11/2/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Ankara'nın dört özgürlük konusundaki ısrarı. Gazeteye göre Avrupa Birliği'nin dört özgürlüğünün Kıbrıs müzakerelerinde tartışılmasında ısrar ederek süreci aşırı uçlara götürüyor.Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Erdoğan Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'ya kesin talimat vererek bu talebin müzakere masasında tartışılmasına ısrar etmesini ve bu direktifi terk etmemesini istedi. Kıbrısrum tarafı bu konuyu tartışmayı kabul eder noktaya gelene kadar bu konunun sürekli olarak müzakere masasına getirilmesini talep etti. Türk tarafı Avrupa Birliği'nde uygulanan metaların, hizmetlerin ve kişilerin serbest dolaşım, yerleşimini özgürlüklerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da verilmesini istiyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cenevre konferansı sırasında Türklerin bu taleplerinin kabulünün Kıbrıs sorununda çözüm uğraşılarını önemli oranda kolaylaştıracağını dile getirmişti. Ankara'nın bu yaklaşımının sürece dahil bazı çevreleri etkilediği görünümü var. Bunlar arasında gerçekle ilişkisi olmayan gerekçeler ileri sürerek Türklerin bu talebinin önemini aşağı çekmeye çalışan Birleşmiş Milletler de var. Lefkoşa'da ise Kıbrıs Hükümeti bunu reddediyor. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in geçen gün Akıncı ile görüşmesinde Akıncı'nın konuyu ısrarla gündeme getirmesine rağmen bu talebi tartışmayı reddettiğini söyledi. Lefkoşa konuyla ilgili olarak Avrupa Komisyonunun da tavrını bekliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu konuda Komisyon başkanı Juncker'e bi mektup yazmış ve görüşünü istemişti. Bu görüşün alanı büyük oranda netleştireceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in son malta zirvesi sırasında konuyu Juncker ile görüşmesi sırasında alınacak yanıtın içeriği hakkında yeterli bilgiye ulaştığı görünümü de var. Lefkoşa, Avrupa Birliğine üye ülkelerle temaslarında da Türkiye'nin talebine yönelik tavrı biliyor ve bu tavrın kendi pozisyonunu güçlendirdiğini düşünüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Özel bir Amerikan gemisi son günlerde Akrotur İngiliz üslerinden başlayan ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine uzanan görüntü kabloları çekiyor. Amerikan bayraklı gemi bu amaçla Kanada'dan Kıbrıs'a geldi. Elde edilen bilgilere göre bu kablolar, Britanya ve Amerikan güçlerini birleştirme amacıyla aylar önce Akdeniz'e döşenen deniz altı kablolarıyla Britanya üslerini birleştirecek. Bu konudaki iznin gerekli yasal süreçler izlenmeden doğrudan Dışişleri bakanlığı tarafından verildiği belirtiliyor.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres'in Türkiye'deki temasları. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres dün Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs Cenevre Konferansı için henüz tarihin belirlenmediğini söyledi. Bununla birlikte uğraşıların üst düzeyde devam edeceği ve önemli ilerlemeler sağlanacağı konusunda iyimser olduğunu belirtti. Guteres, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile ortak basın toplantısında konuşurken, görüşmelerin sonuçlarına ilişkin ne kötümser ne de iyimser olduğunu belirtti ve devamında da “ Yönlendirici rolün Birleşmiş Milletler’de değil iki toplum ile garantör güçlerde olduğunu bilerek yapabileceğimin en iyisini yapmaya kararlıyım” dedi. Guteres Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün güvenlik konusunda hem Kıbrıslırumların hem de Kıbrıslıtürklerin endişelerine mutlak bir biçimde yanıt vermesi gerektiğine de dikkat çekti. Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım Türkiye’nin Kıbrıs sorununda her zaman yapıcı bir tavır içinde olduğunu ve bu tavrı sürdürmeye devam edeceğini ancak güvenlik ve garanti konularının Türkiye’nin terk etmesinin söz konusu olmadığı konulardan olduğunu belirtti. Kurulacak yeni yapıda her tarafın eşit temsil edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Tarım Bakanı Nikos Kuyalis haluminin koruma altına alınmış menşe adı olarak kayda alınması sürecinin bu ay içerisinde tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Tarım Komisyonu'nun konuyla ilgili itirazları değerlendirmeyi tamamlayacağını ve bunları ret edeceğini umduğunu dile getirdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "bu aptalları kim toplayacak?" başlığı altında Kıbrıslıtürklere yönelik saldırılar. Gazeteye göre Kıbrıs sorununa çözüm arayışları devam ederken, yabancı garantiler olmaksızın yaşayabilir ve işler bir çözüm için Kıbrıslıtürklerle anlaşmaya çalışılırken diğer tarafla yoğun emek sarf edilerek yaratılan havayı bazıları havaya uçurmaya çalışıyor. Son 15 ayda özgür bölgede Kıbrıslıtürklere yönelik 7 saldırı gerçekleştirildi. Trodos'ta gerçekleştirilen son saldırı bu konuyu yeniden gündeme taşıdı. Bu saldırıların cezasız kalması hem toplumu hem de devleti zor durumda bırakıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 2017 Kıbrıstürk fonundan Müslüman eserlerini ve dini alanlarının bakımı için ayrılan 370 b,n euronun çıkartılmasını isteyen ELAM tüm partileri kendisine karşı birleştirdi. Partielrin tümü ELAM'ın bu önerisine karşı çıktı. ELAM'ın değişiklik önerisi sadece iki oy aldı. Biri ELAM milletvekili Hristu diğeri de DİSİ milletvekili Eleni Stavru'dan.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi vergi kaçıranlarla ilgili Lagard Listesiyle ilgili tartışmalar. Gazeteye göre Meclis bu liste hakkında Maliye bakanından bilgi istedi. Simerini gazetesi de iki ay önce bu konuyu gündeme getirmiş ve sorular sormuş ancak yanıt alamamıştı. Maliye Bakanı'na vergi kaçırmada şüpheli 87 kişinin durumunun Vergi dairesi tarafından araştırılmasını tamamlanıp tamamlanmadığı soruldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs`ta resmi temaslarda bulunmakta olan Britanya Savunma Bakanı Maykl Fallon, ülkesinin müzakereler sırasında güvenlik konusunda varılacak düzenlemeleri değerlendirmeye hazır olduğunu ve Britanya`nın iki toplumun gelecekte kendilerini güvende hissetmeleri amacıyla Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için yapılan müzakerelere yardımcı olacağını vurguladı. Kıbrıs Savunma Bakanı Fokaidis de Türkiye`nin 21inci yüzyılda bir Avrupa Birliği üyesi ülkede anakronik olan güvenlik sisteminin uygulanmasının mümkün olmadığını anlaması gerektiğini de söyledi. İki Bakan, Kıbrıs ve Britanya arasında savunma alanındaki işbirliğinin güçlenmesi amacıyla bir askeri program işbirliğinin imzalamaya karar verdi. Konuk Bakan, “Birleşik Krallık, bir garantör ülke olarak adadaki her iki toplumun kendi geleceği için güvende hissetmesine yol açacak olan Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için yapılan çalışmalara yardımcı olmak için ellinden geleni yapacak” dedi. Fallon, ülkesinin yapılan çalışmaları desteklediğini ve güvenlik konusundaki iki taraftan yapılacak düzeltmeleri değerlenmeye hazır olduğunu da söyledi. Britanya`nın adadaki üslerinin yarısını birleşik bir Kıbrıs`a iade etme önerisini tekrarlayan Bakan Fallon, Britanya`nın önerisinin nihai bir anlaşmaya olumlu katkıda bulunacağına inandığını belirtti. Fallon, “Bunun üslerin bölgede güvenliğin sağlanması ve terör veya diğer tehditlere karşı mücadele verme niteliğini olumsuz etkilemeyecek” şeklinde konuştu. Fokaidis ise yaptığı açıklamada, konuk Bakanı Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini ve Kıbrıs Rum tarafının yaşayabilir ve çalışabilir bir çözümün bulunması için niyetli olduğunu söyledi. Kıbrıslı Bakan, Fallon`un adada yaptığı ziyaretinin Britanya`nın Savunma Bakanı`nın adada yaptığı ilk ziyaret olduğunu ifade ederek söz konusu ziyaretle iki ülkenin savunma ve güvenlik alanındaki işbirliğini güçlendiğini ispat ettiğini belirtti. Britanya`nın Avrupa Birliği`nden çıkma kararının Kıbrıs ve Britanya arasındaki ilişkilerin gelecek yıllarda daha da güçlenmesini olumsuz etkilemeyeceğini ifade eden Fokaidis, iki ülke arasında geçen yıl Londra`da imzalanan askeri işbirliği programının uygulamaya gireceğini de açıkladı. İki bakan arasında yapılan görüşme sırasında Kıbrıs ve Britanya arasında güncellenen bir askeri işbirliği programının imzalandı. İki ülkenin arasındaki ilişkilere değinen konuk bakan, bunları güçlü olarak niteledi ve geçen yıl imzalanan askeri işbirliği programının ikili ilişkileri olumlu etkilediğini vurguladı. Askeri işbirliği programına göre, Kıbrıs ve Britanya deniz güvenliği, teröre karşı mücadele ve hava güvenliği konusunda daha yakın bir işbirliğinde bulunacak.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun Kıbrıs sorunuyla ilgili değerlendirmeleri . Gazeteye göre . AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu yeni Kıbrıs konferansından beklentilerin düşük olduğu ve bir sonuca ulaşılmasının beklenmediği söyledi. Andros Kipriyanu garantör güçler ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ön çalışmalarının sürece yardımcı olacağını ifade ederek partisinin güvenlik konusunda tartışmaların devamını beklediğini belirtti. Erdoğan’ın referandum öncesi herhangi bir şey için tehlikeyi göze almayacağı izahı yaparak, Ankara’nın 16 Nisan sonrası Kıbrıs sorunuyla ilgili daha hızlı bir biçimde hareket edeceği değerlendirmesinde bulundu. Andros Kipriyanu bu arada Kıbrıs sorunun iç yanlarında süreci bloke edebilecek askıda olan tüm önemli konuların ele alınmasını öncelik olarak ileri sürdü. Böylesi bir gelişme olmadan Türkiye’nin güvenlik konusunda özlü bir tartışmaya girmeyeceği öngörüsünde bulundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand