30/11/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı ile ilgili Tabipler Birliği ver Sağlık Sigortası arasında yaşanan görüş ayrılığı. Gazeteye göre Genel Sağlık Planı ile ilgili Tabipler Birliği ver Sağlık Sigortası arasında alınacak maaşlarla ilgili sadece basit bir görüş ayrılığı yaşanmıyor. Taraflar arasında ayrılık derin. Var olan görüş ayrılığının önemi aşağı çekilmeye çalışılsa da Genel Sağlık Planını havaya uçurma tehlikesi var ve bu nedenle de bugün başlayacak diyalogta mesafenin daraltılmasına çalışılacak. Somut olarak Genel Sağlık Planı bütçesi ve Plan’ın ekonomik planlamasının dayandığı mali incelemede resmi temelinde gündeme getirilen öneri şöyle: Doktor başı yıllık ödeme 100.00 euro. Bu rakam doktorun kişisel listesinde yer alan 1.100 hastaya karşı ödenecek. Genel Sağlık Planı her doktor için 2.500’e kadar hastayı listesine alma hakkı tanıyor. Böyle bir durumda da her doktor vereceği hizmetin karşılığı yıllık bazda 230.000 euroya kadar maaş alabilir. Ancak Tabipler Birliği farklı bir hesap yapıyor ve bugün doktorların sigorta şirketleriyle var olan anlaşmalarının Genel Sağlık Planı’yla uyumlaştırılmasını talep ediyor. Tabipler Birliği’nin hesaplamasına göre her doktora her hasta için 225 euro ödenmeli. Yani yasanın öngördüğü üst rakam 2.500 hasta için 560.000 euro talep ediliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Lefkoşa, Atina ile Ankara arasında bir ön diyalogu Kıbrıs sorunundaki müzakereler açısından olumlu olmanın ötesinde önemli olarak görüyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek hafta içerisinde Atina’ya gerçekleştireceği ziyaret Ankara’nın niyetinin ortaya konması açısından önemli olarak değerlendiriliyor. Kıbrıs gibi konularda önemli kararları Erdoğan’ın aldığı noktasından hareketle Türkiye Cumhurbaşkanı’nın söz konusu ziyareti süreç açısından belirleyici olacak. Hem Kıbrıs hem de Yunanistan Krans Montana konferansını çıkmaza götüren güvenlik ve garantiler gibi konuları Erdoğan ile görüşmeye hazır. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas son Ankara ziyaretinde iki ülkenin Kıbrıs sorununda bir ön diyalog başlatmaları önerisinde bulunmuştu. Lefkoşa bu yaklaşım ile tam bir görüş birliği içinde çünkü bunun sürecin bundan sonrasını netleştireceğini düşünüyor. Atina ve Ankara’nın güvenlik ve garantiler konularında ilerleme sağlamaları durumunda Kıbrıs için yeni bir konferansın koşulları da oluşmuş olacak. Lefkoşa bunan paralel Krans Montana gündeminde olan iç konularda paralel iki toplumlu bir diyalogun da liderler düzeyinde ilerleyebileceğini düşünüyor. Ancak Kıbrıs’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri sona ermeden toplumlararası düzeyde görüşmeleri ilerletecek bir gelişme beklenmiyor. Kıbrıs sorunu dolaylı ya da doğrudan izleyen çevreler de seçimler öncesi bir hareketlenme beklemiyor. Ondan sonraki süreç ise yeni seçilecek Cumhurbaşkanına bağlı olacak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Savcı Eleni Loizidu’un açıklanan emillerinde bazı konulara ilişkin ifade ettiği görüşler. Gazeteye göre Savcı’nın dün “Guardian” gazetesine yaptığı açıklamada ifade ettiği tüm ülke savcılarına eşit yaklaştığı ve Ruslarla ne kadar dostsa Amerikalılar da o kadar dost olduğu görüşünü emellileri doğrulamıyor. Loizidu’nun Ruslara “sevgiyle” ve “sana güvenle” ifadeleriyle gönderdiği mektuplarının havası ötesinde Mahkemelerin verdiği kararların içeriği hakkında Ruslara bilgi vermede bir acelesi vardı. Diğer ülke savcıları ise ülkeleriyle ilgili kararlar hakkında Adalet Bakanlığının resmi yollarından bilgilendiriliyordu. Loizidu’nun Rus mevkidaşı Viktoria Kletsova’ya 4 Mart 2012 tarihli mektubunda da Vladimir Putin’in devlet başkanlığına seçilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etmekten geri durmadı. “Çok çok sevinçliyim ” diye yazdı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Başpiskopos Hrisostomos geçen günkü iki devletli çözüm açıklamasını dün bir televizyon programında toparlamaya çalıştı. Azizler Konseyi’nin bölünme olmaması için siyasi liderliğin kararını kabul ettiğini, geçen gün ifade ettiği iki devletin federasyon içerisinde iki devlet olduğunu, kendisinin kişisel görüşünün üniter devlet olduğunu, üniter devlet konusunda ELAM ile uyuştuğunu ancak ELAM’cı olmadığını söyledi. İyi bir çözüm olmaması halinde çözümsüzlüğün iyi bir çözüm olacağı görüşünü savundu. AKEL ve Malas dışında diğer siyasi güçler ya Başpiskopos’un iki bölgeli federasyon yaklaşımı ile uyuştuklarından ya da seçimler öncesi Kilise ile karşı karşıya gelmek istemediklerinden Başpiskopos’un yaklaşımları karşısında tavır almadılar. Başpiskopos’a tepki gösteren tek aday olan Malas işgal bölgesinde bazı çevrelerce de ifade edilen bu görüşlerin taksim ile flört anlamına geldiğine vurgu yaptı. Malas diğer adaylara da tavır açıklamaları çağrısında bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Kıbrıslıtürkler çok şey istiyor” başlığı altında yerleşiklerle karma evliliklerden doğan çocuklara Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi yönünde ortaya konan talep. Gazeteye göre Kıbrıslıtürk öğretmenler sendikası KTÖS’ün ebeveyinlerden biri Kıbrıslıtürk olan karma evliliklerden doğan çocuklara Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi talebi boşlukta kaldı. Bu yöndeki talebi alan Maria Stilyanu yaptığı açıklamada konuyla ilgilenmeyeceğini söyledi. Hükümetin de zaman içerisinde ciddi demografik değişime neden olma dahil ciddi nedenlerden dolayı böylesi talepleri karşılamasının söz konusu olmadığı belirtildi. Kıbrıslıtürlklerin bu talebinin karşılanması oldubittiler yaratacak ve Türk işgalinin bir ürünü olan demografik değişimi getirecektir.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk siyasi partiler Kıbrıs sorununa yaşayabilir ve kalıcı bir çözüm bulunması için çalışmaya devam kararlılıklarını dün bir kez daha ifade ettiler. Lidra Palas’ta düzenli görüşmeleri çerçevesinde Slovakta Büyükelçisi himayesinde bir araya gelen partiler Krans Monta’da yaşanan çıkmaz sonrası Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarının nasıl ilerleyebileceği konusunda görüş alış verişinde bulundular. Toplantıya ev sahipliği yapan DİSİ Başkanı Averof Neofitu “ Birleşmiş parametrelerine dayalı iki bölgeli iki toplumlu federasyon Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için tek mümkün çözümdür” temelinde tartışmalar yapıldı. Toplantıya katılan partilerin tümü herhangi bir karşıtlık yaşamadan görüşlerini ortaya koydular. Neofitu toplantıyı açarken yaptığı konuşmada bugünkü statükonun sürdürülebilir olmadığını belirti. Aşırı milliyetçiliğin göğüslenmemesi durumunda yükselmek için koşul bulabileceğine dikkat çekti. Zamanın var olmayan bir lüks olduğunu ifade ederek Kıbrıs sorununa kalıcı ve yaşayabilir bir çözüm bulmanın gelecek kuşaklara karşı bir sorumlulukları olduğunu belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Meclis Eğitim Komisyonu toplantısı. Gazeteye göre dünkü Meclis Eğitim Komisyonu toplantısı gergin bir ortamda gerçekleştirildi. Milletvekilleri, Komisyon Başkanı DİSİ milletvekili Kiryaku Hacıyanni’nin 30 aylık öğretmenlerin atanmasıyla ilgili yasal düzenlemenin tartışılması için gündeme getirmemesine büyük tepki gösterdiler. Hükümet ve DİSİ keyfi bir tavırla çok sayıda öğretmeni kurban ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kooperatif Merkez Bankası bu yılın dokuz aylık sonuçlarını dün açıkladı. Sonuçların analizinden ortaya çıkan önemli olgu Banka’nın geri dönmeyen krediler konusunda İspanyol Altamira Bankası ile işbirliği yapmaya başlaması sonrası 975 milyon olan yeniden yapılandırılan borçlar dan 526,4 milyona gerildi. Altamira Bankası geri dönmeyen krediler konusunda ciddi bir deneyime sahip bir ve İspanya’da binlerce evi satan banka olarak biliniyor. Bankanın geri dönmeyen kredi miktarı 6.7 milyar Euro. Bunun da kredilerin toplamına oranı %45,29

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
İsrail ve Filistinliler arasındaki kriz alevleniyor
08:14
Dün 2 can kaybı ve 390 yeni vaka kaydedildi
08:14
11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Tüm haberler

Video on Demand