13/12/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Koşi atık toplama merkeziyle ilgili Helector şirketiyle anlaşma sağlanması. Gazeteye göre Başsavcı Koşi atık toplama merkezinde Hhelector şirketiyle işbirliğine devam edilmesi kararı aldı dün taraflar arasında ek anlaşma imzalandı. Tarım Bakanlığı ile şirket arasında imzalanan ek anlaşma bir yıldan beridir sorunun ekonomik yanıyla ilgili var olan sorunu da sona erdirdi. Varılan anlaşma 2016 Şubatında şirket ile dönemin İçişleri Bakanı Sokratris Hasikos arasında imzalanan anlaşmadan büyük bir fark içermiyor. O dönem imzalanan anlaşma üç yıllıktı ve atıkların ton başı 64 euro yerine 39 euro 90 sentten toplanmasını öngörüyordu. Bu rakam şimdi de aynı ve geriye dönük 1 Nisan 2016’dan uygulanacak. Bu arada şirketin 2015 Şubatından bugüne ödenmediğini ileri sürdüğü 17 milyon euro da kendisine ödenecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis önümüzdeki Avrupa Konseyi toplantısında Kıbrıs’ın bölgede istikrar ve güvenlik konusunda oynayabileceği rolü ve aynı zamanda Avrupa Birliği ile bölge ülkeleri arasında işbirliği rolünü gündeme getirecek. Konsey toplantısında liderler Kıbrıs’ın da katıldığı Savunma alanında Kalıcı Yapısal İşbirliğini ele alacaklar. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu çerçevede Kıbrıs’ın Frans, Almanya ve İtalya ile işbirliğiyle bölgede oynayabileceği role atıfta bulunması bekleniyor. Bu tür işbirlikleri Kıbrıs’ın bölgedeki rolünü yükseltiyor ve bu da kendisine Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde kazanç sağlıyor. Buna paralel bu işbirlikleri Zigi ve Baf’taki önemli askeri tesislerin geliştirilmesine de olanak sağlıyor. Bu arada Kıbrıs’ın dün Mısır ile imzaladığı arama ve kurtarma çalışmalarını içeren savunma anlaşması rolünün bir üst düzeye çıkmasında büyük bir önem taşıyor. Şimdi Perşembe günü de Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır savunma Bakanları Lefkoşa’da bir araya gelecekler. Bu savunma bakanları düzeyinde üçlü işbirliğinde ilk model olacak. Mısır Savunma Bakanı General Sedki Sobhi ile Kıbrıslı mevkidaşı dünkü görüşmesi sırasında Orta Doğu’da stratejik durum üzerine odaklandılar. Fokaidis “ her iki ülke istikrarsız ve sorunlu geniş bölgede istikrar ve güvenlik için gerekli şartların sağlanması için ortak çalışmalarda bulunuyor” dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi geçen gün Limasol’da iki Limasol kulübü arasında oynana futbol maçında yaşanan huliganizm. Gazeteye göre futbol sahalarında yeni bir şiddet olayına karşı yine seyirci kalındı. Huliganlar kimse tarafından rahatsız edilmeden yine işlerini yaptılar. Saha görevlilerinin, kulüp yönetimlerinin ve polisin gözleri önünde şiddet uyguladılar ve sonra da saha içerisinde bir tek kişi dahi yakalanmadan zafer kazanmış bir şekilde olay yerinden ayrıldılar. Ertesi günü ise sorumluların bulunacağı açıklamaları yapıldı, güvenceleri verildi. Konuyla ilgili yasal düzenleme gerekliliği üzerinde duruldu. Sanki de yasal düzenleme yokmuş gibi. Var olan yasal düzenleme bu alanda şimdiye dek hiç uygulanmadı. Limasol stadyumu yetkilileri dün zarar tespitinde bulundular. Sahaya yakın evleri bulunan insanlar durumdan bir kez daha şikâyetçi oldular. Olaylara karışmayan akıllı seyirci de olayların sorumluluğu hakkında klasik tartışmaları izliyor. Bu arada Polis Komutanı dün yetkililerle bir toplantı yaparak gelecekte bu tür olaylarda takınılması gereken tavırla ilgili tavsiyelerde bulundu. Adalet bakanı ise olayların nedeni olarak taraftar kartı uygulamaması olmamasını gösterdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Ionnu’nun Türkiye’ye karşı açtığı davada Taşınmaz Mal Komisyonu’nun olayı görüşmeyi sürekli ertelemesi nedeniyle süreci yönetimini sonuç alıcı olarak bulmadı. Mahkeme bir olumsuz oya karşı 6 oyla 7 bin euro moral kaybı cezası ve 6.325 euro da Mahkeme masrafı belirledi. Bu paraların 3 ay içerisinde ödenmesi gereği üzerinde durdu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bununla birlikte Komisyonun var olmaya devam ettiğini ve herkesin Mahkemeye başvuruda bulunması öncesi bu Komisyona gitmesi gereğine dikkat çekti. Mahkeme bu arada Türkiye’nin başvuru sahibinin tüm iç hukuk yollarını değerlendirmediği iddiasını da oy birliğiyle reddetti. Avukat Ahilleas Dimitriadis bu kararı çok önemli olarak niteledi ve Mahkemenin ilk kez Komisyonun çalışmalarını aktif bir biçimde denetlediğine vurgu yaptı. Dimitriadis Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bundan sonra da Komisyonun belirlediği tazminat miktarını ele alacağını ifade etti. Mahkemenin ele aldığı Ionnu davasında başvuru sahibi teyzesinden 1997 yılında bağış olarak aldığı Koma Tu Yalu’daki taşınmazlarını kullanamadığı için 1.8 milyon sterlin tazminat talebiyle 2008 yılında Komisyona başvuruda bulunmuştu. Komisyon iki yıl gecikmeyle İonanu’ya 20 bin sterlin önerdi. Ionnidis bunu kabul etmedi. Komisyon uzun geciktirmelerden sonra en son 60 bin sterlin önermiş ve bu önerisi de İonnu tarafından reddedilmişti.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana “Beyler, huliganizm bizi yendi” başlığı altında Limasol’da son derbi maçında meydana gelen şiddet olayları.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinin çıkmazda olmaya devam ettiğini söyledi. Avrupa Birliğine üye 28 ülke Dışişleri ve Avrupa İşlerinden sorumlu Bakanlarının Birliğe tam üye adayı ülke temsilcileriyle çalışma yemeğinde konuşurken Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin tümünü tanıma ve onlarla işbirliği yapma zorunda olduğunu söyledi. Kasulidis Türkiye’nin diğer tüm ülkeler gibi Kopenhag kriterlerinin sonuç alıcı bir biçimde uygulaması, komşularıyla iyi ilişkiler kurması, tüm üye devletleri tanıması ve ayrım yapmadan tüm üye devletlerle işbirliği yapması gibi Müzakere Çerçevesi’nin öngördüğü sözleşmelerden kaynaklanan taahhütlerinin tümünü yerine getirmesi gereğine dikkat çekti. Kasulidis aynı konuşmasında Batı Balkan ülkelerinin coğrafi olarak Avrupa’da olduklarını ve geleceklerinin de Avrupa’da olacağına vurgu yaptı. Bu çerçevede Birlik Dönem başkanlığı üstlenen Bulgaristan’ın bu ülkelere yönelik girişimine destek belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Özür dileyin ve sorumluluğunu üstleniniz” başlığı altında Limasol’da AEL ile APOEL maçı sırasında yaşanan şiddet olayları.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas Londra’da yaşayan Kıbrıslılara ekonomi alanında ve Kıbrıs sorununda tezlerini anlattı. Malas konuşmasında seçimlerin herkese ekonomide ve Kıbrıs sorununda korku değil umut veren tezlerle ilgili açık bir kafa ile düşünme olanağı verdiğini söyledi. Ekonomiye atıfta bulunurken 2013 krizinin Kıbrıs’ta sosyal durumu en kötü hale soktuğuna vurgu yaptı. Malas yavaş yavaş krizden çıkıldığını ancak bunun için büyük fedakârlıklar yapıldığını söyledi. Son 4-5 yıl içerisinde Kıbrıs’ta yoksulların sayısının ikiye katlandığına dikkat çekti. Kıbrıs sorununa atıfta bulunurken de bazılarının inandığı gibi veriler değişmeden zamanın geçmeyeceğini belirtti. Kıbrıs’ın çıkarının üzerinde anlaşmaya varılan temelde yeniden birleşmesi olduğuna dikkat çekti. İki toplumlu iki bölgeli federasyondan yana tavır aldı. Kendisinin arzuladığı çözümde garantiler ve yabancı askerlere yer olmadığını dile getirdi. Çözümde geri verilecek bölgeler arasında Omorfonun olmasının müzakere dışı olduğunun altını çizdi. Adada küçük sayıda Türk ve Yunan askeriyle çözüm mü çözümsüzlük mu ikilemiyle ilgili bir soruya karşılık olarak da “Garantiler antlaşması temelinde değil. Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın önerdiği Dostluk Anlaşması temelinde” yanıtını verdi. Bunu geçici sıfatıyla tartışabileceğini söyledi. Güven ortamın oluşturulacağı bir geçiş sürecine atıfta bulundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand