M. Folon: Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarını destekliyoruz

Kıbrıs’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmek olan Britanya Savunma Bakanı Maykl Folon Kıbrıs sorunun çözümü için verilen uğraşılara ülkesinin tam destek verdiğini söyledi.

Milli Muhafız Ordusu Genel Kurmaylığı’nda Kıbrıslı mevkidaşı Hristoforos Fokaidis ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Folon, Britanya’nın garantör güç olarak müzakere masasında üzerinde anlaşmaya varılacak ve geleceğine ilişkin her toplumun garanti duygusunu karşılayacak çözüm ne olursa olsunun bunu destekleme iradesine sahip olduğunu belirtti. Anlaşmanın başarılmasında önemli bir teşvik olacağı görüşüyle bugün Britanya üsleri dahilinde olan toprakların yarısını yeniden birleşmiş Kıbrıs’a geri verme yönünde Britanya’nın var olan görüşünü de tekrarladı. Birleşik Krallığın bu teklifinin bölgede güvenliğin sağlanmasında Britanya üslerinin operasyonel faaliyetlerinin etkilenmeme koşuluyla geçerli olduğuna dikkat çekti.
Kıbrıs Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ise Kıbrıs’ın, Birleşik Krallığın Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarında yapıcı tavrının devam etmesini arzuladığını söyledi. Görüşme sırasında Biritanya Savunma Bakanı’na Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili bilgi verme fırsatı bulduğunu ve Kıbrısrum tarafının yaşayabilir ve işler bir çözüm olarak iradesinin bir veri olduğunun güvencesini verdiğini ifade etti. Fokaidis kesin olmayan olgunun ne yazık ki Türkiye’nin 21. yüzyılda özellikle de Avrupa Birliği’ne üye bir ülkede 1960’lı yılların çağdışı garanti sistemine yer olmadığını bilince çıkarması olduğuna vurgu yaptı.
Bu arada Kıbrıs ve Britanya geçen yıl Londra’da imzaladıkları askeri işbirliği anlaşmasını yenilediler. İki ülkenin silahlı güçleri ortak askeri tatbikatlara, savunma işbirliği programlarına ve deniz ve hava sahalarının denetimine katılacaklar.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:33

Son Haberler

30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
Tüm haberler

Video on Demand