11/12/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 2018 bütçe görüşmelerine bugün başlanacak olunması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerine az bir süre kala bütçe görüşmeleri bugün başlıyor ve bu olgunun söz konusu tartışmaları etkileyeceğine kesin gözüyle baklıyor. Herkesin bakışları sandıkta ve seçmen kitlesi de parti ve milletvekillerine daha fazla mesaj verme zorunluğu yüklemiş durumda. Partiler bugünden itibaren üç gün için izleyecekleri stratejileri belirlediler. Stratejiler sert eleştirleri, bütçenin bazı ödeneklerine karşı oy kullanmayı ve hatta bütçenin bütününe ret oyu vermeyi içeriyor. Tüm tarafların kendi partisinin seçim stratejisi çerçevesinde hareket etmesi bekleniyor. İstenen, seçmen kitlesine ve özellikle de oylarıyla da belki de seçim sonuçlarını belirleyecek genç seçmenlere verilebilecek her mesajı vermek. Ancak burada soru, bu gençleri seçmen olarak yazılmak ve sandığa gitme konusunda hangi oranda ikna edebilecekleridir. Kıbrıs İstatistik Enstitüsü verilerine göre gençler arasında sandığa gitmeme eğilimi çok yüksek. Enstitü Başkanı Hrisantos Savidis gerekli önlemlerin alınmaması durumunda bu eğilim pratiğe dönüşeceğini açıkladı. Gençlerin sandığa gitmeleri konusunda ikna edilebilmeleri için neye gerek olduğu sorusuna da Savidis gençlerşn büyük bir çoğunluğunun gençlerin sorunları ile ilgilenilmesini ve kamuda liyakata önem verilmesini istedikleri yanıtını verdi. Gençler arasında Kıbrıs sorununu öncelik olarak ileri sürenlerin oranı ise ancak onda bir.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Merhum Cumhurbaşkanlarından Tassos Papadopulos dün Deftera köyünde anıldı. Törende konuşan eski Maliye Bakanı Makis Keravnos, Tasos Papadopulos’un Kıbrıs sorunundaki politikasının haklı olduğunun zaman içinde kanıtlandığını söyledi. Papadopulos’un 28 Şubat 2003 tarihinde Meclis’te yaptığı konuşmada “Çözümsüzlük çözüm değildir. Tersine yeni sorunların ve yeni tehlikelerin başlangıcıdır” dediğini belirten Keravnos, Papadopulos’un “Kıbrıs sorununa bulunacak çözüm uzlaşma çözümü olacaktır. Ancak uzlaşma çözümün işlerliği aleyhine olamaz. Eğer çözüm işler olmazsa yaşayabilir de olamaz. Eğer yaşayabilir olmazsa kalıcı da olamaz. Çözümsüzlük bölünmenin kalıcılaşması tehlikesini içeriyorsa, işler olmayacak bir çözüm de taksimin kalıcılaşmasını garanti altına alacaktır” görüşünü savunduğunu da ifade etti. 24 Nisan 2004’de Annan Planı’nı reddine atıfta bulunurken de bu tavrının doğruluğunun süreç içerisinde doğrulandığına vurgu yaptı.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıslı seçmen için sandıkta belirleyici olan öğeler. Gazeteye göre Noverna şirketinin yaptığı bir kamuoyu araştırması sonuçları adayalara yönelik desteğin yanı sıra hangi saiklerle oy verdiklerinin de ortaya koydu. Ortalama Kıbrıslı için ekonominin yönetimi en belirleyici faktör. Araştırmaya katılanların %49’u kim seçilirse seçilsin Kıbrıs sorununda herhangi bir fark olmayacağı görüşünde. Seçilecek adayın Kıbrıs sorununda önemli olduğunu düşünlerin oranı ise %39. Buna karşı seçilecek kişinin ekonomide etkisi olacağını düşünenlerin oranı %63. %54 oranda bir kesim de seçilecek kişinin işsizlik konusuna etki yapacağı görüşünü savunuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Seçim kampanyaları “ gece savaşları” biçiminde devam ediyor. Adayların seçim büroları artık dikkatlerini farklı alanlarda etkisi olan farklı toplumsal kesimlere yöneltmiş durumda. Bu çerçevede de en fazla “gizli yemekler “ organize ediliyor. Böylece bürolar seçmen üzerinde etki yapabilecek şahsiyetlerle bir araya gelip onları etkilemeye çalışıyorlar. Adayların dikat merkezinde DİKO var. Elde edilen bilgilere göre DİKO’nun eski kadrolarının da kararlı bir biçimde yer aldıkları Anastasiadis’in seçim bürosu, Anastasiadis’i bu alandan seçmenlerle bir araya getirme özel bir önem veriyor. Nitekim Anastasiadis’in, direnişçilerle yediği özel bir yemeğin sonuçlarına fazlasıyla memnun kladığı belirtiliyor. Yapılan değerlendirmelere göre DİKO’dan %20’lik bir kesim bu seçimlerde Anastasiadis’e oy verebilir. Nikolas Papadopulos da bu konuda yaşanan gelişmelrden haberdar ve o da aynı yöntemlerle Anastasiadis’e oy kaçışını engellemeye çalışıyor. Bu tür toplantıları örgütlemede ise Malas’ta sorumluğu AKEL üstlendi. AKEL’in bu tür çalışmaları çok iyi bildiği biliniyor. AKEL seçmen kitlesinin toparlanma oranındaki yükseliş de yapılan çalışmaların başarılı olduğunun bir kanıtı olarak algılanıyor.


ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi bugün başlayacak 2018 bütçe görüşmeleri. Gazeteye göre 2018 bütçesine DİSİ ve DİKO olumlu oy vercekler ancak bu, bütçenin geçmesi için yeterli değil. Meclis’te gerekli çoğunluk için iki oya daha ihtiyaç var. DİKO’un oylamada her zaanki ilksel tavrını ortaya koyması bekleniyor. DİKO her zaman bütçeye bazı değişikliklerle olumlu oy vermeden yana. AKEL ve Yurttaşlar Hareketi bütçeye ret oyu vereceklerini açıkladılar. Diğer partilerin sie oylarının rengini bütçe taertışmaları sırasında ortaya koymaları bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Tayip Erdoğan Kıbrıslırumlara çağrıda bulunarak Kıbrıs’ı Helen olarak gördükleri ve Kıbrıslıtürklerle siyasi eşitliği kabul etmedikleri sürce Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinin sonuçsıuz kalacağını anlamaları çağrısında bulundu. Erdoğan “Vima Tis Kiryakjis” gazetesine verdiği röportajında Kıbrıslırumların olası bir ortaklık devletinde erki paylaşım konusunda ciddi sorunları olduğunu söyledi. Kıbrıslırumları Kıbrıs’ı bir Yunan adası olarak görmeye devam etmekle suçladı. Bunun asla gerçekleşmeyecek bir rüya olduğunu belirtti. Erdoğan’ın ortaya koyduğu bu görüşleri yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise Kıbrıslıtürklerin bugün içinde bulundukları durumun istila sonucu olduğunu söyledi ve “ Eğer Kıbrıslıtürklerin geleceğine ilgi duyuyorsa bunu, adada kalıcı asker konusunda ısrar etmeden müzakerelerde gösterebilirdi. Türkiye’nin Kıbrıs’taki varlığının Kıbrıslıtürklerin savunulması için olmadığını ve kendi çıkarları için olduğunu herkes biliyor.” Dedi.


HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi 2018 bütçesi. Gazeteye göre 2018 bütçesi Nikos Anastasiadis’in bilinen bütçelerinin bir tekrarı. AKEL merkez Komitesi oy birliği ile söz konusu bütçeye ret oyu verme kararı aldı. AKEL Ekonomik Araştırmalar Bürosu Sorumlusu Haris Polikarpu konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada bütçenin büyümeye yönelik sınırlı yatırımlar ve tıraşlanmış sosyal yardımlar öngördüğünü belirtti. Hükümet’in reel ekonomiye, çalışanalra ve topluma ilgi göstermeyip sadece rakamlara ilgi gösterdiğine vurgu yaptı. Polikarpu, buna karşı AKEL’in büyümeyi öngören, sosyal duyarlılığı olan denetim altına alınmış bir devlet bütçesi istediğini dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Savunma bakanları önümüzdeki Perşembe günü Lefkoşa’da bir araya gelecekler. Bu arada Mısır savunma Bakanı’nın Kıbrıs’a bugün başlayacak resmi ziyareti sırasında Kıbrıs ve Mısır savunma bakanları Kıbrıs-Mısır hava deniz arama ve kurtarma işbirliği anlaşması da imzalayacaklar. Bu konıuda iki ülke arasında 2015 yılından beridir müzakere yapıldığı belirtildi. Kıbrıs ile Mısır 2015 yılında bir de savunma anlaşması imzalamıştı. Mısır Savunma Bakanı’nına dada kalacağı süre içerisinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından kabul edileceği de belirtiliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand