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Münih'e gitti ve güvenlik konusuyla ilgili Uluslararası Konferans konusunu görüşüyor. Münih'te Britanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sör Alan Dagan ile bir araya geldi ve Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ele aldı. Norveçli diplomat daha sonra kişisel tweetr hesabından yaptığı açıklamada da Birleşik Krallığın sürece verdiği güçlü desteğe atıfta bulundu. Eide bu arada Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri bakanlığı müsteşarı John Hefern ise hem Kıbrıs sorununda gelinen noktayı hem de bundan sonrasını görüştüklerini belirtti. Hefern de ülkesinin Kıbrıs sorununda yardımcı olmak için yapabileceği her tür yardımı yapacağını ifade açıkladı. Bu arada DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos dün akşam RİK ana haber bültenine bağlanarak devlet,in iç işlerine açık müdahalede bulunulduğunu belirtti ve bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. Başpiskopos Hrisostomos da Erdoğan'a atıfta bulunarak dünyanın güçlü ülkeleri bugün ne kadar ilgisiz kalsa da kendisini layık olduğu yere koyacakları günün geleceğini ifade etti. Hrisostomos, Mustafa Akıncı'nın da bahane aradığını ve Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde araştırma çalışması yapacağı tehdidi savurduğunu belirtti. Başpiskopos bu arada tek başına karar alan Kıbrıs Cumhuriyeti'nde yasama organının bağımsız bir organ olduğu konusunda Cumhurbaşkanı'nın olguları olması gereken yere koyduğuna inandığını da söyledi. Başpiskopos " Yürütme erki başkadır yasama erki başkadır" dedi. Türkiye tehditlerinin hiç sonlanmayacağı uyarısında da bulunan Başpiskopos " Eğer Türkiye'nin müdahalede bulunma hedefi varsa biz ona bahane yaratsak da yaratmasak da müdahale edecektir ve Türkiye'nin tehditleri mahkum edilmelidir." dedi. Başpiskopos bu arada Cumhurbaşkanına Türkiye'nin çağrılarını dikkate almaması çağrısında bulundu ve kendilerinin Kilise olarak kendisine destek vereceğini söyledi.
FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda bugünkü puslu havaya rağmen Türkler öne çıkarmak istedikleri konulara öncelik vererek kriz sonrasına hazırlanıyorlar. Mustafa Akıncı'nın bu haftaki görüşmelere katılımı konusunda Türk tarafının nasıl bir hareketlenme içinde olduğunu görülmesi beklenirken perde gerisinde farklı yönde çalışmalar yapılıyor. Türkler Lefkoşa'dan Meclis'in söz konusu enosisin yıldönümünün anılması kararını "düzeltici" hareket bekliyor ve bu beklentilerini her yönde ifade ediyorlar. Bununla birlikte Ankara, yetkililerinin temasları sırasında öncelikli olarak ileri götürmeye çalıştığı konuları da gündeme getiriyor. Erdoğan rejiminin ırar edeceği ve Mustafa Akıncı'nın isteyeceği konuları diğerlerinden ayırıyor. Ankara, görüştüğü çevrelere "Kıbrıslıtürklerin bu anlaşmadan (yani Kıbrıs sorununun çözümünden) kazanacak, biz ne alacağız?" deme noktasına kadar vardı. Bu tavrıyla da Kıbrıs'ta bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Avrupa Birliği'nde dört özgürlük talebini öne çıkarmaya başladı. Konuyla ilgili olarak Ankara, Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımların bu konudaki sonuçlara başlı olarak gelişeceği mesajı vermeye başladı. Ankara süreçte adımlarını üç eksende belirlemiş durumda:
Bir: Kıbrıslıtürklerin devlet kurumlarına katılmaları. Ankara bunun Akıncı'nın konusu olduğunu belirtiyor ve Akıncı da dönüşümlü başkanlık, kurumlara eşit katılım, veto hakkı, v.s. olarak belirlemiş durumda.
İki: Avrupa'da geçerli olan dört özgürlüğün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulması. Bu olgu Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği Anlaşması'na bağlandı. Lefkoşa ise bu konuyu ancak, Türkiye'nin Gümrük Birliği Anlaşması'ndan kaynaklanan Kıbrıs yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda tartışacak.
Üç: "Kıbrıslıtürklerin güvensizliği" aracılığıyla öne sürülüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Limasol Limanı'nın eski Müdürü konusu yeniden gündemde. Konu Bşsavı Kostas Kliridis'in gündemine getirildi. Sayıştay Odisseas Mihayilidis Liman eski müdürü Yorgos Puros'un limanın Eurogate şirketine devrinden hemen sonra bu kez de bu şirket tarafından aynı göreve atandığına dikkat çekti. Bu durumun incelenmesi v herhangi şüpheli bir durumun olmamamsı için başsavcılığa başvuruda bulunduklarını ifade etti. Puos Liman Eurogate devri öncesi sonradan yeni patronu şirketle görüşmelere katılıyordu.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu sürecinde yaşama karşı suç işleyenlere karşı takınılması gereken tavır. Gazeteye göre Kıbrıslırumların %45,6'sı Kıbrıs sorunu süresince yaşama insan hayatına ya da onuruna karşı suç işleyenlerin af edilmesi karşı. Ancak Kıbıslırum arasında 2016 yılının mart ayında Kıbrıs Üniversitesi ile St. Mary Üniversitsi tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına soru göre suçluların tespiti ve teslimi için durumun biçimlendirilmesi soru gündeme geldiğinde %41,5 oranında Kıbrıslırum buna olumsuz yanıt verdi. O dönem buna olumlu yanıt verenler &36,1 oranında kaldı. Kurbanlara tazminat verilmesini savunanların oranı ise &%77,3 . Kıbrıs için Gerçekler Komitesi bu araştırma sonuçlarını bugün Kıbrıs Üniversitesi'nde düzenlenecek bir etkinlikte kamuoyu önünde tartışacak. Etkinliğe katılmaları için kayıp yakınları örgütleri de davet edildiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos Meclis'e gönderdiği mektubunda taşınmaz malların yeniden değerlendirmelerinde büyük başarı sağladıklarını belirtti. Taşınmaz malların değerleri İçişleri yetki,li birimlerinde 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla yeniden belirlenmişti. Bakan bu değerlendirmelerde yapışan yanlışın %3,6 oranını aşmadığını kaldığına dikkat çekti. Diğer ülkelerde de yanlışın %3 ile 5 oranı arasında olduğuna dikkat çekti. Düzeltme için Tapu Dairesi'ne 38 bin başvuruy yapıldı ve Daire de bu taşınmazlar için dosyaları tekrardan açtı ve değerlendirmeye başladı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Kritik Perşembe" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye nazaran Kıbrıs sorununda sürecin devam edip etmeyeceği Perşembe günü belli olacak. Mustafa Akıncı Perşembe günkü görüşmeye katılacak ancak burada nasıl bir tavır takınacağı belirsiz. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in son açıklamaları sonrası sürece devam mı edeceği yoksa yoksa devam için Meclis kararının düzletilmesinde ve Anastasiadis'in söz konusu kararı mahkum etmesinde ısrar mı edeceği ortaya çıkacak. Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in geçen günkü yazılı açıklamasını doğru yönde atılmış bir adım olarak niteledi. Stefanu Kıbrıstürk tarafının buna olumlu yanıt vermesi gerektiği düşüncesinde olduklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önceliğinin tarihin çağrısını ve şu anda var olan fırsatı değerlendirerek Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu Türk tarafının referandum ile ilgili karara tepkisini aşırı olarak niteledi. Bazılarının da bunu müzakere masasından kaçmak için kullanıldığı izlenimi verdiklerini ifade etti. Neofitu zamansız da olsa bilgilendirme amaçlı bu kararın karşı tarafça hem müzakerelerde çıkmaz yaratmak hem de çağdışı 1960 garanti anlaşmalarını sürmek için kendi amaçlarına yönelik olarak kullanıldığını söyledi. Neofitu kendilerinin okullarda hangi yıldönümlerinin kutlanacağını belirlemenin Meclis'in işi olmadığı düşüncesinde olduklarını da dile getirdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Tek çözüm müzakereye geri dönmektir" başlığı altında. Gazeteye göre referandum kararının okullarda kutlama programına alınması sonrası Kıbrıs sorununda içine girilen zor durum varlığını koruyor. Özgür bölgede siyasi güçler müzakere masasına geri dönülmesi çağrısında bulunurken işgal bölgesinde sözde Meclis Başkanı söz konusu kararı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri nezdinde protesto tti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumartesi günü sağlanan uzlaşma sonrası dün Limasol Limanı'nda nakliye işleri normal seyrinde sürdü. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Anastasiadis Hükümeti'nin almış olduğu kararlar sonrası bir kaos yaşanan Limasol Limanı'nın geçici de olsa çalışmaya başlamasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Stefanu ancak Liman'ın sorunlarının çözülmediğini ve sadece ertelenmiş olduğunu da belirtti. Ekonomiye milyonlarca euroya mal olan bu gelişmenin Hükümet'e, özel yatırımcı ile yaptığı ülkeye zarar verici anlaşmayı bozmayı dayattığına da vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün New York’a varacak.
15:08
18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
Tüm haberler

Video on Demand