29/11/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı’yla ilgili zorluklar. Gazeteye göre Tabipler Birliği’nin geçen Perşembe günü maaşları konusunda Sağlık Sigortası ile müzakerelere somut taleplerle gitmesi sonrası Genel Sağlık Planı’yla ilgili olgular daha da zorlaştı. Doktorların somut taleplerinin Genel Sağlık Planı ile ilgili katılımcıların yasa tarafından belirlenen somut katkılarıyla oluşacak bütçesinin çerçevesini belirleyen Sağlık Sigortası’nın somut önerilerine takıldığı görüldü. Doktorların Genel Sağlık Planı’na katılmak için talep ettikleri maaşlar çok yüksek ve şimdiye dek üzerinde anlaşmaya varılan tüm olguları ve hatta sistemin kendisini havaya uçurabileceği endişeleri yarattı. Elde edilen bilgiler göre Tabipler Birliği taleplerini Sağlık Sigortasına yazılı olarak da sundu. Şimdi tarafların bunları tartışmaları için yeni bir görüşme tarihinin belirlenmesi bekleniyor. Bu görüşmede de taraflar arasında var olan mesafenin daraltılmasına çalışılacak. Sağlık Sigortasının önümüzdeki ay maaşlarını belirlemek amacıyla Plan’a katılacak diğer meslek gruplarıyla müzakerelere başlaması bekleniyor. Sağlık Sigortası Başkanı Thomas Antoniyu Filelefteros’a yaptığı açıklamada Genel Sağlık Planı’nın uygulanması konusunda herkesin iyi niyetini ortaya koyması gerektiğini söyledi. Bu arada Tabipler Birliği Sağlık Bakanı’na da bir mektup göndererek devlet hastahanelerinin özerkleştirilmesi süreciyle ilgili bilgi istedi. Bakan ise hastahanelerin özerkliği konusunu öne çıkaranların amacının Genel Sağlık Planı’nı yıkma olduğunu söyledi. Bu gelişmeler yaşanırken Lefkoşa Genel Hastahanesindn acil bölümünden bir doktor daha istifa etti. Bu da bölümden altını istifa oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın Atina’ya ziyareti, içte ekonomik faaliyetleri nedeniyle hem kendisine hem de ailesine yönelik eleştirilerin yoğunlaştığı bir dönemde gerçekleşecek. Erdoğan iç tüketim amacıyla her zaman gerginlik yaratmayı seçtiği bu ülkeye ziyareti dikkat merkezinde. Türkiye Başbakan Yardımcısı’nın da dün teyit ettiği gibi ziyaret tarihi7*8 Aralık olacak. Erdoğan’ın ziyaretinin önemi Lefkoşa ve Atina açısından ulusal konularla ilgili. Özel olarak Kıbrıs açısından, seçimler sonrası müzakerelerin yeniden başlayacağı perspektifi veren görüşler duymayı bekliyorlar. Atina’ da Yunan-Türk gündeminde olan konularda mesaj almak istiyor. Ancak Erdoğan bugün bulunduğu baskı altında Yunanistan ziyaretini kendisini bir “sultan” olarak da sunmak amacıyla değerlendirmek isteyebilir.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Ruslarla ilişkileri nedeniyle gündeme gelen Savcı Eleni Loizidu hakkında yeni iddialar. Gazeteye göre bir Rus internet sayfasında emailleri yayınlanan Sacvi Loizidu’nun çalışmalarının sadece görev koşullarını aşırı bir biçimde aşmakla kalmayıp yabancı bir ülkenin boyunduruğu altına girmenin sınırlarını da aştığını görüldü. Loizidu Rus savcılara, Moskova’nın bir Rus’un çocuğuyla hani okula gittiği, kimlerle arkadaşlık yaptığı gibi ilgili istediği bilgiyi bulmak için bir dedektif gibi çalışacağı bilgisini verdi. Bir Rus kadınla ilgili bir başka olayda da Rus kadının kendisiyle evlenmesi için taksi aldığını belirttiği Kıbrıslı bir taksiciyle evliliğine ilişkin veri toplayacağını belirtti. Bunların yanı sıra Rusların lehine karar almadığı için Hâkim Aleksandro Panayotu’yu da şikayet etti. Kıbrıs’ın Avrupa Birliği dönem başkanlığı sırasında komitelere başkanlık edeceğini ve Rusya’nın Avrupa Birliği ile ilişkilerinin geliştirilmesi için çalışacağı mesajı da geçti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Nikos Anastasiadis’in seçim bürosu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Hükümet dönemi çalışmalarının yer aldığı küçük bir kitapçığı evlere göndermeye başlıyor. Hedef söz konusu kitapçığın krismas öncesi tüm evlere ulaşması. Elde edilen bilgilere göre kitap Anastasiadis Hükümetinin yaptığı işlerin herkes tarafından anlamasını sağlayacak bir biçimde kaleme alındı. Bu arada Anastasiadis seçim çalışmalarının bu evresinde ağırlığı önümüzdeki döneme ilişkin tezlerini ve yeni önerilerini hazırlamaya vermiş durumda. Güvenilir kaynaklara göre bu bir Hükümet programı temelinde olmayacak. Bu arada Anastasiadis Lefkoşa’da Makarios Caddesinde bulunan seçim bürosunu henüz ziyaret etmedi. Büroya özünde DİSİ Başkanı Averof Neofitu ve yakın çalışma arkadaşları taşındı. Parti kaynaklarına göre Anastasiadis bir Cumhurbaşkanı adayı olmanın ötesinde bir Cumhurbaşkanı olarak görünüm vermek istiyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Başpiskopos Hrisostomos’un dünkü açıklaması. Gazeteye göre Başpiskopos dün tahrik edici ve taksimden yana bir tavır içerisinde Kıbrıs’ta iki devletten yana tavır aldı. Bu tez Kilisenin tezi değil çünkü bu görüşle uyuşmayan din adamları var. Dünkü gelişme sonrası Başpiskopos’un özünde kimi ifade ettiği sorusu da gündeme geldi. Bu gelişme sonrası, yıllardan beridir Başpiskopoz’u destekleyenler ve Başpiskopos’tan destek alanların ülkeyi nereye sürüklediklerinin herkes tarafından düşünülmesi gerekiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Stavros Malas Cumhurbaşkanlığında Sosyal Politikalar Konseyi oluşturarak ayrımcılığın olmayacağı bir toplum vizyonunu pratiğe geçirecek. Bu politika Malas’ın cumhurbaşkanlığında öncelikli politikası olacak. Malas seçim bürosunun dün düzenlediği ve toplumun bir çevrelerinden katılımın olduğu “ Eşit fırsatlar toplumu- Ayrımcılığın olmadığı toplum” konulu yuvarlak masa toplantısında konuşurken bu konunun çok büyük önem taşıdığına vurgu yaptı ve politika uygulama alanlarının tümüne etki yaptığını söyledi. Bunun nedeninin de yurttaşın onurunun korunması, toplumun devamlılığının ve birliğinin sağlanması olduğuna vurgu yaptı. Her devletin ne kadar insani ve dayanışmacı olduğunun bu alanda izlediği politikalarla belirlendiğini ifade etti.

-Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’sin son açıklaması Anastasiadis Hükümetinin ekonomide “başarı hikâyesi” mitini yıktı. Stavros Malas’ın seçim bürosundan yapılan açıklamada kendilerinin burada, Kıbrıs’ta ekonomide tek boyutlu iyileşmenin ve tek taraflı çözüm önerilerinin sonuçları konusunda sürekli uyarıda bulunduklarını belirtildi ve şimdi aynı şeyin Moody’s tarafından da yapıldığına dikkat çekildi. Moody’sin de Kıbrıs’ta bankacılık sektöründe var olamaya devam eden önemli tehlikelerin Kıbrıs’ı ne kadar duyarlı hale getirdiğine yaptığı vurgunun altı çizildi.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Savcı Eleni Loizudu’nın elektronik postalarının yayınlanmasıyla ilgili olarak başlatılan araştırmalar. Gazeteye göre bu konuda başlatılan 2 araştırma üçe çıkabilir. Bakanlar Kurulu bugün bir araştırmacı atayacak ve bu kişi büyük bir olasılıkla bakanlık genel müdürü olacak. Bu kişi Savcı Eleni Loizidu’nun Rus yetkililerle gerçekleştirdiği haberleşmede disiplin suçu işleyip işlemediğini araştıracak. Eğer böylesi bir durum tespit edilirse o zaman da gündeme cezai suç araştırması gelecek. Bu arada polis söz konusu yazışmanın çalınıp yayınlanmasıyla ilgili cezai suç araştırması başlattı

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Başpiskopos Hrisostomos dün Kıbrıs’ta iki devletli çözümden bahsetti. Başpiskopos’un bu tavrı birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Başpiskopos 50 yaş altı vatandaşların büyük çoğunluğunun federal bir çözümün yaşayabilir olacağına inanmadıklarını belirtti ve “ daha iyi iki devlete gidelim. Ancak olacak devlet Avrupa çerçevesinde olsun” dedi. İkinci devlet için koşul olarak işgal bölgesinin Türkiye tarafından beslenmesinden vazgeçilmesini ve adaya yasadışı getirilen nüfusun ayrılmasını ileri sürdü. Başpiskopos’un bu yaklaşıma AKEL anında yanıt verdi. AKEL, Başpiskoposun işgalin yarattığı oldubittilerin yasallaşmasını savunduğunu, Türkiye’nin B Planı’nı ileri götürdüğünü ve bunun utanç olduğunu belirtti. Başpiskopos söz konusu görüşlerini gençlerle buluşmasında dile getirmişti. Aynı buluşmada birlikte yaşam sözleşmesinin Kıbrıs kültüne yabancı olduğu ve bunu ancak kendini yitirenlerin yapabileceğini de söylemişti. Eşcinsellikle ilgili olarak da bunun ayarsızlık utanmazlık olduğunu belirtti. Başpiskopos bu arada ekonomik kriz nedeniyle kilisenin 128 milyon Euro kayba uğradığını dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand