2013'teki hesapların traşlanmasıyla ilgili partilerin yorumları.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Nikolas Papadopulos’ın, 2013 yılındaki Eurogrup olaylarıyla ilgili son 5 yıl bilmediği ve yeni keşfettiği şeyin ne olduğunu sorguladığını dile getirdi.

Averof Neofitu, kurumumuza yaptığı açıklamda, banka hesaplarının traşlanmasıyla ilgili yasanın, Nikolas Papadopulos’un başkanlık ettiği Meclis Mali Komitesi’nde ayrıntılı bir şekilde görüşüldüğünü belirterek, toplantıların notlarında herşeyin kayıt altında tutulduğunu ifade etti.   

 

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in banka hesaplarının traşlanması hakkında önceden bilgi sahibi olduğunu fakat yeterli bir biçimde önhazırlık yapmadığını açıkladı. Andros Kiprianu kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’na, seçim öncesi dönemde söz veridiği arkadaşlarından yararlanmadığı konusunda suçlamada bulundu. Olayların, Kıbrıs’ın ekonomisinin yıkımının, banka sektörü nedeniyle yaşandığının göstergesi olduğunu belirtti. Ayrıca aynı bankaların, faizlerin 2 yıllığına kesilmesi önerisinde bulunduğunu fakat banka hesaplarının traşlanmasıyla ilgili kararın önceden alındığını ve Kıbrıs’ın denek hayvanı gibi kullanıldığını ifade etti.

 

2013 yılında banka hesaplarının traşlanmasıyla ilgili tartışmalar bugün de devam etti. Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos, hesapların traşlanmasından kaçınmak için, o zamanlar en iyi çözümün, Avrupa İstikrar Mekanizması’nın desteğinin talep edilmesi olduğunu ileri sürdü. Diğer ülkelere yardım yapıldığı gibi Kıbrıs’ın da yardımlarla desteklenebileceğini savundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Eurogrup toplantısına tamamen hazırlıksız bir şekilde gitmekle, ayrıca halkı ve meclisi banka hesaplarının traşlanmasıyla ilgili kandırmakla suçladı. Eurogrup’un 18 Mart tarihli telekonferansında, Cumhurbaşkanı’nın 100 bin euro’nun altındaki banka hesaplarının traşlanmasını öngören en baştaki fikrini değiştirdiğinin görüldüğünü, fakat Anastasiadis’in bu gelişme hakkında bilgilendirmede bulunmadığını vurguladı.  

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:46

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand