18/2/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi müzakere sürecinde yaşanan tıkanıklık. Gazeteye göre Akıncı'nın müzakerelerden ayrılması sonrası müzakere sürecine dahil çevrelerin yeniden geri gelmesi için formüller aranıyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mustafa Akıncı'ya önümüzdeki görüşmeye gelmesi çağrısında bulunarak bir hareket ortaya koydu. Akıncı ise dün de enosis referandumu ile ilgili kararın geçersiz kılınmasını isteyerek geri gelmesi için düzeltici adımların atılması talebinde bulundu. Bu koşullarda görüşmelerin devamı konusunda bir perspektif yok ancak üçüncü çevrelerin de yoğun bir çaba ortaya koymaları bekleniyor. Önümüzdeki hafta süreç açısından belirleyici olacak. Eğer Salı günü müzakereciler görüşmesi gerçekleştirilirse Perşembe günü de Anastasiadis ve Akıncı'nın bir ara geleceği az -çok bir veri olacak. Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da Pazartesi günü işgal bölgesine gelmesi ve Akıncı ile temaslarında izlenecek taktiği belirlemesi bekleniyor. Bu arada DİSİ ve AKEL de dün sürecin devamı için girişimler üstlendiler. DİSİ Meclis'e Orta Eğitim'de Devlet Okulları ile ilgili bir yasa tasarısı sundu ve okullarda hangi yıldönümlerin kutlanacağının ve bu kutlamalarda okunacak mesaj ve bildirilerin belirlenmesinin Eğitim ve Kültür Bakanlığına verilmesini istedi. DİSİ'nin bu önerisi enosis referandumu ile ilgili olarak meclis'in almış olduğu kararla bağlantılı ve bu adımın Akıncı tarafından düzeltici bir adım olarak görülmesi bekleniyor. Diğer yandan da AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün işgal bölgesinde bir dizi temasta bulundu. Bu temaslarının amacı bir yandan güven ortamı yaratmak diğer yandan da Anastasiadis-Akıncı görüşmelerinin yeniden başlaması için gerekli koşulları sağlamaktı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ocak ayında Kıbrıs'a gelen turist sayısında rekor artış yaşandı. Devlet İstatistik Dairesi verilerine göre bu artış %28 olarak gerçekleşti. BU rakam da Kıbrıs'ta kış turizminin de güçlenmeye başladığının bir göstergesi. 2016 Ocak-Mart ve Kasım-Aralık döneminde adaya gelen turist sayısı toplamda %23,2 oranında artarak 463.727'e ulaştı. Verilere göre Kıbrıs'ın turizmde ana kaynağı Britanya ve Rusya. Adaya gelen turistlerin %27,8'i Britanya'dan ve %21,8'i de Rusya'dan. Yunanistan'dan gelen turistler ise %13,5. Onu da %8,4 ile İsrail izliyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi enosis referandumu ile ilgili olarak müzakerelerde ortaya çıkan krizin aşılması amacıyla ortaya konan çabalar. Gazeteye göre görüşmelerde ortaya çıkan krizi aşağı çekme amacıyla yükü DİSİ omuzlamak zorunda kaldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in ricası ile düzeltici adımlar attı. Nikos Anastasiadis ve Averof Neofitu durumu bir yasa tasarısı ile düzeltme konusunda görüş birliğine vardılar. Neofitu daha sonra bu konuyu parti yürütme kuruluna götürdü ve Meclis Grubu da bilgilendirildi. DİSİ'nin bu girişimi ortaya çıkmadan Akıncı sert açıklamalarına devam ediyordu. Düzeltici bir adım atılamaması durumunda iki liderin gelecek hafta bir araya gelmesinin bir anlamı olmadığını söylüyordu. Akıncı bu arada ELAM'ın arkasından sürüklendiğini belirttiği DİSİ'ye de pençe attı. Buna yanıt veren Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise sorumluluk yükleme oyununa girmeyeceğini duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos DİSİ'nin Türkiye Dışişleri Bakanı ve Mustafa Akıncı'nın önerileri temelinde harekete geçerek Meclis'e yeni bir yasa tasarısı sunduğunu söyledi. Papadopulos sürecin bu şekilde geliştiğini belirtirken hangi yıldönümlerinin kutlanacağını İşgalci lider ve Türki,ye mi biz söyleyecek diyerek " daha ne kadar rezillik" dedi. Papadopulos kısa bir süre sonra EOKA, Ulusal kurtuluş mücadelesi ve 1974 konularının da gündeme geleceği öngörüsünde bulundu. " Nerede duracağız? Türklerin bize söylediği yerde mi? Çocuklarımıza neyi öğreteceğimizi bize onlar mı söyleyecek?" sorularını sordu. Papadopulos özünde DİSİ'nin tavrını ihanet olarak niteledi. Bu arada partisinin DİSİ'nin Meclis'e getirdiği yasa teklifine hayır oyu vereceklerini de ifade etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Perşembe günü seni bekleyeceğim" başlığı altında müzakere süreciyle ilgili devam eden sorunlara çözüm bulma uğraşıları. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Mustafa Akıncı'ya Perşembe günkü görüşmeye gelmesi çağrısında bulundu gereksiz suçlama oyununa girmeyeceğini söyledi. Türk ve Kıbrıs Türk tarafınca yapılan açıklamalarla ilgili olarak yazılı açıklama yapan Cumhurbaşkanı, “Hiç bir şekilde, özellikle, dün yaşananların Genel Sekreterin Özel Danışmanı tarafından açıkça düzeltilmesinden sonra, gereksiz bir suçlama oyununa girmeyi arzulamıyorum” dedi. Cumhurbaşkanı aynı zamanda, “Genel Kurul, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve aynı zamanda, Ulusal Konsey tarafından zaman zaman oy birliği alınan kararlara dayalı bir çözüm bulunması amacıyla, devam eden sürece, kararlılıkla devam etmeye hazır olduğumu Kıbrıs Türk toplumuna yinelemek istiyorum. Bu zaten, Ulusal Konseyin, 13 Şubat tarihli ortak açıklamasında da belli oluyor” dedi. “Dürüst niyetim, Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, tüm Kıbrıs halkının kaygılarına, endişelerine ve beklentilerine yanıt verecek, Avrupa Birliği ilke ve değerlerine dayalı, yaşayabilir ve çalışabilir bir çözüm bulunmasıdır. Bunun dışında, eğer diğer tarafta da aynı kararlılık varsa, verimli bir diyalog aracılığıyla olumlu bir sonuca ulaşmak umuduyla, Kıbrıs Türk liderini, bir sonraki programlanmış görüşmede hazır olmaya davet ediyorum”. dedi

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İki toplumlu barış girişimi iyimser mesajlar getirdi. Girişimin diğer üyeleriyle birlikte Mustafa Akıncı ile bir araya gelen Takis Hacıdimitriyu Akıncı ile görüşmelerinde Akıncı'nın kendilerine Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in tepkisinden rahatsız olduğunu söylediğini belirtti. Akıncı'nın görüşmelere geri dönmeye hazır olduğunu, bunun için de Cumhurbaşkanı'ndan Meclis kararına mesafeli duracağına ilişkin bir açıklama beklediğini ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi " geri dönmesi için Akıncı'nın sırtını sıvazlıyorlar" başlığı altında. Gazeteye göre müzakere masasına geri dönmesi için Akıncı'nın sırtı sıvazlanırken muhalefetin hedefinde DİSİ, Anastasiadis ve Eide var. Hükümet partisinin Meclis'e sunduğu yasa tasarısı iç cepheyi dalgalandırdı. DİKO, DİSİ'ye işgalci lider ve Türk tarafının tavsiyeleri yönünde hareket etmekle suçladı. EDEK, Cumhurbaşkanına çağrıda bulunarak yönettiği şeyin kişisel bir meselesi olmadığını, tüm halkın kaderi olduğunu anlaması istedi. Yurttaşlar Hareketi Başkanı Yorgos Lillikas Ulusal Konsey'in toplanması gereğine vurgu yaptı. Dyanışa Hareketi " DİSİ ihtişamlı Erdoğan öğütlerine uydu" görüşünü savundu. ELAM bazılarının sözde Federal çerçevesinde işlemeyecek ve yaşamayacak bir çözümde ısrarlarının amaçsız ve gereksiz olduğuna vurgu yaptı. Ekoloji Hareketi ise görüşmeleri Cenevre'de çıkmaza götürenin Türkiye olduğunu ve şimdi de bayrağı Akıncı'nın ele aldığını belirtti. Bu arada AKEL de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i sorumluluk yükleme oyuna girmekle suçladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Eski Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'nun avukatları dün Mahkemede ceza indirimi savunması yaptılar. Verilecek ceza ne olursa olsun bunun ertelenmesini talep ettiler. Savunmaları dinleyen yargıçlar Erotokritu ve diğerlerine verilecek cezayı 1 mart günü açıklayacaklarını duyurdular.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı'nın uygulanmasına ilişkin gelişmeler. Gazeteye göre Genel Sağlık Planı'nın alt üst olma tehlikesi elle tutulur bir hale geldi. Maliye Bakanlığının konuyla ilgili araştırma için belirlediği koşullar ve Haris Yeorgiyadis'in müdahaleleri konuya ilişkin sağlık Bakanı'nın yetkileri konusunda ciddi soru işaretleri yarattı. Sağlık Bakanı Pamporidis de kendi yetki alanındaki olguların araştırmadan çıkartılmasını istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Müzakerelerin devamı konusunda AKEL dün yoğun temaslarda bulundu. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıslıtürk siyasi parti liderleriyle arka arkaya görüşmelerde bulundu. AKEL’den yapılan açıklamaya göre Kipriyanu ilk olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi Başkanı Tufan Erhürman ile görüştü. Daha sonra da Toplumcu Demokrasi Partisi Başkanı Cemal Özyiğit ve Kıbrıstürk toplumu eski lideri Mehmet Ali Talat ile bir araya geldi. Kipriyanu, Akıncı’nın çalışma arkadaşları ile de görüştü. Tüm bu görüşmelerde müzakerelerde ortaya çıkan durum ve çözüm çabalarının devamı gerekliliği oldu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
Tüm haberler

Video on Demand