1/12/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Lefkoşa, Atina ve Ankara’nın güvenlik ve garantiler konularını tartışma yönünde ilerlemeleri gerektiği görüşünü öne çıkardı. Lefkoşa’ya göre iki ülke, yani Yunanistan ve Türkiye güvenlik ve garantiler konularını tartışırsa ve bir sonuca varırsa Krans Montan’da geçen yaz kesilen müzakerelerin yeniden başlama yolu açılır. Kıbrıs Hükümeti Recep Talip Erdoğan’ın resmi olarak henüz açıklanmasa da önümüzdeki hafta Atina’ya gerçekleştireceği ziyarette momentum bu yönde kararlar alınmasına müsait. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Erdoğan’ı Atina’ya davet eden Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopi Pavlopulos ve Başbakanı Aleksis Tsipras ile görüştüğü konulardan biri de bu oldu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu sabah da Amerika Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcısı Jonathan Koen’i kabul edecek. Bu görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis Atina ve Ankara arasında güvenlik ve garantiler hakkında diyalog konusuna ilişkin tezlerini gündeme getirecek. Kıbrıs sorununda görüşmelerin ilerleyebilmesi için söz konusu iki konuda ilerleme olması gereğine vurgu yapacak. Buna paralel bu konularda ilerlemenin Krans Montana görüşmelerinin çıkmaza neden olan Türkiye’nin tezlerini değiştirmesi anlamına geleceğine dikkat çekti. Kıbrıs sorununda oyunun değişmesi için rol oynayabilecek kişinin Erdoğan olmasını beklediği görüşünü de tekrarlayacak. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis Amerikalı yetkili Jonathan Koen ile Kıbrıs sorunu ötesinde ikili ilişkiler, bölgesel konular ve enerji konusu da ele alacak. Birleşik Devletler’in Atina Büyükelçisinin son yaptığı bir konuşmada Yunanistan’ı önemli bir ortak olarak nitelemesini de Kıbrıs tarafı olumlu bir gelişme olarak niteledi. Büyükelçi Jefri Paiat söz konusu açıklamasında Yunanistan’ın Kıbrıs, İsrail ve bölgenin diğer ülkeleriyle gerçekleştirdiği üçlü işbirliklerine de dikkat çekmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs’ta işsizlik %10,2 oranına yapışıp kaldı. Ekim ayında da işsizlik oranı değişmedi. Ekim ayı itibarıyla Kıbrıs’ta 44.000 işsiz var. Geçen yıl aynı dönemde adada işsizlik oranı ise %13,1’di. Bu düşüşün en büyük nedeni adada bulunan Avrupa Birliği vatandaşlarının bir kısmının geri ülkelerine dönmesi. Bu arada Kıbrıs’ta genç işsizlerin oranı %24,9. Bu oran bir yıl önce %29,4’tü. Yani 11 binden 9 bine geriledi. Euro Bölgesinde ise Ekim ayında işsizlik oranı %8,8. Bu oran bir ay önce %8,9’du. Eurostattın değerlendirmelerine göre Avrupa Birliğine üye 28 ülkede toplamda 18.443 milyon işsiz var.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Limasol’da bulunan Kıbrıs Teknik Üniversitesi’nde araştırma programlarında ortaya çıkan yolsuzlukla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Mahkemede devam eden söz konusu yolsuzluk davasında görünüm değişmeye başladı. Araştırma Bölüm yetkilisi Rozita Pavlidu’nun ifadesinin bir bölümü polis araştırmalarınca doğrulandı. Pavlidu polise verdiği ifadesinde suç işlendiğini kabul ederken bir de bütçeleri onaylayanlardan, izlenmesi gereken metotları ihlale edenlerden şüpheliler listesi için yolu açtı. Üç araştırma programında program sorumlusu Theoharus’u işi, sonuçta tamamlamayan dostlarına vermekle ve bunun sonucu her evrede her düzeyde baskı uygulayarak tamamlanması için ek bütçe istemekle suçladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL’de Nikos Katsuridis ile ilgili tartışmaları uzatma niyeti yok ve parti Genel Sekreteri bu duruma nokta koyma kararı verdi. Dün öğle saatlerinde ALFA televizyonunda katıldığı bir programda konuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken “Nikos Katsuridis konusu kapanmıştır. Bununla konuyu seçim döneminde tekrardan tartışmamın söz konusu olmadığını söylemek istiyorum. Söyleyeceğimi söyledim. Bunun ötesinde her birimiz pratiğimizle değerlendirileceğiz. Nokta. Bu konuda tekrar konuşmayacağım” dedi. Hatırlanacağı üzere AKEL Genel Sekreteri birkaç hafta önce Katsuridis’e kamuoyu önünde seçimlerle ilgili parti kararlarına uyma Malas konusunda ağızları kapatma çağrısında bulunmuştu. Katsuridis ise buna karşı partideki durumunun netleştirilmesini ve parti üyeliğine geri alınmayı talep etmişti. Bu arada AKEL Genel Sekreteri’nin son yaklaşımı karar seçimlerden sonra alınacak olunsa da Katsuridis’in geri dönmesinin çok zor olacağı görünümü güçlendirdi.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Larnaka Tapu Dairesi’nin satın alımı konusunda skandal kararlar alındığına ilişkin Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilids tarafında dün Meclis Denetleme Kurulunda ortaya konan görüş.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kooperatifler tarafından verilen ve cezai soruşturma altında olan kredi sayısı 200. Polis bunlardan en büyük beşinin araştırmasını tamamladı ve dosyaları hazırladı. Beş dosya şimdi Başsavcılığa gönderilecek. Polis bu dosyalarla ilgili cezai dava açılmasını önerdi.
–Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Hükümetin somut hedeflerle gerçekleştirdiği yardımların devlette açık yaratılarak değil artı sağlanarak yapıldığını söyledi. Devlet gelir ve giderleriyle ilgili olarak istatistiki verilen açıklanması sonrası konuşan Bakan 498 milyon yani Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın %2,6’sı oranında artıda olduklarını söyledi. Bakan bunun yanı sıra kamu borçlarının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya oranın da %100’ün altına düştüğüne dikkat çekti. Özel borçlarda da 2012 yılından sonra bir azalma görüldü. O yıl 72,5 milyar olan borç bu yıl 52,5’e geriledi. Bu yılık ilk on ayında yapılan yardımlar geçen yılın aynı dönemine göre 40 milyon yani %2 arttı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas’ın Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin ortak faaliyetlerde bulunmalarını önermesi. Gazeteye göre Stavros Malas dün düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarının müzakere masasında bulunan konuların çözümü ile sınırlanmaması gerektiğini söyledi. Bir arada var olma ve Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürkler arasında karşılıklı güven oluşturacak koşulların yaratılmasının yaşayabilir bir çözüm için zorunlu koşul olduğuna vurgu yaptı. Kıbrıs sorununu çözümde kararlı iradesi çerçevesinde yeniden yakınlaşmanın Hükümetinin önceliği olacağını ifade etti. Hükümetinin Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk, Maronit, Ermeni, Latin Kıbrıs halkının tümüne karşı sorumlu olacağını dile getirdi. Malas dün “İşbirliği Evi’nde” düzenlediği basın toplantısında genel tavrın yanı sıra somut olarak bir: Kıbrıslıtürkleri ilgilendiren konularda Hükümet dairelerinin izleme ve koordine etme sorumluluğu olacak bir Komiser atama, İki: iki toplumdan öğrenciler ve gençler arasında ortak spor kültürel etkinlikleri ileri götürme ve Üç: iki toplumdan eğitimcilerin işbirliğini öngören programların ileri götürülmesi önerisinde bulundu

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Gerek Cumhurbaşkanı gerekse Maliye Bakanı rakamları ve istatistiki verileri ileri sürerek Kıbrıs ekonomisinin artık istikrarlı bir temele oturduğunu ileri sürüyorlar. Bunu yaparken uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’sin daha geçen haftaki mali kredi sisteminin ekonomi için bir saatli bomba olduğu yarılarını göz ardı ediyorlar. Söz konusu ikili işsizliğin düştüğüne vurgu yaparken ülke gençliğini göç etme zorunda bıraktıklarını unutuyor. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu bu arada Hükümetin seçim açıklamalarını karşılamak amacıyla milyonlarca euroluk ek bütçe getirdiğine dikkat çekti. Bunu yapabilmek amacıyla da yatırım bütçesinden, konut edinme programından ve sağlık alt yapı yatırımlarından milyonlarca euroyu geri çektiklerine vurgu yaptı.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

11 Mayıs
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Tüm haberler

Video on Demand