28/11/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Savcı Elenis Loizidu hakkında Rusya savcılık yetkilileriyle ilgili ilişkileri nedeniyle araştırma başlatılması. Gazeteye göre Kıbrıs’ın eski savcısı konumunda olan Savcı Elenis Loizidu’nun Rusya savcılık yetkililerine hizmet içi bilgi verdiğini gösteren emaillerinin yayınlanması, Kıbrıs-Rusya ilişkilerine dahi etki yapacak ciddi bir dalgalanma yarattı. Başsavcı Kostas Kliridis, Loizidu hakkında disiplin araştırması aynı zamanda Savcılığın yazışmalarındaki emaillerinin bir Rusya internet sayfasında yayınlanması sonrası da emaillerin çalınmasıyla ilgili ceza soruşturması başlattı. Başsavcı bunların yanı sıra Loizidu’yu, kaçakların geri verilmesi bölümü sorumluluğu görevinden uzaklaştırılması kararı da aldı. Loizudu’nun Kıbrıs vatandaşlığı verilen Rusların bu vatandaşlıklarının nasıl geri alınabileceğine ilişkin de Ruslara bilgi verdiği belirtiliyor. Loizidu’nun Başsavcılıkla ve kendi yetkisi altında olan Rusların davalarıyla ilgili olarak Rus Başsavcılığı ya da diğer Rus yetkililerle gerçekleştirdiği haberleşmeler Kıbrıs’ta faaliyet halinde olan Kompramant internet sayfasında yayınlandı. Yayınlanan mesajlarda da görüldüğü gibi Loizidu’nun konumu nedeniyle Rus yetkililerle geliştirdiği yakın ilişkiler çerçevesinde Rusların zaman zaman ya geri verilmesini istenen kişiler ya da Rus Başsavcılığının ilgi gösterdiği bazı davalarla ilgili bilgi istediler. Bu davalardan biri de Loizidu’nun kendi pozisyonunu, Adalet Bakanı tarafından ifade edilen Rus yetkililerin Kıbrıs’a gelip onla ilgili bilgi almalarına karşı çıkan devletin resmi pozisyonundan ayırdığı milyarder Bill Brauder ile ilgiliydi. Loizidu’nun emaillerinin dışarı sızdırılması ile ilgili olarak Hukuk Dairesi bunlara, programına özel virüs sızdırlmasıyla ulaşıldığına inanıyor. Son dönemde Lozidu’nun oğlunun da savcılıkta işe alındığı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2017 yılının ilk on ayında devlet gelirlerinde ciddi artış yaşandı ve seçimler öncesi kamu alanında ciddi yatırımlar için Hükümete olanak yarattı. Uzun dönemli ekonomik çevrede iyileşme devlet fonlarına ciddi para akışına olanak sağlarken kamu borçlarının azaltılmasına ve kamuda dengelere de katkı sağladı. Maliye Bakanlığı Muhasebe Dairesi’nin verilerinde göre devletin gelirlerinde bu dönemde geçen yıla göre %8,87 oranında artış oldu. Geçen yıl aynı dönemde devlet gelirleri 4.6 milyar euroyken bu yıl 5.01 euroya yükseldi. Yıl için öngörülen hedefe de %82 oranında ulaşıldı. Bu yılki devlet gelir hedefi 6.04 milyardı. Devlet gelirlerinin en önemli kısmı2,56 milyar Euro ile dolaylı vergilerden. Bu da geçen yıla göre %11,2 daha fazla. Doğrudan vergilerden elde edilen gelir ise 1,68 milyar. Bu arada devletin bu yılki kira gelirleri de arttı ve 159 milyondan 269,32 milyona ulaştı.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Hukuk Dairesi’ni kim denetliyor?” başlığı altında. Gazeteye göre Başsavcı Kostas Kliridis’in, Savcı Eleni Loizu’nun Moskova ile tuhaf ilişkileri konusunda ortaya çıkan haberlere tepki vermede gecikmesi hayal kırıklığı yarattı. Kliridis 24 saatlik bir suskunluk sonrası yaptığı ilk açıklamada ilk konu olarak “elektronik bir yazışmanın yasa dışı bir şekilde çalınması ve yayınlanması” olgusunu gündeme getirdi. Daha sonra ise bir başka açıklama yaparak Loizdu’nun görev alanının değiştirildiğini ve hakkında disiplin suçu araştırması konusunun incelediğini duyurdu. Bu süreçte akıllara, savcılıkta sıralamada ikinci konumda olan bir kişi görevine devam ederken altı konumunda olanların söz konusu kişi hakkında ne oranda bağımsız araştırma yapabilecekleri sorusu geldi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Stavros Malas Atina’da Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası Krans Montan’da perde gerisinde yaşananlar konusunda daha saldırgan bir tavır içine girdi. Malas İsviçre’de sadece bir fırsatın yitirilmediğini, tarihi bir fırsatın yitirildiğini söyledi. Malas, Tsipras’ın Krans Montan’da perde gerisinde yaşananlarla ilgili kendisine ne söylediğini tam olarak açıklamak istemedi ancak dün düzenlediği basın toplantısı aracılığıyla genel bir görünüm verdi. Yunanistan Başbakanı ile görüşmesi sonrası “Kritik Krans Montana’da yaşananlarla ilgili düşüncelerimiz güçlendi” dedi. Malas , Tsipras ile görüşmelerin derhal başlamasına götürecek girişimler üstlenilmesi gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduklarını da belirtti. Müzakerelerin öncelikler, koşullar belirlenmesiyle ve özellikle de bölücü bir ortam yaratarak başlayamayacağı düşüncesinde olduğunu ifade etti. Müzakerelerin ne de özünde birçok kez denenen eski pratikte ısrar eden yeni stratejilerle de başlayamayacağına vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destek için ELAM’la gerçekleştirilen temaslar. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Stavros Malas dün kendisinin ELAM’la görüşmesinin söz konusu olmadığını ve görüşmek için herhangi bir ortak yanları bulunmadığını söyledi. Malas bu net açıklamayı yaparken Nikos Anastasiadis ve Nikolas Papadopulos’un seçim büroları konuya ilişkin suskun kalmayı tercih ettiler. Kendilerinin tezlerini ifade ettiklerinden seçimlere bağımsız adayla katılmaması konusunda ELAM’a yaklaştıklarını reddetmeyi kabul etmediler. Yorgos Lillikas’ın seçim bürosu bu konuda net tavır alırken Anastasiadis ve Papadopulos sessiz kalmayı tercih ettiler. Bu arada AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis Cumhurbaşkanı’na bir mektup göndererek ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve nefret söylemine karşı Ulusal bir Eylem Planı’nın belirlenmesini istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s bankacılık sektöründe gerşi dönmeyen krediler nedeniyle var olan belirsizlikle ve tehlikeler nedeniyle Kıbrıs ekonomisini tehlikelere açık olarak niteledi. Moody’s Kıbrıs’ın uzun erimli kredi kullanma notunu değiştirmedi. Ba3’te tuttu. Kıbrıs ekonomisinin yatırım yapılabilir bir ekonomi düzeyine çıkması için üç puan daha yükselmesi gerekiyor. Moody’sin dün yayınlanan yıllık raporunda Kıbrıs bankalarını karşı karşıya oldukları tehlikelere dikkat çekerken sektörün hala daha var olan büyüklüğüne de vurgu yaptı. Bununla birlikte sermaye artırımı, yurt dışı faaliyetlerini satış ile profillerinde belli bir düzeltmeye gidildiğine de dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi göçmenlerin uğradığı bir haksızlığı düzeltilmesi için 43 yıl sonra bazı adımların gündeme gelmesi. Gazeteye göre İçişleri Bakanı’nın dün Meclis’te yaptığı konuşmada işgal bölgesindeki malların kullanılmaması nedeniyle göçmenlerin uğradıkları zararın tazmin edilmesi yönünde çalışma yaptıklarını söylemesi sonrası göçmenler arasında büyük bir hareketlilik yaşandı. Herkes bunun bir seçim sözü olarak kalıp kalmayacağını merak etti. Uygulanmasına ne zaman başlanacağı da en çok sorulan konu oldu. İçişleri Bakanı Petridis Meclis’te dün yaptığı konuşmada konut sorununu göçmen sorunundan ayırmak istediklerini ve işgal bölgesindeki malların kullanılamamasından dolayı göçmenlere bir tazminat verme eğilimi içinde olduklarını söyledi. Kıbrıs Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre Kıbrıslırumların işgal bölgesindeki mal varlıklarının değeri 65 milyar ve kullanım kaybı da 16 milyar. Devletin 1997 yılına kadar göçmenlere yaptığı yardım ise 2,39 milyar oldu. .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2016 yılında Kıbrıs’ta doğum oranındaki artış çok küçük oldu. Nüfusun aynı oranda devamı için gerekli olan 2.10 doğum oranının altında kalındı. “ 2016 Demografik Yapı Raporu’nda” göre 2016 yılı sonu itibarıyla Kıbrıs’ın nüfusu 947 bin olarak tahmin edildi Bir yıl önce ise bu rakam 940 bindi. Yani bir yılda %0,7’lik bir artış görüldü. Buna Türkiye’den getirilen nüfus dahil değil. 2016 yılında Kıbrıslırumların sayısı 706.800 ve Kıbrıslıtürklerin de 92.200’dü. Üçüncü uyrukluların sayısı ise 148.000. Bu arada 2016 yılında Kıbrıs’ta evlenenlerin sayısında küçük de olsa bir artış gözlemlenirken boşananların sayısında da yine küçük bir artış yaşandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Guteres Zelensky ve Erdoğan'la görüşmek üzere Ukrayna'da
07:06
17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
Tüm haberler

Video on Demand