Anastasiadis, yolsuzluğa müsamaha gösterilmeyeceği mesajını gönderdi.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, entrika, yolsuzluk ve kamu parasının kötüye kullanılmasına, artık müsamaha gösterilmeyeceği mesajını gönderdi.

Cumhurbaşkanı, Paralimni’deki Polis Müdürlüğü’nün temel atma töreninde yaptığı konuşmada, suçların, yasa dışılıkların ve yönetim kuralları ihlallerinin, üstünün örtülmesinin söz konu olmadığının anlaşıldığını belirtti. Anastasiadis hükümetin, Başsavcının, Hukuk Dairesi’nin, Polisin ve Sayıştayın, bu konudaki sonuç veren faaliyetlerine de değindi.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Paralimni Teknik Okulu’nun çok amaçlı  salonunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin temel kaygısının, geçmişin çarpıtlamalarının ortadan kaldırılması ve daha kaliteli ve verimli eğitimin oluşturulması olduğunu belirtti. Görevini devraldığından beri, birlikte çalıştığı kişilerle, çeşitli alanlarda ve yönlerde, bütünlüklü bir eğitim reformuna odaklandığını açıkladı. Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın, verilen eğitim seviyesini kapsamlı olarak yükselten bir dizi reformları planladığını ve uygulamaya koyduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı, ekonomik zorluklara rağmen, son 5 yıl boyunca uygulanan belirli politikaların sonucu olarak, 17 okul binasının tamirinin tamamlandığını, diğer 61 okulun yenilendiğini ve 100 milyon euro’nun üzerinde toplam maaliyeti olan, 643 küçük ölçekli proje yapıldığını kaydetti. Bunlara ek olarak, 46 projenin ilerlemekte olduğunu ve bunların arasında, 50 milyon euro değerinde 9 yeni okul binası projesinin bulunduğunu sözlerine ekledi.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in seçim ofisi, Nikolas Papadopulos’un, 2013 yılında meclisi ve halkı kandırdığına dair suçlamalarına cevap verdi. Nikolas Papadopulos’un Avrupa Merkez Bankası’nın 100 bin euro’ya kadar olan hesaplara istisna gösterilmesi ve 100 bin euro’nun üzerindeki banka hesaplarına, yüksek vergi uygulanması talebi konusunda tam olarak bilgilendirilmiş olduğunu ve bu durumun toplantı kayıtlarında da yer aldığını belirtti. Anastasiadis’in seçim ofisinin basın sözcüsü Anita Dimitriu, Nikolas Papadopulos’un Eurogrup’un vergi uygulaması önerisine karşı olumsuz oy kullandığını ve banka hesaplarının traşlanmasını öngören yasanın benimsenmesine yol açtığını vurguladı. Gerçeğin bu olduğunu ve 4 yıl sonra bazı kişilerin ve bu kişilerle birlikte Nikolas Papadopulos’un da, bilmediklerini, duymadıklarını veya görmediklerini iddia etmek yerine, üzerine düşen sorumluluğu almaları gerektiğini ileri sürdü.  

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:46

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand