16/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Türk tarafı gerginliği tırmandırıyor, görüşmelerin geleceğine yönelik tehditlerde bulunuyor ve Meclis'in enosis referandumun yıldönümü için aldığı kararın geçersiz kılınması için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin müdahalesini istiyor. Türk tarafının yarattığı bu siyasi sahneye tepki gösteren Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Birleşmiş Milletler görevlisi Espen Barth Eide'ya kendisinin tepki ortaya oymak için en az on nedeni varken bunu yapmadığını söyledi. Türkiye'de uygulanan saat diliminin işgal bölgesinde de kullanılmasını, Beşparmak dağlarındaki bayrağı , Dünya Bankası ile Uluslararası Para Fonu yetkililerinin işgal bölgesindeki bankalarla ilgili veri toplamasına çıkarılan engelleri, Türkiye'nin dört özgürlük konusundaki ısrarını, işgalin ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin de mahkum ettiği yasadışı devletin ilanının yıldönümü kutlamalarını buna örnek olarak gösterdi. Dün Anastasiadis ve Akıncı ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştiren Eide krizin boyutunu aşağı çekmeye ve çıkmaza girme tehlikesini uzaklaştırmaya çalıştı. Ancak görünen o ki gerginlik bugünkü Anastasiadis- Akıncı görüşmesine de taşınacak. Akıncı bugünkü görüşme gündeminin tek maddesinin Meclis'in aldığı karar olacağını açıklarken Anastasiadis de kendisinin de geçen gün yaptığı açıklama çerçevesinde konuya ilişkin söyleyeceklerinin olduğunu kamuoyuna dile getirdi. Bu arada bu gelişmeler siyasi partileri de üç farklı düzeyde meşgul ediyor. Bir yandan birbirlerine yönelik açıklamalarda bulunuyorlar, bir yandan hep birlikte Türkiye'ye karşı tavır alıyorlar ve bir yandan da parti içinde ortaya çıkan sorunlarla boğuşuyorlar. Parti içi sorunlar özellikle de ELAM ile aynı yolda yürüme suçlamasıyla merkez siyasi alandaki partilerde ortaya çıktı. DİSİ de 55-50 dönemi EOKA'cılar Birliği'nden tepki gördü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Sermaye Kurulu Pnama Papers"lerden ortaya çıkan veriler temelinde on civarında şirkete ceza kesecek. Sermaye Kurulu Başkanı Bayan Kalogiru dün yaptığı açıklamada bu konuya vurgu yaptı. Laşogiru bu arada Sermaye Kurulu'nun 2017-2021 dönemindeki çalışmaları ve Kıbrıs'a yeni şirketler ve sermaye çekimi konusundaki faaliyetlerini programlamaya başladığını açıkladı. Amaçlarının birinin Kıbrıs sermaye piyasasını güvenli, güvenilir ve çekici bir hale getirmek olduğunu da söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi " herşey bir pamuk ipliğine bağlı" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Mustafa Akıncı görüşmelerin devamı için Meclis'in almış olduğu enosis referandumunun yıldönümüyle ilgili kararın kaldırılması için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne çağrıda bulunarak şantajcı eğilimini sürdürdü. Konu bugünkü kritik Anastasiadis- Akıncı görüşmesinde de gündeme gelecek. Bugünkü görüşme sonuçları müzakere sürecinin bundan sonrasını da belirleyecek. Dün liderlerle görüşen Eide da olumsuz ortamı doğruladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in bugünkü görüşmede diğer tarafa, izlenim yaratmak amacıyla iç konuları kullanma taktiğine son vermesini ve diyaogta özlü konulara bağlı kalmasını söyleyecek. Bu arada Eide'nın dünkü açıklamaları da var olan belirsizliği ortaya koydu. Programlanan Cenevre konferansının sadece iki tarafça anlaşıldığı için farazi olduğunu ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Rusya Temyiz Mahkemesi Başkanı Viaşeslav Lebedev, Rusya Bölge Mahkemelerinin iki başkanıyla birlikte Kıbrıs`a yaptığı ziyareti tamamladı. Yapılan resmi basın açıklamasına göre Rusya heyeti Kıbrıs Temyiz Mahkemesi Başkan ve üyeleriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Kıbrıs ve Rusya Temyiz Mahkemeleri arasındaki işbirliğiyle ilgili görüş ve fikirler teati edildi, iki mahkemenin Avrupa Konseyi`nin demokrasi, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün korunması temel hükümleri çerçevesinde hareket ettiğinin altı çizildi. Rusya Federasyonu Temyiz Mahkemesi, Kıbrıs Temyiz Mahkemesi`ni Rusya`ya davet edildiği, davetin kabul edildiği belirtilen açıklamada, Lebedev`in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin`den bir mesaj getirdiği da bildirildi.
Açıklamada, Anastasiadis`in iki ülke mahkemeleri arasındaki ilişkilerin artırılmasından memnun olduğunu, Kıbrıs`ta adaletin etkin biçimde yerine getirilmesinden gurur duyduğunu belirttiği ifade edildi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Limasol Limanın'da var olan durum. Gazeteye göre Limasol Limanı'nın özelleştirilmesi sonrası limanda verilen hizmetler ve özellikle de ticari konteynerlerin boşaltılıp doldurulması çökmüş durumda. Bu durum sonuçta ticareti de olumsuz etkisi altına aldı. Ancak bu durum nedeniyle Hükümet'ten kimse sorumluluk üstlenmek istemiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL, Kıbrıs'ta görev yapan büyükelçilik temsilcilerine Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi ve değerlendirmelerde bulundu. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu şu anda devam eden müzakere sürecinin bloke edilmiş olduğu değerlendirmesinde bulundu. Önümüzdeki kısa dönemde somut girişimler üstlenilmemesi durumunda görüşmelerin çıkmaza girme olasılığı bulunduğunu belirtti. Yaz aylarında süreci kaçınılmaz bir biçimde etkileyecek olan seçim dönemine girileceğinin de unutulmamasını istedi. Kıbrıs'ta güvenlik konusunun çözümü için adada elçilik bulunduran ülkelerden Türkiye nezdinde etkinliklerini kullanmalarını istedi. AKEL'in arzusu ve beklentisinin gelişim halinde olan sürecin olumlu bir biçimde sonuçlanması, yani ilkelere ve üzerinde anlaşmaya varılan çerçeveye dayalı kalıcı ve barışçıl bir adanın ortaya çıkması olduğunun altını çizdi. Kipriyanu müzakerelerle ilgili konuşurken partisinin ve genelde Kıbrısrum tarafının önce sorunun iç yanlarında anlaşmaya varılması ya da en azından anlaşma menziline girilmesi ve daha sonra güvenlik ve garantiler konusunu ele almak için temsili bir uluslararası konferansın toplanmasından, buna karşı Kıbrıstürk tarafının ise toprak konusu dışında iç konuların çözülmesi, toprak konusunun en sona bırakılması ve daha sonra da dörtlü ya da beşli bir konferansta güvenlik konusunun tartışılmasında yana olduğun hatırlattı. Kipriyanu gelinen noktada Nisan'a kadar süreçte bir gelişme beklemediklerini söyledi. Türk yetkililerin ne söylediklerinden bağımsız Türkiye'deki Nisan referandumunun süreci etkilediğine dikkat çekti. İkinci olarak da Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliğin özlü tartışmaya fazla zemin bırakmadığı değerlendirmesinde bulundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi enosis referandumunun yıldönümü kararı sonarsı siyasi partilerde içte de kriz yaşanıyor olunması. Gazeteye göre çekimser oy kullanarak enosis referandumunun yıldönümü ile ilgili ELAM'ın değişiklik önerisinin geçmesine olanak sağlayan DİSİ Meclis Grubu'nun bugünkü toplantısının fırtınalı geçmesi bekleniyor. DİSİ Meclis Grubu'nun bu konuda önceden bilgilendirilmediği belirtiliyor. DİSİ'li olan meclis Eğitim Komisyonu Başkanı Kiryaos Hacıyanni'nin gruba bilgi vermezken konuya ilişkin çekimser kalma kararının geçen Cuma alındığı belirtiliyor. Bu arada Hacıyanni milliyetçi eğilimi destekleme gibi bir niyetleri olmadığını açıkladı. Bu arada DİKO'da da Limasol eski belediye meclisi üyesi Yann, Armevti kişisel tweer hesabından yaptığı açıklamada bugünkü parti yönetimi değişinceye dek parti ile bir ilişkisi olmayacağını açıkladı. Bugünkü parti yönetimini milliyetçilerin kumbarosu olmakla suçladı. Eğlence Belediye Meclisi üyesi DİKO'lu Marinos Kleantus da DİKO'nun konuya ilgili tavrına şiddetli tepki gösterdi. Kleantus kendisinin ılımlı bir kişi olarak partisinin aşırı sağ ile çakışmasından rahatsızlık duyduğunu açıkladı. DİKO'nun Yeni Ufuklar tipi bir parti olarak gelişmekte olduğuna dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- ELAM'la birlikte oy kullanma EDEK'te de sorunlar yarattı. Partinin gençlik örgütü EDEN ve Avrupa Parlamento üyesinden sonra Meclis eski balkanı Yannakis Omiru da kendi pozisyonunu parti liderliğinden ayırdı. Bu arada elde edilen bilgilere göre EDEK'in ELAM ile işbirliğine parti kadrolarının ciddi tepkisi var.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre liderler bugün kritik bir görüşme gerçekleştirecekler. Eide da liderler arası yapılan görüşmelerin çok önemli olduğunu ama yarın (bugün) yapılacak görüşmenin daha kritik olduğunu söyleyerek, şimdi önemli olanın “son gelişmelerin göğüslenmesi ve iki toplum arasında kaybolan güvenin tekrar kazanılması” olduğu açıklamasında bulundu. Eide, liderler, açık olan konuların göğüslenmesine ne kadar üretken ve bağımlı olsa da, birbirlerine güvenmeleri gereken, her iki toplumun desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi. “Eğer Kıbrıs yeniden birleşecekse, birlikte yaşamının ayrı yaşamaktan daha iyi olduğunu kabul edecek insanların özgür iradesine ihtiyaç olacak. Şu an iklim olumlu değil. Bunu hepimiz de görüyoruz. Liderlerin kendi rolleri var. Ama daha geniş toplumun da, konuyla ilgili kendi rolü var. Çünkü buraya kadar geldik, oyunun sonundayız. Kıbrısla ilgili konferans devam ediyor, tüm konular masada bulunuyor, üretici bir iş çıkarıldı ama iki toplum arasında iki yönlü güven olmalıdır”. dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand