M. Folon: Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarını destekliyoruz

Kıbrıs’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmek olan Britanya Savunma Bakanı Maykl Folon Kıbrıs sorunun çözümü için verilen uğraşılara ülkesinin tam destek verdiğini söyledi.

Milli Muhafız Ordusu Genel Kurmaylığı’nda Kıbrıslı mevkidaşı Hristoforos Fokaidis ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Folon, Britanya’nın garantör güç olarak müzakere masasında üzerinde anlaşmaya varılacak ve geleceğine ilişkin her toplumun garanti duygusunu karşılayacak çözüm ne olursa olsunun bunu destekleme iradesine sahip olduğunu belirtti. Anlaşmanın başarılmasında önemli bir teşvik olacağı görüşüyle bugün Britanya üsleri dahilinde olan toprakların yarısını yeniden birleşmiş Kıbrıs’a geri verme yönünde Britanya’nın var olan görüşünü de tekrarladı. Birleşik Krallığın bu teklifinin bölgede güvenliğin sağlanmasında Britanya üslerinin operasyonel faaliyetlerinin etkilenmeme koşuluyla geçerli olduğuna dikkat çekti.
Kıbrıs Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ise Kıbrıs’ın, Birleşik Krallığın Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarında yapıcı tavrının devam etmesini arzuladığını söyledi. Görüşme sırasında Biritanya Savunma Bakanı’na Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili bilgi verme fırsatı bulduğunu ve Kıbrısrum tarafının yaşayabilir ve işler bir çözüm olarak iradesinin bir veri olduğunun güvencesini verdiğini ifade etti. Fokaidis kesin olmayan olgunun ne yazık ki Türkiye’nin 21. yüzyılda özellikle de Avrupa Birliği’ne üye bir ülkede 1960’lı yılların çağdışı garanti sistemine yer olmadığını bilince çıkarması olduğuna vurgu yaptı.
Bu arada Kıbrıs ve Britanya geçen yıl Londra’da imzaladıkları askeri işbirliği anlaşmasını yenilediler. İki ülkenin silahlı güçleri ortak askeri tatbikatlara, savunma işbirliği programlarına ve deniz ve hava sahalarının denetimine katılacaklar.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:33

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand