Partiler Meclisin enosis referandum kararı ile Türk tarafının bu karara tepkilerini değerlendirdiler.

Siyasi partiler Meclisin enosis referandum kararı ile Türk tarafının bu karara tepkilerini değerlendirdiler.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu Meclis’in Enosis referandumunun okullarda kutlanması kararını zamansız olarak niteledi. Neofitu düzenlediği basın toplantısında 55-59 dönemiyle ilgili 1 Nisan resmi kutlamalarının bu konuyu kapsadığına da dikkat çekti. Buna paralel Kıbrıslıtürklerin Cumhurbaşkanı ile Meclis’e ne yapacaklarını söylemelerinin de kabul edilemez olarak niteledi. Türk tarafının tarihi bir olaydan rahatsız olmaları durumunda Kıbrıslırumların da her Temmuz ayında işgal bölgesinde gerçekleştirilen etkinliklerden rahatsız olduklarını anlamaları gereğine işaret etti. Neofitu bu arada Kıbrıslıtürklerle iki bölgeli iki toplumlu federal bir temelde barış içinde bir arada yaşama stratejisinde herhangi bir değişiklik olmadığına da vurgu yaptı. Meclisin yetkisinde ortaya çıkan bu konunun demagojiye ve karmaşaya fırsat vermeyecek bir biçimde en kısa sürede düzenlenmesi gereği görüşünü savundu.

ANDROS KİPRİYANU
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu bugüne kadarki verilerle görüşmelerin çıkmaza gittiği değerlendirmesinde bulundu ve bloke olan sürecin çözülmesi için yöntemler bulunması gereğine işaret etti. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Kipriyanu enosis referandumu ile ilgili olarak yaratılan ortamın çözüm bulma uğraşılarını daha da zorlaştırdığını belirtti. Hükümet “Eğer Hükümet Meclis kararından rahatsız olmadıysa üzgünüz” dedi. Meclis’in söz konusu kararının tepki çekip sorun yaratacağını AKEL’in baştan söylediğini ifade etti. Diğer partilerin tavırlarına atıfta bulunurken de bazılarının bilinçli, bazılarının cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle art niyetle ve bazılarının da ihtiyatsız bir biçimde davrandığı değerlendirmesinde bulundu. AKEL Genel Sekreteri bu arada Mustafa Akıncı’nın ve genelde Kıbrıstürk toplumunun olaya tepkisini aşırı bulduğunu söylerken, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in de buna, yıkacak yerde köprü kuracak bir biçimde yanıt vermek yerine aşırılığa kaçtığına dikkat çekti. İki lideri tüm bunları aşarak durumu normalleştirecek koşulları yaratmaya davet etti.

MARİNOS SİZOPULOS
EDEK başkanı Marinos Şizopulos Türk tarafının enosis referandumu ile ilgili karara tepkisini anlamsız olarak niteledi. Kıbrısrum tarafının hiçbir endişesine saygı duymayan Kıbrıstürk tarafının duyarlılıklarına büyük boyut verildiğini belirtti. Şizopulos kurumumuza yaptığı açıklamada, enosis referandumun tarihi bir olay olduğunu ve tarihi olayların susturulamayacağını ifade etti. Bir soruyu yanıtlarken de, bu kararın Kıbrıstürk tarafına bir ceza olarak alınmadığını ve aşırı uçların her iki tarafta da var olduğuna dikkat çekti. Şizopulos Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözüm sürecini ağırlaştırmaya çalıştığı değerlendirmesinde bulundu. Türk tarafının önemli konularda tavrını netleştirmesi gerekirken daha başka karşılıklar almak için oyalamaya gitmesinin olamayacağının da altını çizdi.

YORGOS LİLLİKAS
Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas uzlaşmazlığını saklamak için bulduğu bahaneyi gülünç olarak niteledi. Tepkilerin büyüklüğü ve boyutunun Ankara ve Kıbrıstürk liderliğinin gerçek niyetlerini ortaya koyduğunu da söyledi.

DAYANIŞMA HAREKETİ
Dayanışma Hareketi Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda izlediği taktiği eleştirdi. Harekete göre bu taktik Mustafa Akıncıyı cesaretlendiriyor. Dayanışma Hareketi Başkan Vekili Polis Pallikaros enosis referandumunun okullarda okutulması konusunu büyük bir konu olarak sunmasının rastlantı olmadığını da söyledi.

ELAM
ELAM Başkanı Hristos Hristu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Mustafa Akıncı’nın Meclis’in yaptığı enosis referandumu ile ilgili değişikliğe gösterdiği tepkiye verdiği yanıtın tatmin edici olduğunu söyledi. Kurumumuza açıklamalarda bulunan ELAM Başkanı bir soruya yanıt verirken özgür bölgede Kıbrıslıtürklere yönelik saldırıları kınadı.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:33

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand