Siyasi partiler müzakere sürecini değerlendiriyor

Siyasi partiler müzakere sürecini değerlendiriyor.


DİSİ
DİSİ Başkanı Averof Neofitu Cenevre’de gerçekleştirilen Kıbrıs konferansının Kıbrıs sorununun bütünsel, kalıcı ve yaşayabilir bir çözümü hedefine yönelik çok önemli ve tarihi bir adım olduğunu söyledi. Neofitu, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin ve Güvenlik Konseyi üyelerinin Lefkoşa’da görevli büyükelçilerine verdiği yemekte altı başlıktan dördünde yönetim, mülkiyet, ekonomi, Avrupa Birliği konuları başlıklarında ilk kez birbirleriyle bağlantılı ve birbirlerine paralel görüşmeler yapıldığına dikkat çekti. Kıbrıs sorununa bütünsel çözüm bulunmasının Kıbrıs’a Avrupa Birliği’nin bir üyesi olarak ekonomik büyüme ve ilerleme olanaklarını tam olarak değerlendirme olanağı vereceğinin altını çizdi.


AKEL
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu kişisel tweetr hesabından, iki liderin aşırı uç milliyetçilerin oyununu oynamayı bırakıp diyalogun devamı için yollar bulmaları çağrısında bulundu.
EDEK
EDEK Başkanı Marinos Şizopulos, Mustafa Akıncı’nın görüşmelerden ayrılmasının, Türk yayılmacı politikasının sözcüsüne dönüştüğünü gösterdiğini söyledi. Şizopulos Türk işgalinin sözcüsünün görüşme sürecini hem Kıbrıs sorununun uluslararası yanı ile ilgili öneriler sunmaktan kaçmak hem de daha fazla taviz vermesi için Kıbrısrum tarafına daha fazla baskı yapmak amacıyla ağırlaştırma niyetini doğruladığını ifade etti.
EKOLOJİ HAREKETİ
Ekoloji Hareketi-Yurttaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis Mustafa Akıncı’nın bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmeyi sıradan nedenlerle özlü bir gerekçe olmadan terk etmesini kabul edilemez ve tahrik edici olarak niteledi. Perdikis, Mustafa Akıncıyı ve Kıbrıstürk liderliğini tekrardan bir düzene sokmak için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ni ve Avrupa Birliği’ni gerekli çalışmaları yapmaya davet etti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand