Sondaj için önçalışmalar sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 6ıncı parselde yapılacak sondaj için, Saipem 12000 personelinin gerçekleştirdiği ön çalışmalar sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

Kurumumuza ulaşan bilgilere göre, şimdiye kadar tüm çalışmaların, dev matkabın ‘Kalipso’ hedefindeki derinliklere ulaşması için yapılan program temelinde devam ettiği belirtildi. Türkiye’nin yasa dışı olarak kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi olduğunu iddia ettiği 6ıncı parselde, ENİ ve TOTAL şirketleri tarafından devam edilen süreç, Saipem 12000 sondaj gemisinin etrafını sarmış olan Türk savaş gemilerinin yakın takibi altında gerçekleştirilyor. Alınan bilgilere göre, Türk savaş gemilerinin aralıklarla sondaj çalışmalarını izlediği, fakat şimdiye kadar sondaj gemisinin etrafındaki 500 metrelik güvelik şeridini ihlal etmediği ifade edilirken, Milliyet gazetesi, Türkiye’nin Barbaros gemisini Doğu Akdeniz’e gönderdiği haberine yer verdi.


Sahte devletin sözde Dışişleri Bakanlığı, Saipem 12000 adlı geminin 6ıncı parseldeki platforma girmesinden dolayı, tahrikkar bir açıklama yayınladı. Sahte devlet, Kıbrıs Rum tarafını, tüm uyarılara rağmen, Kıbrıslı Türklerin ortak zenginlikler üzerindeki temel haklarının ihlaline devam etmekle suçladı. Yapılan açıklamada, başlaması beklenen yeni sondajın, yasa dışı adımların son örneği olduğunu ve geçmişte yapılan hataların tekrar edilmesinin, Kıbrıs Rum tarafının kendisini adanın tek ve yasal sahibi olarak gördüğünün göstergesi olduğu ifade edildi. Kıbrıs Türk tarafının, Türkiye ile anlaşmalı olarak, haklarını ve çıkarlarını korumak için gereken önlemleri alacağı vurgulandı. Son olarak Kıbrıs Rum tarafının eylemlerinin, kalıcı ve kapsamlı çözüm çabalarında en önemli engel olduğunu gösterdiği vurgulandı. İşgal bölgelerindeki sözde dışişleri bakanlığı, iki devletli bir çözümün, Kıbrıs sorunu müzakerelerinde tercih olarak gündeme gelebileceği görüşünü ileri sürdü.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:46

Son Haberler

05 Mayıs
Cumhurbaşkanı Portekiz’de gerçekleştirilecek zirve toplantısı için yarın Porto'ya gidiyor.
16:49
Kıbrıs’ta aşılama programının başlamasından bu yana 26 kişide ciddi yan etkiler oluştu.
16:47
Yunanistan: Johnson & Johnson aşısının kullanımı bugünden itibaren başladı.
16:46
Limasol’da dün gece birkaç dakika arayla çok ciddi iki trafik kazası meydana geldi.
16:45
Bugünden itibaren Aşılama Portal’ından randevu alma şekli değişiyor.
16:44
Ersin Tatar ve Ersan Saner, Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ve pasaportu olan 97 bin Kıbrıslı Türk arasında
14:08
30 yaş ve üstü kişilerin kişisel doktorları tarafından AstraZeneca aşısıyla aşılanabileceği süreç başladı.
14:07
Siyasetçi ve şair Vasos Lissaridis bugün toprağa verildi.
14:06
Epidemiyolojik veriler izin verirse, bazı küçük değişikliklerle genel kapanma öncesi duruma dönülebilir.
14:05
Son 24 saatte 5 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
14:03
Dışişleri Bakanı, bugün ve yarın Letonya ve Litvanya’da temaslar gerçekleştirecek
13:59
basın özetleri 05.05.21
13:32
Tüm haberler

Video on Demand