10/2/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi eski Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'nun mahkumiyet kararı sonrası surum. Gazeteye göre eski Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'nun Ağır Ceza mahkemesinde mahkum olması tüm yönetim, yürütme ve yasama ve aynı zamanda yargı sitemi için büyük bir şamar ve tehlike çanı anlamına geliyor. 296 sayfalık Mahkeme kararı okunduğunda her yerde çürümüş bir çevrenin varlığı ortaya çıkıyor. Hükümette kurumları yaralayan kişisel ve siyasi bağlantılar, Meclis'te milletvekili olarak milletvekilinin kişisel ilişki içinde bulunduğu avukatlık bürosuna hizmet etmek için Başsavcıya uyguladığı ağır baskı, hukuk dünyasında adalet aleyhine yaşanan al-verler ve bankacılık sitemi ve tabi ki başrolde başsavcı yardımcısı olmak üzere başsavcılıkta komplolar ve tüm bunlar toplumda daha açıklanmayan ne tür oyunların oynandığı sorusunu gündeme getirdi. Bu üzüntü verici ortamda partiler de Ağır Ceza Mahkemesi kararı temelinde karşılıklı suçlamalarda bulundular ve böylece bu kez de yargının verdiği karardan çıkarmaları gereken dersleri çıkarmadıklarını ortaya koydular. Ciddi yolsuzluk ve çıkar ilişkileri ortamının kendilerini değil diğerlerini ilgilendirdiği yaklaşımı içine girdiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hindistan Kıbrıs Cumhuriyeti ile var olan ikili yatırım anlaşmasını tek taraflı olarak bozdu. Hindistan yatırım politikasını yenileyeceği gerekçesiyle Kıbrıs dahil birçok ülke ile var olan yatırım antlaşmalarını geçersiz kıldı. Kıbrıs ile Hindistan arasında vergi anlaşmasının daha birkaç ay önce yenilenmiş ve Kıbrıs kara listeden çıkmış olmasına rağmen Hindistan ikili yatırım antlaşmasını bozdu. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Kıbrıs ile Hindistan arasındaki ikili yatırım anlaşmasının 23 Mart 2017 tarihinde aktif olmaktan çıkacak. Bu arada Bakanlığa göre Kıbrıslıların Hindistan'daki yatırımları bu anlaşmada var olan bazı maddeler temelinde 10 yıl daha güvence altında olacak. 27 mart'tan sonra yapılacak yatırımlar ise bu kapsam dışında kalacak. Bu arada Kıbrıs-Hindistan iş insanları konseyi başkanı Marios Andoniyu Filelefteros'a yaptığı açıklamada bu gelişmenin kendilerini endişelendirmediğini ve diğer ülkelere göre kötü bir durumda olmadıklarını söyledi. Hindistan'ın Lefkoşa Büyükelçisi de son 215 yılda Kıbrıs üzerinden ülkesine 15 milyar dolarlık yatırım yapıldığını söyledi

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Avrupa Birliği'nde uygulanan dört özgürlüğün Kıbrıs sorununun çözümü sonrası adada kendisine de verilmesi talebi konunun tartışılabilirliği aracılığıyla dolaylı bir biçimde dünkü liderler görüşmesinde anlaşmazlığa yol açtı. Elde edilen bilgilere göre Kıbrıstürk tarafı bu konuda müzakere yapılmasın ısrar ederken Kıbrısrum tarafı bunu reddediyor. Kıbrısrum tarafı bugün Avrupa Birliği ile var olan ilişkileri ötesinde Türkiye için bazı düzenlemeleri yapmasının da konu olamayacağı görüşünde. Türkler ise hem kamuoyu aracılığıyla hem de perde gerisinden büyük bir olasılıkla 16 Nisan'da gerçekleştirilecek anayasa referandumunun Kıbrıs sürecini etkilemediği mesajı veriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Britanya Savunma bakanı Maykl Falon Kıbrıs 'ta güvenlik ve garantilerle ilgili tartışmalarda büyük resmin ve genelde bölgedeki güvenlik ortamı ve durumun 1960 göre çok daha farklı olduğu olgusunun da dikkate alınması gerektiği görüşünde. Politisin yazılı sorularını yanıtlayan Falon Kıbrıs'ta tarafların varacakları anlaşma ne olursa olsun ülkesinin dikkate alacağı görüşünü de tekrarladı. Türkiye'nin adada kalıcı askeri üs talebini ise yorumlamaktan kaçındı. Adadaki üslerin ise müzakerelerin bir parçası olmadığını belirtti. Britanya'nın Kıbrıs ile işbirliğinin artırması konusunda ise Irak ve Suriye'yi terk eden islam cihatçılarının yayılmasının sınırlanmasında ve İslam Devleti nedeniyle göç etme durumunda kalan insanlara insani yardımlar verilmesinde Kıbrıs'ın oynadığı role dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi " İlerleme ve zorluklar " başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı iki müzakerecinin hazırladığı ve görüş birlikleri ile az küçük ve büyük görüş ayrılıklarının yer aldığı belge konusunda görüş alış verişine başladılar. Belge tüm başlıkları kapsasa da dünkü liderler görüşmesinde tartışma yönetim konusuyla sınırlandırıldı. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Anastasiadis " göreceli bir ilerleme oldu ancak yapılması gereken daha çok iş vardır" dedi. Buna karşı Akıncı dünkü görüşmeden özel bir memnuniyetsizlik görünümü verdi. " Bugün çok üretken bir görüşme yaptığımızı söyleyemeyiz ve her görüşmenin sonuç vereceğini beklemek de doğru değildir" şeklinde konuştu. Alitiya'nın elde ettiği bilgiler göre dünkü görüşmede ilerleme merkezi hükümetin yetkileri konusunda sağlandı. Akıncı ile yapılan görüşmenin ardından, başkanlık sarayına dönüşünde açıklamada bulunan Anastasiadis, konu üzerinde bir ilerleme sağlandığını ancak yapılması gereken hala daha iş olduğunu belirtti. Anastasiadis, ayrıca bazı başlıklarda karşılıklı bir tartışma gerçekleştirileceğini de söyledi. Kıbrıs konferansının yapılacağı tarihin belli olup olmadığıyla ilgili başka bir soruya Anastasiadis, büyük ihtimale 13 Mart tarihinden sonra yapılacağı yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı, iki müzakerecinin çalışmalarına devam ettiklerini, yakınlaşmaları, küçük anlaşmazlıklar ve büyük anlaşmazlıkları hazırladıklarını açıkladı. “Yapılan hazırlıklara göre farklıların yakınlaşmalara dönüştürülmesi amacıyla bir diyalog başlattık” şeklinde konuşan Anastasiadis, “bugün yönetim başlığıyla başladık” dedi. Çeşitli başlıklar üzerinde karşılıklı münazaranın yapılacağını ifade eden Anastasiadis, Kıbrıs konferansından önce ve önceden varılan anlaşmalar temelinde daha çok uzlaşmalar sağlanması için çalışmalara devam edileceğini belirtti. Liderler arası görüşmede dört özgürlük konusunun ele alınıp alınmadığıyla ilgili bir soruya Anastasiadis, olumsuz yanıt verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Parlamentosu’nun en büyük grubuna sahip Avrupa Halk Partisi Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı. Avrupa Halk Partisi Avrupa Parlamentosu’na sunduğu raporunda sadece coğrafi olarak Avrupa’ya ait olan ülkelerin Birliğe üye olabileceklerini ifade ederek Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasını istedi. Türkiye’nin bir grup başka ülkeyle tam üyelik perspektifi olmaksızın Avrupa Birliği’nin ortakları olabileceğini not etti. Avrupalı Hıristiyan Demokratlar bir Alman gazetesinin yayınladığı raporlarında Avrupa Komisyonu’nun daha az sayıda ancak daha fazla erke sahip olması görüşünü de savundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi eski başsavcı yardımcısının Ağır ceza mahkemesinde mahkumiyeti sonrası yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre görevden uzaklaştırılan eski Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'nun mahkumiyeti ekonomik çıkar sağlamaya yönelik kişisel ilgisini ve dahası sabote edeci tavırlarını ortaya koydu. Erotokritu Mahkeme tarafından mahkum edilirken kendisine mutlak güven belirterek Erotokritu'yu bu göreve atayan Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in de bundan siyasi sorumluluğu olduğu belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres bugün Türkiye'ye gidiyor. Guteres'in Türkiye'de yapacağı görüşmelerin gündeminde Kıbrıs sorunu da var. Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözümü için hala bir umut taşıdıklarını söyledi. Uzmanların karşılıklı olarak çalışmaya devam etmelerinin önemli olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs'ta yitirilmemesi gereken bir fırsat olduğunu dile getirdi.
SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi dün Lefkoşa'yı seller altında bırakan yağmur. Gazeteye göre dün yoğun ve şiddetli yağmur Lefkoşa'yı boğdu. Yollar , mağazalar ve evler sular altında kaldı. İtfaiye ve polis yardım çağrılara yanıt vermek için sürekli hareket halindeydi. Kötü hava koşulları sonucu Lefkoşa'da dere taştı ve köprü üzerinde bir araçta bir anne ve çocuğu ölüm tehlikesi geçirdi. Dünkü yağmurların bugün de devam etmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet ile DİKO'nun garantiler ve Eide konusunda mevzi savaşları devam ediyor. DİKO'nun dün yayınladığı ve Cumhurbaşkanı'nın Türk ordusunun %25'nin belirsiz bir süre adada kalmasını kabul ettiğini ileri sürdüğü açıklamasına Hükümet yanıt verdi. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı'nın böylesi bir şeyi kabul etmediği ve DİKO'nun halkı yanıltmaya çalıştığı görüşünü savundu. Papadopulos Cumhurbaşkanı'nın konuya ilişkin önerisinin iyi bilindiğini ve bu önerinin Yunanistan Hükümeti ile birlikte biçimlendirildiğini de ifade etti. Bu arada DİKO dünkü açıklamasında Eideyi de hedef aldı. Eide'nin garantiler konusunda orta yol aranıyor ifadesinin tahrik edici Türk yanlısı bir görüş olduğunu ifade etti. Eide'nın güvenirliliğini ve objektifliğini yitirdiğini ileri sürdü.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand