Eide: Müzakere süreci durmadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide iki liderden aldığı güvenceyle görüşmeler sürecinin durmadığını söyledi.

İki liderin bundan sonraki görüşmesinin daha önce programlandığı gibi gerçekleştirileceğini, şu an itibarıyla herhangi bir iptalin olmadığını ve eğer durumda bir değişlik olacaksa bunun açıklanacağını ifade etti. Eide buluşmadan ilk ayrılanın Mustafa Akıncı olduğunu da kabul etti. Dün akşam Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Eide iki toplum liderinin görüşmeleri sırasında daha önce yaratılan kötü havaya değiştirmede başarılı olamadıklarını ifade etti. Bununla birlikte Anastasiadis ve Akıncı ile ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşmelerde her iki liderin de var olan sorunlara rağmen şu anki sürece bağlılıklarının devam ettiğini tespit ettiğini belirtti. Her iki taraftan da bazılarının Kıbrıs sorunundaki süreci rayından çıkarmaya çalıştığı, bu süreç ilerledikçe daha aktif hale gelmeye çalışacakları ve tuzaklar kuracakları değerlendirmesinde bulundu. Bu sürecin devamını isteyenlerin bu tuzaklara düşmemeleri gerektiğine vurgu yaptı. Eida bu arada Kıbrıs’taki gelişmeleri Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guteres ile de ele aldığını ve Guteres’in kendisini müzakerelerin devamı uğraşılarını terk etmeme konusunda cesaretlendirdiğini söyledi. Anastasiadis ve Akıncı’nın bundan sonraki görüşmeleri 23 Şubat tarihinde olacak.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi öncesi Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile bir araya geldi. Tartışmaların odak noktası olan görüşmeden kimin ayrıldığı konusunda Eida, Mustafa Akıncı’nın ayrılmanın kendisi için daha iyi olacağı kararı verdiğini söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:32

Son Haberler

28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye için olumlu gündemi veto etme olasılığını açık bıraktı
13:31
Yunanistan'da dün 8 can kaybı ve 3 bin 593 vaka kaydedildi.
08:16
Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün üçlü zirvesi bugün gerçekleşiyor
08:15
Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi
08:14
Dün 6 can kaybı ve 791 yeni vaka kaydedildi
08:13
27 Temmuz
Basın Özetleri 27.07.2021
15:22
Hükümet Sözcüsü: Lefkoşa, Maraş konusunda Brüksel'den müdahale bekliyor
13:31
Tüm haberler

Video on Demand